avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate silesax

Activitate silesax

daca eu cumpar o masina si o trec la fisc pe num meu dar in acte ramane a proprietarului peste trei ani o pot radia eu din circulatie ??? sau macar o pot scoate de la financiar cu vreo dovada ca am predato la remat??sau raman pe viata cu ea?
acu 6 luni am mostenit un teren.acu 2 luni m-am hotarit sa il vind.cel ce il lucra mi-a oferit o suma(care nu prea ma multumea).am gasit alta persoana care oferea un pret multumitor.cind a vazut ca il vind celuilant persoana care il lucra a oferit si ia aceiasi suma .persoana cealanta a marit suma oferita .in baza dreptului de premptiune am facut notificare cu noul pret oferit persoanei ce lucreaza pamantul.acum 1 zi am primit notificare de la executor ca accepta pretul cerut si in consecinta sa ma prezit la un notar ales de el cu actele in vederea perfectari actului de vinzare cumparare.
persoana care lucreaza pamantul este un fel de sarpe (are o mare ura pe mine ca nu i-am vindut cu pretul oferit de el prima data) ,deci nu am incredere in el deloc .
deci ma poate pacali pe mine in vreun fel la notar ca sa cumpere pamintu cum vrea el??
cum sa ma port la notar ce sa fac ,ce sa nu fac?,ce sa dau ?ce sa nu dau?ce sa verific?pentru a nu lua vreo teapa din partea lui sau ,si a notarului.
o persoana care are parte in bunirile ramase a fost la notar sa il informeze ca a murit pers. care a facut testamentul la el si in consecinta se poate deschide actiunea de succesiune....dar notarul a zis ca daca nu are o hirtie la mina care sa ii ateste calitatea de parte in testament nu se poate face nimic.
deci din toti cei care sint urmasi nu poate sa deschida actiunea decit cel care are hirtia la mina in speta pers. caruia i-a ramas casele .
daca pers respectiva nu vrea sa anunte notarul 2 ani .....atunci ceilanti nu pot face nimic.
o matusa m-a chemat in luna mai si mi-a zis sa ii aduc o copie de pe buletin ca se duce la notar sa imi lase si mie in caz de moare 1 ha de pamint arabil.o data cu mine a mai chemat vreo 4 nepoti .in iunie a murit.matusa mai are o sora care la rindu ei are o nepoata.nepoata respectiva a mostenit cam tot ...o casa intr-un sat ,un apartament,si are la rindu ei parte din parcela de 10 ha.
in iunie cind a fost inmormintata mi s-a spus de catre sora ei care se ocupa cu inmormintarea ca pe 15 septembrie o sa fim chemati la notar pentru impartirea parcelei de 10 ha de pamint arabil.la inceputul lui septembrie am mai fost sunat odata ca sa fiu pregatit ca dupa 15 sa vin la notar.dar iaca ca este 1 octombrie si nimic.o alta nepoata care astepta si ea partea ei de pamint a sunato pe sora decedatei si cind a intrebato cind ne cheama la notar i-a inchis telefonul in nas.
deci ce vreau eu sa stiu este --cine trebuie sa ne cheme la notar pe noi?????
cine anunta notarul ca cea care a lasat mostenirea a murit????
adica agenti de politie rurala nu au voie?si cind ma opresc ce sa le zic?ca nu au voie?
un articol de lege ceva?
buna seara ,sint dintr-o localitate din br .pina acum 2 saptamini pe soseaua din localitate era debandada fiecare conducea cit mai taretot ce avea ,indiferent ce vehicul avea.de 2 saptamini au inceput sa apara politisti care controleaza tot (si pe mine)dar care nu sint de la politia rutiera.acum imi convine ca sa mai linistit treburile pe aici dar ce nu imi convine e ca ma opresc acu si pe mine mai mereu si cauta nod in papura ca sa dea amenda.binenteles ca vreo 5 -6 care au relatii la br conduc in continuare in tromba pe linga politisti care ma controleaza pe mine cautind un motiv sa imi dea amenda (situatie care ma enerveaza teribil).deci sa revin la oile mele,cine poate sa ma opreasca in trafic legal?toti politisti care au o uniforma indiferent de unde sint ma pot controla??!!!eu stiam ca doar politia rutiera?va rog sa ma lamuriti.multumesc anticipat.
acum 6 ani am dat in arenda 1.25 ha de pamint pe 6 ani(compus din 2 parcele -una de 0.5ha si una de 0.75ha)
acesta e ultimul an de valabilitate a contractului.
