avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate VALI_H

Activitate VALI_H

imi puteti spune, va rog, care sunt actele necesare pentru obtinerea cetatenie maghiare?
Buna ziua, intrebarea mea este legata de legea privind reducerea indemnizatiei pentru cresterea copilului, cand si cum s-a aplicat? Pe parcursul a 15 luni mi s-a modificat cuantumul indemnizatiei de 4 ori, pe baza a ce prevederi au dreptul sa modifice suma si de ce nu se respecta suma calculata in decizia primita de la AJPS?
beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului daca am pensie pentru handicap?
au fost discutii, anul trecut, referitoare la un cont deschis de catre stat pentru fiecare nou-nascut in valoare de 500 euro, pentru studii, parintii avand posibilitatea de a vira cei 2% din impozit in contul respectiv. Contul era administrat de stat pana la majoratul copilului. Nu cunosc detaliile exacte si nu stiu in ce directia a evoluat subiectul. Imi poate da cineva mai multe detalii? Multumesc
Imi puteti spune care este modalitatea de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului, pana la 2 ani? Multumesc
intrebarea mea este urmatoarea - ajutorul prevazut la art.51, lit. c in Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007 - 2010 ”un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu
este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate” se acorda daca nu este prevazut si in Contractul Colectiv de Munca la Nivel de Unitate? Care este ierarhia privind metodologia de aplicare ale celor doua contracte? Contractul Colectiv Unic la Nivel National are intaietate sau este doar cu caracter orientativ pentru Contractele Colective pe ramuri si unitati?