Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... citatie in strainatate
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

citatie in strainatate

Am primit azi, duminica,02.05.2010 citatie sa ma prezint maine,03.05, in Bulgaria in calitate de martor, nefiind specificata cauza procesului respectiv( citatia are stampila IJP Brasov) Puteti sa-mi spuneti care e procedura in cazul unui cetatean roman cu resedinta in Romania citat in alt stat UE?
Va multumesc anticipat
Teoretic trebuia sa fiti audiat in tara prin comisie rogatorie:
"Art. 132 alin. 1 C.proc. civ. - institutie prin care un organ de urmarire penala sau o instanta de judecata care nu are posibilitatea sa asculte un martor, sa faca o cercetare la fata locului sau sa efectueze orice alt act procedural se adreseaza unui alt organ de urmarire penala sau altei instante egale in grad care are posibilitatea sa le efectueze"
Cred ca este vorba despre o comisie rogatorie internationala .. in acest sens, sunt aplicabile prevederile Legii nr. 302/2004 privind cooperarea judiciara internationala in materie penala sau a Legii nr. 189/2003 privind asistenta judiciara internationala in materie civila si comerciala, republicata 2009 .