avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate Ileana Cioteanu

Activitate Ileana Cioteanu

Stiu ptr. ca , la studierea dosarului am observat pe doua inscrisuri numele procuroarei careia I-a fost incredintata lucrarea spre solutionare. Am intrebat grefiera-sefa despre ce-i vba. si a fost f. surprinsa ca am observat chestia asta, fara alte lamuriri.
Multumesc !
Buna ziua , e normal ca plangerea impotriva solutiei data de procuror , adresata procurorului- general ,sa fie lucrata/solutionata de catre un alt procuror din cadrul parchetului respectiv , iar procurorul -general doar s-o semneze , adica sa si-o insuseasca ???......asta e oare procedura legala ???
Va multumesc,
o seara placuta....
Matusa mea FL a primit prin hotarare judecatoreasca ramasa definitive si investita cu formula executorie inca din 07.X 1997 dreptul de proprietate al unui imobil care-I fusese confiscate de regimul comunist. Pe baza sentintei a primit Decizia Primarului General , tot in aceiasi perioada , respective decemb. 1997, a semnat toate actele , si titlul executor si procesul-verbal de predare-primire insa a murit in noi. 1999 inainte de a-si intabula imobilul.
O alta matusa , care a murit si ea ,in oct. 2000, NS , sora cu mama primei matusi , a mostenit-o pe aceea in calitate de mostenitor collateral ordinar in april. 2001 , la cererea fiicei ei , singura ramasa in viata .
De ce nu a putut notarul public sa inscrie in certificatul de mostenitor al matusii NS imobilul pe care-l castigase in instanta matusa FL in anul 1997 si care primise deja din acel an atat titlul executor cat si Decizia Primarului ?
Intrebare : Cun poate verisoara mea SR , fiica mostenitoarei NS sa dobandeasca dreptul de mostenire al imobilului respective ???:frantic::((
dupa demararea procedurilor de executare silita prin executor , cerere formulate in ultimele zile din interiorul perioadei de prescriptie de 3 ani , ( vba de sulta) debitoarea a formulat contestatie la executare , invocand, printre altele , motive ce puteau fi invocate in fata instantei a carei hotarare a ramas definitive in urma cu 3 ani si , in plus a solicitat o suma de bani : dintr-o suma pretins platita anterior, in urma cu 9 ani , asupra careia se discutase in sentinta definitive , fara efecte , a scazut suma datorata legal.
Deci , dintr-o suma nereala, imaginara , mai mare , a scazut suma certa , lichida si exigibila , pretinzand prin contestatia la executare diferenta de suma !
1) Se poate numi ca, prin calculele effectuate, a recunoscut in fapt suma datorata ( caci o mentioneaza ca fiind datorata prin scaderea ei din suma inchipuit pretinsa )
2) Se poate interpreta ca acest aspect NU poate fi numit o cerere accesorie/adiacenta la contestatia la executare , prin insasi recunoasterea sumei ?
3) cum pote fi incadrata pretentia debitoarei , ca cerere in pretentii ?? ...sau ca ce ??? oricum , orice cerere ar fi formulate este prescrisa , dar sunt curioasa cum s-o incadrez , cerere cu valoare mica ...nu stiu, trebuia timbrata separate de primul punct in care mentioneaza singurele motive legale impuse de contestatia la executare.....please, help me !!!
Răspuns la discuția leg.677
Offfffff, offffffffff !
" Dreptul la imagine " la care faceti dvs-tra referire nu inseamna NICIDECUM imaginea dintr-o fotografie :O ci face referire expresa la felul in care prezinti prin vorbe, scris, caricature caracterul sau atributiile unei persoane, atributii care pot fi subiective sau obiective : un sef pa care-l numesti "zbir" sau sau unui am onest sa-i aduci acuze de mitomanie !
:kissing:
Buna ziua , am un process suspendat in baza Art. 244 (1) pct 1 , inca din data de 10 sept. 2012 .
1)
In cazul respectiv, a intervenit sau NU perimarea , avand in vedere faptul ca procesul datorita caruia a intervenit suspendarea inca nu a ramas definitiv ?
2)
In momentul in care se va solicita repunerea pe rol a celui suspendat , acesta va fi supus judecatii conform Vechiului Cpciv. , sau , considerandu-se o noua chemare in judecata se va supune procedurilor Noului CPC ?? Inclusiv necesitatea , "medierii" ??
Multumesc anticipat oricarui repondent competent !#-o
Discuție leg.677
Buna ziua, va rog sa-mi comunicati daca pot fi acuzata de incalcarea disp. leg 677 /2001 in cazul in care afisez public portretul unei persoane care mi-a cauzat daune ,cu scopul de a o identifica.
Multumesc.
Este exclusa intampinarea in contenciosul-administrativ si fiscal ? Va rog mult sa ma luminati : am chemat in instanta de contencios doua institutii urmand sa depun precizari in privinta daunelor dupa luarea la cunostinta a intampinarilor celor doua parate si dupa discutarea suspendarii ordonantei atacate .La primul termen mi-a fost ceruta prin citativ adresa uneia dintre ele, lucru ce presupune ca aceasta nu a fost citata . Mentionez ca sunt nedeplasabila-scaun cu rotile-am depus acte medicale,fara sa cer judecarea in lipsa. La cel de-al doilea termen s-au prezentat ambele parate , au solicitat termen pentru luarea la cunostinta a cererii de chemare in judecata , au fost refuzate si lasata judecarea la a doua strigare. Paratele si-au sustinut apararea in fata instantei , eu nefiind prezenta nu am luat cunostinta de acest aspect si nici nu am avut posibilitatea sa-mi sustin cauza .Instanta a dat un termen scurt in vederea depunerii notelor scrise de catre "parti" , eu necunoscand acest lucru. Si asta a fost tot procesul . E legal, e normal , procedura a fost legal indeplinita ? Pe ce-mi pot baza recursul? Va multumesc !
Discuție taxe / impozite
Trei membrii ai familiei mele , cu varste sub 35 ani , vor sa infiinteze o firma prestari servicii .Pentru asta trebuie sa cumpere dintr-o tara / UE , un utilaj .
Ce taxe vamale vor fi nevoiti sa plateasca , pretul utilajului -fara TVA fiind de 6000euro, firma va fi inregistrata ca platitoare TVA .
De asemneni vor sa stie cate si care sunt taxele prevazute de lege pentru firmele noi infiintate , in primul an de functionare.
Ce posibilitati de creditare , concrete , exista in momentul de fata , pentru tinerii intreprinzatori , in conditiile in care nu locuiesc in mediul rural.Ma refer la credite pentru inceperea activitatii , achizitii utilaj , chirie spatiu , etc.
Daca totusi se descurca cu propriile finante pentru inceput , dupa cat timp de la inceperea functionarii firmei pot primi ajutor financiar-nerambursabil / rambursabil.
Cat de dificila este o creditare nerambursabila in momentul de fata .
Va multumesc , o zi buna !
Prin ce metode pot obtine de la Directia Evidenta Persoanelor fotografii IN ORIGINAL din fisa de cartoteca a unei persoane fizice -deci , a tuturor fotografiilor aplicate pe actele de identitate emise pe numele unei persoane, de la varsta de 14 ani pana in prezent, - pentru a identifica momentul in care acea persoana a fost substituita de o alta, in vederea folosirii acestor fotografii la o expertiza traseologica ?