anu trecut in toamna parcela de 0.5ha s-a vindut fara a anunta arendasu.(mentionez ca fiecare parcela de teren este de pe cite un titlu de proprietate deci nu sint amindoua de pe acelasi titlu.)
cind m-am dus acum sa imi iau arenda de pe parcela de 0.75ha am fost pus sa reinoiesc contractul de arendare.dar eu cind am zis ca nu mai doresc acest lucru nu mi-au mai dat drepturile cuvenite.revenind dupa o saptamina iarasi am avut ceva discutii ei spunindumi ca eu trebuia sa ii anunt cu un an inainte de a retrage pamintu.in cintractul de arendare scrie ca trebuie sa ii anunt cu un an inainte daca eu am intentia sa instrainez pamintul.nu sa il retrag.
am citit legea arendari si in ea se mentioneaza ca trebuie sa ii anunt in scris cu 3 luni inainte de intentia de a imi retrage pamintu.
pe modelul de formular atasat la legea arendari scrie de obligatia arendatorului de a il anunta pe arendas cu un an inainte daca mai reinoieste sau nu contractul.
deci intrebarea mea este -care e procedura corecta???cea din legea arendari cu obligatia anuntari in scris cu 3 luni inainte sau cea din modelul contractului de arendare cu obligatia anuntari cu un an inainte.
si daca nu am anuntat cu un an inainte dar nu mai vreau sa semnez alt contract ci vreau pamintul cum fac ?,ce se intimpla?,ce procedura sa urmez?
multumesc anticipat.
deci sa o iau cu inceputu si cit mai scurt.
22 .3 .1960 -tataiemiu si mamaiemea cumpara un loc cu o casa in o localitate,demoleaza casa,si constriesc alta si locuiesc acolo.
22.mai 1981--mamaiemea decedeaza apoi in septembrie acelasi an un notare da un certificat de mostenitor in care tataiemiu are jumatate din bun plus o patrime din partea mamaiemi si maicamea are 3 patrimi(mentionez ca maicamea a fost singuru lor copil) mentionez ca nu s-a realizat un partaj sau succesiune rezultata cu acte in care sa scrie ce anume au fiecare concret din bun.
au locuit amindoi alo inclusiv cu mine de cind eu m-am nascut
22 mai2009 -maicamea moare.
in prezent locuiesc eu cu tataiemiu in casa si bunul respectiv.
intrebari-
trebuia sa fac ceva pe la notar cind a murit maicamea ca sa imi ateste si mie calitatea de mostenitor?(mentionez ca eu sint singurul copil al lui maicamea)
-daca tataiemiu moare eu mostenesc tot?
-pot face un contract de vinzare -cumparare intre tataiemiu si mine?
care sint costurile ?
-sau sa stau linistit ca tot mie imi revin de fapt si de drept?
va multumesc celor ce o sa imi raspundeti.
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
nu prea pot sta linistit stiind ca am dreptate dar masina e tot la mine si datoria creste.daca nu platesc nu mi se mai elibereaza anumite acte atunci cind am nevoie. deci inca o data ceva sfaturi?exixta scris negru pe alb intro lege sau norma de aplicare sau codu fiscal textu care imi zice sa duc certificatul de radiere la fisc eu?
sau poate scrie sa nu il duc???
mare brambureala cu legile aste neclare....
#-oce simplu era sa scrie clar in lege tot ce trebuie facut.eu de exemplu am cautat textul unde scrie pur si simplu ce acte se aduce la radierea unei masini de la fisc cu ocazia vinzari si nu am gasit?unde scrie......luminatima#-o
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
am si eu o intrebare
cu ce acte radiez masina de la fisc?
am vinduto legal facind toate actele cerute de lege,i-am dat cumparatorului certificatul fiscal si stampila pe fisa de inmatriculare,deci in concluzie am facut actele ca la carte.
probleema-doamna de la fisc a zis ca e in regula dar masina nu mi-o scade de pe numele meu decit atunci cind ii aduc certificatul de radiere care i se inmineaza cumparatorulu cu ocazia transcrieri masini pe mumele lui.
problema e ca eu nu pot obliga cumparatorul sa duca actele pina la capat si sa imi trimita certificatul de radiere.deci daca el se descurca sa umble cu auto asa eu o sa ii platesc impozitu toata viata cu toate ca eu am vinduto legal............?
unde scrie ca eu trebuie sa duc si certificatul de radiere la fisc?
multumesc de raspuns anticipat