avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu_uk

Activitate ovidiu_uk

mie ... am depus o plangere penala in august 2009 impotriva unor autori necunoscuti pentru :fals privind indentitatea , fals sub semnatura privata si inselaciune .... dosarul este investigat la SIF si de atunci si de atunci m-am trezit administrator la "n" firme
"Solutie: Admite cererea formulată de lichidator judiciar Expert Com SPRL, pentru soluţionarea în mod irevocabil, a cererii de antrenare formulată împotriva pârâţilor" ... ce vrea sa insemne pe romaneste ?
Am primit azi, duminica,02.05.2010 citatie sa ma prezint maine,03.05, in Bulgaria in calitate de martor, nefiind specificata cauza procesului respectiv( citatia are stampila IJP Brasov) Puteti sa-mi spuneti care e procedura in cazul unui cetatean roman cu resedinta in Romania citat in alt stat UE?
Va multumesc anticipat
Discuție Buna ziua
Imi poate oferi cineva mai multe detalii despre cum ar trebui sa arate o instiintare catre uniunea nationala a notarilor publici cu privire la nulitatea unei carti de identitate si a mai multor procuri eliberate in baza acelei carti de identitate.
Va multumesc anticipat
cine imi poate oferi si mie un model de cerere catre politie/parchet in care cer informatii cu privire la stadiul dosarului/dosarelor care ma privesc.
Va multumesc anticipat
Am depus o plangere penala acum 9 luni ... si nu sunt multumit de felul in care ofiterul de politie care se ocupa de cazul meu face cercetarile .... pot cere stramutarea dosarului?
P.S am nevoie de un avocat care cunoaste codu penal
!!!!!!!!
Buna ziua
In urma cu 2 ani jumate mi-am pierdut cartea de identitate , ulterior fiindu-mi eliberat un nou act de identitate.
In urma cu cateva luna am inceput sa primesc acasa anumite hartii prin care eram instiintat ca figurez ca administrator si asociat la mai multe firme din tara , la momentul respectiv nu eram in tara.La cateva zile am revenit in tara si am depus o plangere penala pentru furt de identitate.Ancheta a inaintat cu pasi greoi , au inceput sa iasa la iveala din ce in ce mai multe firme si hotarari judecatoresti pe numele meu .Am inceput sa fiu cautat acasa de persoane dubioase si de agenti de politie din diferite orase .Ofiterul care se ocupa de caz a reusit sa intocmeasca un dosar de cateva sute de pagini in care se gasesc copii legalizate ale vechiului meu buletin de catre anumiti notari si functionari ai registrului comertului.
Acum vreau sa stiu si eu daca :
1. Pot intenta proces civil impotriva notarilor care au legalizat copiile respective fara a verifica in prealabil in baza de date a politiei pe care o au la dispozitie daca buletinul este unul nul sau valid.
2.Pot intenta proces civil impotriva registrului comertului pentru ca nu au facut verificarile de rigoare .
3.Daca pot intenta procesele civile atata timp cat plangerea penala nu a fost solutionata (mentionez ca in urma anchetei politiei s-a stabilit ca nu am nici-o legatura cu cele intamplate)
4.Care este cuantumul daunelor pe care le pot obtine pentru ca am renuntat la locul de munca din strainatate pentru a-mi rezolva problema , pentru ca inca traiesc cu parintii si sora mea sunt afectati emotional ca si mine pentru ca mereu ma cauta politia la usa ca pe un infractor si anumite persoane dubioase care pretind ca le datorez anumite sume de bani .

Va multumesc anticipat,
Ovidiu Ionut