avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate laurateodora

Activitate laurateodora

Răspuns la discuția exeutare silita
in cazul vanzarii unui bun cine plateste taxa la notar,vanzatorul sau cumparatorul?
Discuție exeutare silita
cate licitatii pot fi facute la executorul judecatoresc si cu cat se diminueaza suma apartamentului stabilita de expert?
Răspuns la discuția contestatie expertiza tehnica
este vorba de o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva
cun pot contesta o expertiza tehnica de evaluare imobiliara? Unde pot sa o depun ?
Răspuns la discuția executare silita
Da.Azi am primit comunicarea de la executo sa ma prezint pentru stabilirea pretului ap.
am un credit cu ipoteca pe care il platesc lunar dar sunt executata silit ptr.restanta de la intretinere.Executorul judecatoresc poate sa ma execute pentru suma de 7000 lei fara acordul bancii?exista o modalitate de a face o intelegere cu executorul sa platesc datoria esalonat?Si daca nu se poate cat dureaza tot procedeul?
Discuție Drept civil
Am 18 ani ,parintii mei nu au fost casatoriti niciodata,acum sunt separti iar eu sunt in custodia mamei.Bunica din partea tatalui m-a crestul pana la varsta de 13 ani,in anul 2006 a decedat,apartamentul ei ramanand celor doi copii:tata si sora lui.Apartamentul i-a revenit tatalui.Iar eu nu stiu daca bunica mea a facut vreun testament.Cum as putea sa aflu daca exista testamentul si sa-l vad?deoarece tatal vrea sa vanda apartamentul si ca singura mostenitoare stiu ca ii trebuie si acordul meu sau imi revine si mie o parte.
Am 18 ani,parintii mei nu au fost casatoriti niciodata,acum sunt separati,eu sunt in custodia mamei din anul 1995.In situatia actuala locuiesc la mama intr-un apartament cu 2 camere ,iar tatal meu intr-un apartament cu 4 camere.Trebuie sa-mi fac buletinul de identitate dar niciunul nu vrea sa-mi dea actul de proprietate.Ce trebuie sa fac pentru obtinerea acestui act care imi este necesar si pentru sustinerea examenului de bacalaureat.?Unde trebuie sa ma adresez daca parintii mei nu vor sa imi faca acest act?
am un credit ipotecar in valoare de 77000 lei impreuna cu sotul.Pentru ca unul dintre noi nu mai are venituri am intarziat la plata ratelor.Banca ne-a oferit o solutie si anume:in loc de doua rate sa avem una singura la 12 din suma actuala dar sa includ in viitorul contract un pfa ca un fel de girant.Este posibil asa ceva?
sunt nascut in 28.091951.IN per.20.101970-10.02.1972 incorporat .. 17.03.1972 angajat electrician.. Din 22.03.1978 pina la 25.06.1999 marinar prin transfer.In aceasta per.am avut 60 zile cfs..din 25.08.1999 pina la 21.05.1999 somer.. din 01.11.2000 pina la 31.01.2002 am lucrat la o firma de transport unde am avut 90 cfs Din 01.09.2003 pina la 01.12.2009 in cartea de munca figuriz cu 2010 cfs deoarece firma nu a platit contributiile la stat. Nu stiu daca am fost foarte clar dar va rog ,daca se poate,sa-mi spuneti daca pot iesi la pensie anticipat .Am uitatsa comunic per.30.11.1995-23.02.1999 gr II d