avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate stefana88

Activitate stefana88

O institutie a fost data in judecata deoarece nu a inaintat mai repede o documentatie premergatoare emiterii unui titlu de proprietate pentru un teren. Reclamantul a mai solicitat prin cererea de chemare in judecata si daune in cuantum de 200 lei pentru fiecare zi de intarziere.
Institutia , inainte de introducerea cererii de chemare in judecata, incepuse deja demersurile pentru inaintarea documentatiei respective . Am scris in intampinare toate demersurile pe care le-am facut . Pot sa solicit exceptia lipsei de obiect al cererii ? Cu privire la daunele solicitate ce ar trebui sa invederez instantei?
Discuție Sesizare DNA
Buna ziua ! Este vreo modalitate prin care pot sa aflu daca am vreo sesizare impotriva mea depusa la DNA ? Pot sa fac vreo cerere? Cum sa o formulez ?
Răspuns la discuția intampinare sau ce?
Precizari.
Buna ziua! Daca am deschis o noua actiune in instanta, avand acelasi obiect cu un alt dosar care insa a fost perimat, pot sa solicit instantei atasarea dosarului perimat fara sa mai atasez alte inscrisuri? Este vreun temei legal pentru aceasta?
Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Avand prea multe haine, m am gandit sa le scot la vanzare. Mi am facut un proful de fb unde le expun, iar doritoarele isi lasa adresa sa le expediez. Coletele le trimit printr o firma de curierat rapid, cu plata ramburs. Firma de curierat imi vireaza suma corespunzatoare in contul meu bancar.
Intrebarea mea este: Sunt impozabile aceste sume primite?
Mi-a mai dat cineva o idee. As putea vorbi cu angajatul sa mearga sa faca o declaratie de angajament de plata la primarie . Ce parere aveti?
Deci eu am doua societati si la ambele sunt tert poprit. creanta totala e de 1288 lei.
Eu nu prea inteleg ce se va intampla cu firmele mele. Mi se va pune poprire pe conturi, sau voi fi obligat sa platesc creanta totala de 1288 lei? Avand doua societati se va dispune injumatatirea sumei? Presupun ca va trebui sa platesc tot eu si chetuielile de judecata?
Sau se va dispune de isntanta sa platesc lunar primariei o anumita suma de bani?
Of Doamne, chair nu am nicio portita de scapare? Pana acum 4 luni am tot virat bani in contul primariei. Dupa cele 4 luni , angajatul mi-a cerut o adeverinta din care sa reiasa ca este angajatul societatii ca sa poata sa faca un CAR. Stiu foarte vag ca daca este unic intretiantor de familie si mai are si rata, nu poti sa ii opresti mai mult de o treime din salariu..nu stiu exact daca e corect si real , dar parca asa retin . As putea sa scriu in intampinare ca eu am virat bani in contul primariei, insa avand in vedere faptul ca M.C a facut si un CAR, nu am mai avut de unde sa ii opresc bani, ca nu imi mai permitea legea?
Buna ziua. Sunt administrator la o societate. Am un angajat "M. C" care a avut de platit la primarie niste amenzi. "M C" nu le-a platit si am primit de la primarie o hartie prin care se solicita infiintarea popririi asupra venitului debitorului M.C. Pana acum cateva luni am tot virat in contul primariei cate 50 de lei din salariul angajatului, insa acesta m-a rugat sa nu mai achit la primarie pentru ca nu prea se descurca cu banii. Am aproximativ 4 luni de cand nu am mai virat nici un ban in contul primariei, iar zilele acestea am primit de la judecatorie o adresa unde scrie ca am calitatea de TERT POPRIT. Primaria cere instantei prin acea adresa sa pronunte o hotarare care va permite acesteia sa inceapa executarea silita asupra mea. Ce sa fac in momentul de fata? Ce ar trebui sa scriu in intampinare?
Răspuns la discuția Infiintare asociatie de locatari
Multumesc! Am facut deja demersurile, am depus actele necesare la judecatorie.