avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters140523

Activitate ContSters140523

Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea formulată de X, pentru creditoarea si privind pe debitoarea ME. Încuviinţează executarea silită in toate modalitatile prevazute de lege, până la concurenţa sumei de 29.189,66 lei, datorată în temeiul titlului executoriu reprezentat de contractul de credit ..., la care se adaugă cheltuielile de executare. Autorizează creditorul să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu. Prezenta încheiere poartă următoarea formulă executorie: ,,Noi, Preşedintele României, Dăm împuternicire şi ordonăm executorilor judecătoreşti să pună în executare titlul: contractul de credit nr..., pentru care s-a pronunţat prezenta încheiere de încuviinţare a executării silite. Ordonăm agenţilor forţei publice să sprijine îndeplinirea promptă şi efectivă a tuturor actelor de executare silită, iar procurorilor să stăruie pentru ducerea la îndeplinire a titlului executoriu, în condiţiile legii.’’ Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi,
Document: Încheiere finală (dezinvestire) .02.2014
Mentionez faptul caAcest credit aFost facut in 2007 si rifinanziat in 2010 cand eram casatorita.Sunt div. Dupa 3 luni...Am 2 copii in crestere si educare...locuiesc in Italia...In Romania am inca un Contract de inchiriere pt. Un apartament ANL pana in 2015...Cu mobila inautru
Ce imi pot lua?.. in Italia sunt in somaj si nu am bunuri.... ce se poate intampla???

ultima data editat de urziceanca pe data de Vineri, 4 Aprilie 2014, 12:45
vreau sa-i iau in italia si asta inseamna ca nefiind autoritate parinteasca comuna,ii pot lua fara a avea nevoie de semnatura lui,pasapoartele copiilor sunt facute de 2 ani,eu muncesc de un an aici,cu acte in regula si vreau sa-mi aduc copii asa cum mi-am dorit de cand am plecat....stiu ca fostul sot nu mi-ar da semnatura pt a pleca cu copii si nu pt ca il interesaza binele lor ci doar pt a-mi face mie rau....copii isi doresc foarte mult si sunt pregatiti sa ii iau,dar la fel ca si mine stiu ca tatal lor nu ar semna pt a veni in italia....este vorba de o fetita de 9 ani si jumatate si un baiat de 6 ani,in cazul in care el mi-ar face probeleme vreau sa stiu dc. copii au dreptul sa-si spuna parerea---zilele trecute fiica mea m-a intrebat pt ca eu i-am spus ca exista inntodeauna dreptate,justitie,ea m-a intrebat:unde este dreptatea acum cand numai tu stii cum ne-ai crescut sa mergi sa-i ceri o semnatura celui care nu sainteresat de noi????nu am stiut pt prima oara ce sa-i raspund fiicei mele.nu este corct sa ma lupt pt dreptul de a-mi lua copii langa mine,cand i-am crescut mai mereu singura....nu este un capriciu,sunt viata mea ....va multumesc
Punerea în aplicare este imediată, începând cu data de 1 octombrie 2011, pentru toate cauzele care sunt pe rolul instanţelor de judecată, conform cu prevederile Legii nr. 71/2011 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil:
„Indiferent de data incheierii casatoriei, in ceea ce priveste relatiile lor personale si patrimoniale, sotii sunt supusi dispozitiilor Codului civil, de la data intrarii sale in vigoare.”
—Art. 27 din Legea nr. 71/2011
„1) Dispozitiile Codului civil privind divortul se aplica fara a se deosebi intre casatoriile incheiate inainte sau dupa intrarea sa in vigoare.
(2) Divortul pronuntat anterior intrarii in vigoare a Codului civil produce efectele stabilite de legea in vigoare la data cand s-a pronuntat hotararea ramasa irevocabila. ”
—Art. 39 din Legea nr. 71/2011
Pentru cauzele în care s-a dat o sentinţă definitivă şi irevocabilă, părintele interesat poate introduce o acţiune de reinstaurare a autorităţii parentale comune după data de 1 octombrie 2011 (a se vedea Art. 512 pentru mai multe detalii)
Recomanda


