avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate elijah_lg

Activitate elijah_lg

Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra, exista in desfasurare un proces in care sunt parte civila in proces penal. si eu stiam ca nu am cum sa fac o intelegere cu el gen platesti si retrag plangerea pt ca ce este peste 60 zile......alta poveste dar acum 2-3 zile am fost contactat de comisarul care se ocupa de caz si m-a informat ca exista o reglementare cica mai noua in care exista posibilitatea acestor "intelegeri" si chiar insista pe aceasta tema, pot spune chiar dubios de insistent mai ales ca insista si sa cer o suma rezonabila si sa ma intelg cu victima, etc. Ideea este ca avem un dosar in desfasurare si pt obtinerea despagubirilor de la un fond cum e FPVS dar in Itlia masina fiind inscrisa acolo dar fara asigurare.
Buna ziua, am o intrebare legata de obtinerea unor despagubiri fiind victima unui accident rutier in care am avut mai multe leziuni grave, iar pe certificatul medico legal avand 120 zile de spitalizare. Vinovatul m-a contactat, acum dupa mai bine de un an si ar vrea sa facem o intelegere si sa retrag plangerea depuna impotriva acestuia in schimbul a 5000 ron, asta in cazul in care eu am chieltuit peste 15 000 doar pana acum, avand si fractura de coloana, 2 operatii, etc si nevoia de tratament timp mai indelungat. Acum nu stiu cum pot proceda. Ideea este ca este un pustan de 21 ani si daca o sa continui cu proces nu cred ca voi scoate ceva de la el, in sensul ca nu are nimik pe numele lui si nu am ce scoate. Ideea este ca masina lui nu era nici asigurata si am depus actele si pt fonduri gen FPVS (fondul de protectie al victimelor strazii) si vroiam sa stiu daca fac o intelegere cu el mai pot obtine ceva de la fond? adica intelegerea sa fie nu neaparat sa dea chitanta pe ce da el ci doar ca eu sa retrag plangerea. Va multumesc mult pt sprijin, am nevoie mare de calauzire in acest sens.
In concluzie, trebuie sa astept raspunsul de la BAAR pentru a constinua orice demers. Accidentul producandu-se din cauza unei masini inmatriculate in Italia, ar exista posibilitatea obtinerii de despagubiri acolo? (banuind ca acolo nu exista chiar bataia aceasta de joc de care avem parte la noi in tara, si bineinteles vorbind de alte sume).
va multumesc pentru toate aceste raspunsuri. sunt foarte importante.
Polita era expirata, dar atunci nu inteleg de ce am fost trimis de la FPVS. In mod normal era un caz clar pt acestia, dar ei mi-au spus treaba asta ca sa merg la BAAR si restul. Sincer, cred ca exista asa de multa incompetenta si se trateaza toate astea cu o asa mare superficialitate. Cand am mers la FPVS am mers cu dosarul complet, certificat medico-legal, copie dupa procesul verbal, toate iesirile din spital, toate actele legate de acest caz. Si totusi am fost trimis la altii, ca sa mai am de asteptat 3 luni doar pt....ce?. Plimbareala asta intre birouri este specifica incompetentei birocratiei romanesti. Mai era varianta ca cineva sa se ocupe de acest caz in Italia, sa incerce recuperarea de despagubiri acolo. Un avocat vorbesc.
Răspuns la discuția zile de spitalizare
chiar daca ave o alcolemie foarte mare?
Initial la FPVS am fost pentru a pune aceasta cerere cat si intreaga documentatie pentru dosar dar nu au putut face acest lucru din cauza ca am fost trimis la BAAR.
Iar la politie am solicitat informatiile cazului in scris, si am primit doar o copie dupa procesul verbal de constatare, si asta dupa vreo 5-6 luni. Mentionez ca la politie acolo am fost tratati f indiferenti si f impotriva vinovatului, dadeau impresia ca il avantajau mai mult pe el. exemplu la asta a fost cu plangerea, agentii respectiv neanuntandu-ne ca trebuie sa depunem plangerea in maxim 60 zile si ar fi scapat mult mai usor vinovatul. Eu 3 luni de zile nu am putut sa ma deplasez deloc, am fost in ghips si nu puteam misca mai deloc. Am aflat termenul acesta de la o alta sursa si am fost cand mai erau vreo 2-3 zile si expira termenul de 60 zile.
Răspuns la discuția zile de spitalizare
In urma acestui accident am fost dus in coma la spital, dar acum nu sunt grav decat probleme la coloana, fiind fisura de vertebra. Credeti ca se incadreaza la mai mult sau o sa scape cu vreo 2 ani cu suspendare, asta in cazul in care "investeste" ceva pentru aceasta sentinta, sau este posibil sa primeasca ceva realist, si chiar sa faca inchisoare.
Răspuns la discuția zile de spitalizare
Si la 120 zile de spitalizare in urma unui accident rutier ce poate primi vinovatul?
Ati mai rezolvat ceva cu cazul dumneavoastra, si eu sunt oarecum in aceasi situatie doar ca la mine este vorde de multe zile de spitalizare, tot 3 victime am fost si avem 15, 30 zile iar eu 120 zile.
Logic asa ar fi, asa ma gandeam si eu, dar nu inteleg atunci de ce am fost trimis la FPVS. Nu stiu, probabil birocratia cere asta, nu stiu. Acum inteleg de ce dureaza asa de mult cu despagubirile. In tarile europene (altele decat la noi) despagubirile acestea se ofera in sume reale, rezonabile si mai ales, cat de repede. pentru ca aceste sume reprezinta chieltuiala facuta si cea urmatoare. Trebuiesc facute tratamente un timp destul de indelungat dupa un astfel de caz. Eu trebuie sa fac vreo 2 ani tot felul de recuperari care costa o groaza. Dar cum la noi toate astea dureaza mai bine de 2 ani.....nici nu mai stiu ce sa zic. Si v-as intreba si care ar fi cuantumul despagubirilor si cum se calculeaza, sa stiu daca chiar am pentru ce lupta sau mai mult chieltui. Va multumesc