Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Taxe platite de PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Taxe platite de PFA

Buna seara. Va rog sa-mi spuneti si mie ce taxe (in procente),trebuie sa plateasca un PFA care realizeaza venituri independente.
Va multumesc anticipat.
Potrivit codului fiscal, PFA plateste impozit pe venit in cota de 16%:
Art. 43. - (1) Cota de impozit este de 16% si se aplica asupra venitului impozabil corespunzator fiecarei surse din fiecare categorie pentru determinarea impozitului pe veniturile din:
a) activitati independente

Acesta un raspuns partial doar pt taxa la impozit, nu si pt celelalte taxe.
ContSters129512, utilizator
Domnule @ovidiudetesan nu mai dati sfaturi total eronate.

Taxe si impozite pentru un PFA:
- impozit venit : obligatoriu, 16%
- CASS(sanatate) : obligatoriu, 6.5%
- CAS(asigurari sociale) : obligatoriu(daca esti si angajat atunci devine optional), 31.3% din venitul asigurat !!!
- concedii medicale - optional, 0.85%
- somaj - optional, 0.5%