avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate TanasescuCristian

Activitate TanasescuCristian

Buna ziua ,



Am primit acasa o citatie in care scrie :


T.C. ( eu ) cu ultimul domiciliu in ... este chemat in aceasta instanta , camera ... , in ziua de ... , ora 12.00 , in calitate de intimat, in proces cu CARPATICA ASIG SA in caliate de recurent pentru Recurs - pretentii.
Cel mai tarziu cu 5 zile inainte de termenul stabilit pentru judecata, aveti obligatia de a depune INTAMPINARE
In caz de neprezentare a partilor , judecata se va face in lipsa , daca se solicita in scria acest lucru de catre una dintre parti.

Acum am si eu o serie de intrebari :

- Ce inseamna in calitate de intimat ?
- Cum depun INTAMPINAREA ?
- Trebuie neaparat sa ma duc la tribunal ?
- Cat de grava este situatia pentru mine in acest proces ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns ,
O seara placuta .
Răspuns la discuția Comunicare hotarare civila
Dar " parata " nu sunt si eu ? va rog daca se poate sa mi se spuna " ca la prosti " da ai de platit x suma de bani sau nu ... nimic mai mult .

Multumesc anticipat
Buna ziua ,

Am primit in urma cu ceva timp o " recomunicare hotarare civila " in care scrie :


"Pentru aceste motive in numele legii hotaraste :

Admite in parte cererea priind pe reclamanta X cu dimiciliul in ... , pe paratii sc . firma de asigurari auto sa cu sediul in ... si EU cu domiciliul in ...
Obliga paratala plata sumei de 15.651,52 lei cu titlul de despagubire.
Respinge cererea in rest ca neintemeiata .
Obliga parata la plata cheltuielilor de judecata compuse din 1.050,09 lei - taxa judiciara de timbru si 5 lei -timbru judiciar .
Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.
Pronuntata public azi , .... ."


Acestea fiind spuse eu ce trebuie sa platesc ceva ? Sau plateste firma de asigurari auto ? Si cel mai importat : care dintre sumele mentionate mai sus trebuie platita ?


Va multumesc anticipat pentru amabilitate
multumesc f mult
practic pt luna in care am primit bonus trebuia sa se ia in calcul o suma care sa fie egala cu limita a 12 salarii minime brute pe tara ?
Buna ziua,
am nevoie de un sfat de specialitate . Sunt in somaj de 4 luni si am suferit o interventie chirurgicala . Am depus certificatul medical la A.J.O.F.M. si adeverinta de venituri de la ultimul loc de munca pt a se face media veniturilor pe ultimele 6 luni .
Practic baza de calcul era formata din 2 luni - salariat si 4 luni - somaj. In ultima luna ca salariat am primit in afara salariului net si un bonus din care s-a platit impozit pe venit...asigurari de sanatate ...contributie la somaj.
La plata concediului medical nu s-a luat in calcul bonusul ci numai ultimele salarii . Consider ca am fost nedreptatita si nu stiu cum sa procedez . Unde anume ma pot adresa si care sunt modalitatile prin care sa pot contesta acest calcul eronat.
va multumesc anticipat
multumesc foarte mult
Buna ziua,
am nevoie de un sfat .
Am lucrat intr-o institutie multi ani (20) , apoi am convenit prin acordul partilor incetarea contractului individual de munca in temeiul art.55 litera b din Codul Muncii.
La plecarea din unitate am primit salarii compensatorii din care au fost oprite retinerile legale aferente.Am aflat abia acum (dupa 6 luni) ca din aceste venituri nu trebuia retinut si virat catre catre bugetul asigurarilor de somaj nimic . Suma care mi-a fost oprita este importanta pt mine si va rog sa-mi dati un sfat unde anume sa ma adresez ca sa-mi recuperez banii .

Multumes anticipat
multumesc foarte mult pt raspuns !
Buna ziua ,

am si eu o problema , sunt in somaj din luna august 2011 . In luna ianuarie am suferit o interventie chirurgicala in urma careia sunt in concediu medical . De la ultimul loc de munca am primit salarii compensatorii la plecarea din unitate . As vrea sa stiu daca la calcularea indemnizatiei de boala se iau in calcul toate veniturile pe ultimele 6 luni , deci si salariile compensatorii si daca da in urma carei legi, art, etc..
multumesc f mult