avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate lucia l

Activitate lucia l

Am primit o notificare care spune cam asa:
Prin prezenta va notificare ca figurati in evidentele noastre cu un debit in valoare de 56,70 lei reprezentand contavaloarea prejudiciului creat SC.............SA.
Va solicitam ca , in termen de 7 zile de la data primiri prezentei sa va prezentati la sediul subscrisei pt achitarea debitului in cazul in care nu va puteti prezenta puteti face plata in contul bancar ...................
In cazul in care in termenul de mai sus mentionat nu veti achita debitul ,ne vedem nevoti sa recuperam debitul pe cale judecatoreasca .
1 .Eu intreb este semnata si sampilata de un avocat dar nu specifica care este prejudiciul sau in ce consta el.
2.In urma desfaceri contractului de munca in fisa de lichidare SC..........SA mentioneaza ca angajatul nu are nici un debit fata SC.........SA .
3.Aceasta notificare a fost primita la o luna jumate de la desfacerea contractului de munca si lichidare ce se poate face cum sa platesti un prejudiciu de care nu sti nici in ce consta??????
Am si eu o intrebare, daca tatal este cetatean german si copilul este cetatean german doar mama are cetatenie romana ce se poate face pentru deschiderea procesului de marire a pensie alimentare in romania.Mama este stabilita de 2 ani cu coplilul in romania si lucreaza in romania.
Răspuns la discuția Inselaciune
Avand in verede ca doamna coordonator ne spus clar sa facem lucrare cum vrem pentru ca ea are peste 50 de studenti in coordonare si nu are timp sa se ocupe de fiecare in parte si nici cel putin nu ne a pus la dispozitie o bibliografie cum fac alti coordonatori ce sa fac potate imi spuneti dumneavoastra ??????????Sa fac plangere in potriva doamnei coordonator?????Din acest motiv am apelat la acest ajutor .
Răspuns la discuția Inselaciune
In primul rand noi am colaborat la aceasta lucrare nu am luat o gata facuta cum vad ca aveti impresia dumneavoastra sa fim seriosi cati studenti nu apeleaza la un mic ajutor pentru a fii siguri ca ceea ce fac este bine .Am mailurile in care imi sunt trimise datele doamnei (contul,suma ceruta de dansa pentru acest serviciu )si chiar martori persoana care ne a pus in contact cu aceasta si care a discutat cu ea suma si totul.
Discuție Inselaciune
Sunt o studenta care doreste sa denunte o profesoara universitara pentru inselaciune.Am apelat la acesta pofesoara pentru a imi face lucrarea de licenta mie si unei colege avand in vedere ca ne era frica ca lucrarea sa nu contina prea multe greseli ne a fost recomandata acesta si am inceput colaborarea cu dansa contra cost ,doar ca doamna ne a facut doar 2 capitole acum 3 luni si de atunci nimic ,am stabilit cu dansa ca 18 Mai ne va da lucrarile complete cu tot ce implica acest lucru si le vom prezenta profesoarei noastre coordonator doar ca acesta domna in accea zi nu a mai ajuns la intalnire a trimis un student de al dansei cu ce aveam deja cele 2 capitole si le avea si profesoara nostra coordonatoare pe mail trimise de noi, i am virat banii in contul ei in banca avem chitante ,biletele de tren ,mailuri ,smsuri in care doamna ne scrie ca ne va da lucrarea ,aceasta domna nu vrea sa inteleaga ca daca in 2 saptamani nu avem referat de la profesoara coordonatoare pe lucrare avem ex de licenta compromis si ca nu putem sa asteptam noi cat vrea dansa sa ne dea lucrarea pur si simplu nu ii pasa de noi dorim in cazul in care vom pierde inscrierea la ex de licenta sa depunem o plangere penala in acest caz pentru inselaciune.Mentionez ca profesoara nu lucreaza la facultate unde suntem noi studente astept raspunsul dumneavoasta va multumesc.
Discuție asociat unic
As dori raspuns un ascoiat unic care a avut 3 ani de munca in firma dar nu a avut carte de munca sau nu a scolicit sa i se faca carte de munca ,acum firma are activitatea suspendata mai poate face ceva retroactiv pentru ca cei 3 ani sa ii fie trecuti in cartea de munca ?
Răspuns la discuția vanzare de bunuri comune.
As dori un raspuns cat mai concret va multumesc.
Răspuns la discuția vanzare de bunuri comune.
Deci eu ca singur mostenitor legal cel putin din patea tatalui nu am nici un drepet fiind majora ei pot vinde cui vor fara acordul meu notarial.Avand in vedere ca eu am si domicilu in aceea casa.Nu ma pot opune?
Mama si tata au doua case dobandite in timpul casatorie ,acum sunt divortati dar nu am facut inca partaju .As dori sa stiu ce drtepturi am eu daca cei doi vor sa vanda surori mele care provine din prima casatorie a mamei una din case.Nici una din case nu sunt mosteniri sunt cumparate de ei.