avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate cristina60

Activitate cristina60

Răspuns la discuția Drepturile proprietarilor
Asta-i de 6 ani :))))) multumesc!
Răspuns la discuția jurisprudenta
Nu-s obisnuita cu situl asta. A fost o intrebare mai veche, intre timp am terminat cu speta asta. Oricum multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția Legea 221 din 2009
Multumesc, nu am nimic important, doar m-am speriat ca am fost eu blocata.
Răspuns la discuția Legea 221 din 2009
Daunemorale, stiti ceva despre topicul nostru? nu ma pot loga, le-am scris e-mail, dar nu mi-au raspuns.
Discuție jurisprudenta
Buna ziua,
Unde pot gasi jurisprudenta intr-o anumita speta? Exista o baza de date accesibila doar celor din breasla, sau gasesc la liber si unde? Am gasit ceva pe portal just, dar nu m-am lamurit.
Va multumesc!
Locuiesc intr-un complex rezidential, adicalea cu pretentii. Nu a trecut mult timp sa-mi dau seama ca apartamentul meu are un perete comun cu un bordel. Am sunat proprietarul, care mi-a spus ca apartamentul este inchiriat in regim hotelier si punct! Am vorbit si cu administratoarea, pe care am intrebat-o daca exista carte de imobil si daca da, ce este trecut in dreptul apartamentului cu pricina. Mi-a confirmat spusele proprietarului, si ca nu este nevoie de nici un document, nici un acord, nimic. Poate cineva sa ma lamureasca?
PS: Nu ma trimiteti la politie, ca s-a intamplat si asta. Nu eu, vecinul de sub a reclamat, s-a dat o amenda, o saptamana a fost liniste, apoi s-a reluat activitatea :(
Buna ziua,
Am comandat dintr-un magazin online un laptop si o multifunctiona, cu deschidere la livrare, pentru un SRL, care avea urgent nevoie de ele. A si venit coletul in 2 zile, l-am deschis, era ce am comandat. Cand a venit informaticianul sa le instaleze a constatat ca multifunctionala era defecta. Am completat un formular de retur de pe site cu IBAN-ul contului in care sa-mi vireze contravaloarea. Mi-au raspuns ca nu accepta retur si sa completez un formular de service. Le-am scris un mail prin care am explicat ca avand in vedere urgenta , am cumparat un aparat de la un agent local, am atasat copia de pe factura si ca doresc sa-mi vireze contravaloarea. Intre timp am returnat aparatul pe cheltuiala mea, incadrandu-ma in termenul de 14 zile. Fara sa completez formular de service, acum doua zile m-au anuntat ca multifunctionala a fost reparata si mi-au trimis-o prin curier. Am si fost contactata ca a sosit si ca e fara deschidere. Sunt foarte hotarata sa nu preiau coletul.
Intrebarea mea este ce pot sa fac?
1. Din ce m-am informat, legea ii apara, nu sunt obligati sa faca retur numai la persoane fizice, deci nu pot fi reclamati la ANPC, desi , din pctul meu de vedere este discutabil, comanda fiind facuta dintr-un cont de persoana fizica, doar factura este pe SRL
2. Pe situl lor este urmatoarea precizare "In cazul persoanelor juridice ne rezervam dreptul de nu a accepta retur produse aduse pe comanda speciala sau a celor care se vand intr-un numar foarte mic"- nu a fost comanda speciala, iar aparatul este de firma de top si ce inseamna "mic"????
Eu chiar as fi dispusa sa-i dau in judecata, cu cheltuieli cat mai mari de judecata, care sigur depasesc valoarea aparatului, daca as avea sanse de castig.
Va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca pot ataca o hatarare a asociatiei de proprietari daca au trecut mai mult de 45 de zile, cum scrie in lege, dar nu am fost instiintata in scris, asa cum scrie in aceeasi lege; de asemenea daca pot sa ma retrag din asociatia de proprietari printro simpla cerere asa cum se face inscrierea pt noii proprietari.
Va multumesc
Răspuns la discuția Drepturile proprietarilor

Drumurile de acces nu sunt spatii comune?
Am solicitat hotararea asociatiei de proprietari , stiam ca nu este asa ceva, deoarece am participat la toate sedintele, niciodata nu s-a adus vorba despre o asemenea restrictie. Mi s-a dat lista de semnaturi, pe care am observat mai multe semnaturi identice, la care am primit raspunsul ca sunt apartamentele cumparate in rate si a semnat reprezentantul investitorul; poate are procura de la proprietari, multi fiind romani plecati in strainatate care au inchiriat apartamentele in majoritate la studenti straini. Din cate am inteles asta a si deranjat, ca studentii circula mult cu taxi.
Multumesc pt sfat,dar mari sperante nu am :(



Buna ziua,
Acum 3 ani am achizitionat un apartament si m-am mutat intrun cartier nou care era inca in constructie, compus din 12 blocuri a cate 80-90 de apartamente. Ulterior cartierul a fost imprejmuit, s-au instalat bariere, o toneta si un contract cu o firma de paza. Accesul in cartier era pe baza de cartela, iar agentul firmei de paza ridica bariera pt salvare, pompieri, masini cu marfa , curierat si taximetre.
De doua luni , s-a instaurat o noua regula, taximetrele nu mai au acces in cartier, asa au hotarat asociatiile de proprietari. De fapt administratorii au intocmit niste liste de semnaturi , rezultatul fiind "nu taximetre" la toate blocurile.Acum sigur va intrebati cum e posibil ...simplu, investitorul este inca proprietar majoritar, vanzand apartamentele in rate pe 7 ani.
De la blocul meu ca sa ies din cartier am de parcurs vreo 150 m, pe ploaie , vant, acum vine si zapada , posibil si cu bagaj....
Mi se pare un abuz si va intreb daca nu este aceasta o situatie in care fiecare proprietar ar trebui sa fie de acord si nu sa hotarasca asociatiile de proprietari?sau nu exista o lege care sa reglementeze accesul taximetrelor?
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac! #-o