MA INTERESEAZA DC. AM O DECIZIE DEFINITIVA SI IREVOCABILA DIN 2009 I SE APLICA ACEASTA LEGE ??????
Răspuns la discuția VREAU SA_Mi IAU COPII IN ITALIA
am fost informata ca din octombrie 2011 exista o lege in care spune ca am nevoie de semnatura fostului sot pt a scoate coppi din tara....va rog din suflet sa-mi dati dc puteti detalii cu privire cu dreptul de ai scoate din tara fara a avea nevoie de acordul lui...dc nu ma insel este o lege din 2008....va rog sa-mi spuneti dc este aceeasi si dc afost modificata in vreun fel.....va multumesc din suflet pt o veste buna
SUNT DIVORTATA DE 4 ani,copii sunt in incredintarea mea,printro hotarare definitiva si irevocabila...el nu a platit niciodata o pensie alimentara....de un an sunt in italia,muncesc in regula,tot ce castig trimit copiilor mei,care sunt cu mama mea....acum vreau sa mii iau asa cum mi-am dorit din momentul in care am plecat....e vorba de o printesa de 9 anisori si un print de 6 ani,viata mea....am renuntat in momentu plecarii la un post de inginer,din cauza ca nu mai faceam fata cheltuielilo din ce in ce mai mari....de la tocuri am coborat la spalat cu... ri,dupa 18 ani de scoala si 7 ani de munca,ca inginer,nu mia folosit la nimic,am fost nevoita sa iau decizia pe care am luato.....va rog din tot sufletul sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pt a-mi scoate copii din tara si de ce anume am nevoie.....fostul sot nu ar fi de acord niciodata de a semna ceva pt a pleca cu copii nu pt ca ii pasa de ei ci pt a-mi face rau in continuare....va multumesc mult
editat citat
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date...imi vor fi cu siguranta de ajutor..=D>
Sun divortata si am copii in incredintarea mea ,hotarare devinitiva si irevocabila ...vreau sa plec cu copii din tara,le-am facut pasapoartele.Vreau sa stiu dc. am nevoie de procura de la fostul sot....si de ce anume mai am nevoie in afra de carte de indentitate a mea,pasapoartele loro si hotararea definitiva si irevocabila precum ca imi sunt incredintati mie....dc nu ma insel am nevoie si de cazierul meu.....Cel mai important este dc. am nevoie de procura de la fostu sot....Cum se numeste legea care spune ca dc. copii minori sunt incredintati unuia dintre parinti ,acesta poate scoate minorii din tara fara consimtamantul celuilalt parinte....ajutati-ma va rog,este foarte urgent,nu vreu sa avem probleme la vama...
spuneti-mi va rog daca este normal sa mise elibereze adeverinta pe luna septembrie cu salariul net ce l-am realizat la ture de 12 cu 24. De retinut faptul ca nise platesc orele suplimentare o data la cateva luni.Nu mi se pare corect ,deoarece statul imi ia si asa multi bani pe munca,sanatatea si timpul meu de care-mi privez copii in primul rand. Desi nu se ia nicaieri in calcul, la primarie se ia in calcul si pensia alimentara(pe care o primesc foarte rar) a celor doi copii minori pe care ii am. Nimeni nu se gandeste ca muncim ca prostii si in curand nu o sa ne mai permitem nici sa supravietuim. Raspunde-ti daca sunt legale aceste doua chestiuni,va rog.Cea cu salariul si cea cu pensia alimentara.#-o#-o
Răspuns la discuția Pensie alimentara
urziceanca a scris:

Cat este minimul pe economie??? este legal ca pentru 2 copii sa primesc pensie 180 ron,din moment ce fostul are minimul pe economie??? Se poate sa fie incadrat cu minimul pe economie din moment ce este sofer si face curse internatinale destul de des . spunetimi va rog cum fac o intampinare la o citatie prin care el isi cere dreptul legal de vizita desi nu si-a platit pensia ,si asa foarte mica de 3 luni.
Cat este minimul pe economie??? este legal ca pentru 2 copii sa primesc pensie 180 ron,din moment ce fostul are minimul pe economie??? Se poate sa fie incadrat cu minimul pe economie din moment ce este sofer si face curse internatinale destul de des . spunetimi va rog cum fac o intampinare la o citatie prin care el isi cere dreptul legal de vizita desi nu si-a platit pensia ,si asa foarte mica de 3 luni.