avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate kinga79

Activitate kinga79

Trebuie sa introduc metodistii pe decl.112 si pe ce sectiune? Platim la ora si retiunem contributiile?
Sarbatori fericite tuturor.
Răspuns la discuția coasigurat
am un caz, la firma am o angajata (sotie), vrea ca sotul sa fie coasigurat la ea. De la resurse umane dna nu-mi lasa, motivand ca daca nu trece la deducere nu poate sa fie nici coasigurat.
nu ne intelegem nici cum. va rog mult daca puteti sa.mi spuneti mie baza legala.
Discuție coasigurat
Cine poate fi coasigurat?
(poate sa fie cineva coasigurat fara sa beneficieze sotia de deducere la salar?)
Răspuns la discuția decl.112-pierduta
Da, am si recipisa si am si nr.de inregistrare de la ei.
Am avut atentionare, care am corectat.
Si acum am primit notificare ca nu am depus nici o declaratie.La ei in program nu apare ca am depus.Maine am audienta la sefa de birou, dar la ghiseu asa a spus d-na ca trebuie sa depun din nou ca initiala, si nu am scapare de amenda.
Vineri am primit o notificare de la finante, ca nu am depus declaratia.Azi am fost la ei, cu copia de la decl care am depus in 23 februarie..dar la ei nu apare. Recunoaste d-na ca e scrisul ei, dar declaratia nu e de gasit si ma obliga sa platesc amenda sau ma considera inactiva.
Ce sa fac?sa predau din nou decl?...dar nu am de gand sa platesc nici un bani ca amenda.
Buna,
va rog lamuriti-ma si pe mine, am avut a mica cearta cu profesorii ca in timpul vacantei de ce nu se deconteza abonamentul? Eu sunt de parea ca in vacanta nu vine la lucru deci nu am motiv pt.a da banii inapoi, ei sustin ca in lege scrie ca au dreptul
Va rog sa-mi spuneti o lege, sau macar un articol cu care sa sistun adevarul meu, sau a lor
Discuție EROR D112
Am erori pe recipisa, corectez si trebuie sa depum declaratie rectificativa?
Răspuns la discuția verificicare pe net a dec112
multumesc, asa am reusit...dar am erori, ma gandesc ca nu-i valid decl..
am problema la o pensionara care nu plateste somaj,si in erori imi trasmite ca somaj=0, ....dar dupa lege pensionarii nu au contr.la somaj..
sa depun inca odata decl, ca rectificativa? nu-i problema ca am depasit deja data de 25?
Răspuns la discuția verificicare pe net a dec112
Nu ma descurg, tot imi apare masajul:

Vizualizare Declaratie Unica Nu exista. Verificati introducerea cui-lui si a indexului, respectiv a numarului de inregistrare.

Ce sa fac?
Răspuns la discuția verificicare pe net a dec112
dar unde trebuie validat?