avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Taxe platite de PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Taxe platite de PFA

Buna seara. Va rog sa-mi spuneti si mie ce taxe (in procente),trebuie sa plateasca un PFA care realizeaza venituri independente.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 10:13, 22 Februarie 2010
Potrivit codului fiscal, PFA plateste impozit pe venit in cota de 16%:
Art. 43. - (1) Cota de impozit este de 16% si se aplica asupra venitului impozabil corespunzator fiecarei surse din fiecare categorie pentru determinarea impozitului pe veniturile din:
a) activitati independente





Acesta un raspuns partial doar pt taxa la impozit, nu si pt celelalte taxe.
Ultima modificare: Luni, 22 Februarie 2010
ContSters129512, utilizator
Domnule @ovidiudetesan nu mai dati sfaturi total eronate.

Taxe si impozite pentru un PFA:
- impozit venit : obligatoriu, 16%
- CASS(sanatate) : obligatoriu, 6.5%
- CAS(asigurari sociale) : obligatoriu(daca esti si angajat atunci devine optional), 31.3% din venitul asigurat !!!
- concedii medicale - optional, 0.85%
- somaj - optional, 0.5%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala-contributii la bugetul statului elena vilculescu elena vilculescu Va rugam sa-mi raspundeti: daca titularul unei Intrprinderi Individuale care nu are inca angajati,obiectul de activitate fiind prestari servicii,poate plati ... (vezi toată discuția)
Obligatiile unei intrprinderi individuale Pandel Pandel Buna ziua, Am o intreprindere individuala cu activitatea principala 6201. Sunt neplatitor de TVA, cu impozitarea pe norma de venit. Am mai multe ... (vezi toată discuția)
Impozite si taxe pfa cineva2009 cineva2009 BUNA ZIUA ! AS VREA SA STIU CARE ESTE PROCENTUL DE IMPOZITARE AL VENITULUI REALIZAT DE CATRE O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA . VA MULTUMESC (vezi toată discuția)