avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters141803

Activitate ContSters141803

Am intrebat exact cum mi-ati spus dvs dar mi-au spus ca nu am dreptul la alt contract de munca la alte societati.Da ,preotul umbla pt toate nu eu,si voia sa imi faca cu norma intreaga .dar contabila care se ocupa de actele protopopiatului i-a atras atentia ca nu am voie sa imi fac ctr de munca individual la nici o alta firma.deci???
Preotul de la mine din sat a vrut sa ma angajeze cu ctr de munca in cadrul parohiei in postul de paraclisier.(intretineea bisericii si a cimitirului,curatenie)Contabila de la protopopiat a refuzat sa imi faca contractul pe motiv ca am un contract de munca cu 2 ore la o firma si a spus ca ei nu au voie sa angajeze persoane care au un alt loc de munca si persoanele care se angajeaza raspund in fata Bisericii si a regulilor impuse de aceasa.Tine in continuare postul de paraclisier disponibil si refuza sa faca contractul.Peste putin timp ni s-a spus ca daca postul nu se ocupa se va esfinta.Persoana care a fost angajata paraclisier si-a dat demisia.#-oEste un Stat in Stat?????
Buna.Am divortat in urma cu 2 ani.am sentinta definitiva si irevocabila.Am cerut sa imi pastrez numele din timpul casatoriei dar sotul nu a fost de acord iar judecatoarea a aprobat refuzul lui de ami lasa numele.Din cauza nenumaratelor litigii cu el am renuntat doar ca sa inchei ani d suferinta si certuri.Fiul meu de 10 ani imi spune intruna ca vrea sa avem acelasi nume si se simnte frustat ca eu am un nume iar el altul.Am incecat sa i explic fara sa patez numele tatalui si am incercat ca sa fac to posibill sa nu piarad legatura cu tatal sau .Vreau sa stiu cum as putea sa imi schimb numele de familie(am numele inaintea casatoriei) si sa obtin numele de familie pe care il are si fiul meu si care l-am purtat in timpul casatoriei.Care este procedura?daca se poate sau nu ??:(:(:(:(
Răspuns la discuția deschidere firma
In caz de divort sa nu impart nimic cu nimeni si in caz de deces firma sa ramina unei alte persoane X ,NU COPIILOR SAU SOTIE.Ce ma sfatuiti ?
Răspuns la discuția deschidere firma
ce ma sfatuiti sa fac??????
Vreau sa deschid un srl eu fiind unic asociat.In cazul in care eu divortez,sotia are dreptul la jumate din firma??sau poate cere parte din srl??Ce se intimpla in cazul in care eu decedez?Firma o vor mostenii copii si sotia mea??Multumesc.
Sora mea s-a reintors la servici dupa concediu crestere copil pana la 2 ani dar sefa ei o ameninta ca o da afara ,ca nu o mai vrea la locul de munca,ca nu mai cunoaste programul informatic,,,etc-diverse motive(sora mea e angajata in banca..)ce poate face ca sa nu fie data afara??cum se poate proteja?/
Sunt divrtata si copii de 19 si 14 ani mi-au fost incredintati prin sentint a judecatoreasca iar tatal lor trebuia sa plateasac penia alimentara.Anul trecut am plecat la munca in Italia si am luat fata cea mica de 14 ani cu mine si am inscriso la scoala acolo.Dar tatal ei nu a mai platit pensia de 3 luni spunand ca daca nu se mai afla in tara nu mai trebuie sa i plateasca pensia.Pot sa cer recalcularea pensiei dat fiin faptul ca fat acea mare acum e majora si nu mai plateste pensie pt ea si sa il oblig sa imi vireze pensia alimentar achiar dac anu mai suntem in tara?/Multumesc
Discuție mostenire
Sotul meu are 2 copii din prima casatorie.Noi avem impreuna unul.Daca sotul decedeaza copii lui intra in mostenire in tot ce am cumparat eu cu el in timpul casatoriei??Casa,masina,etc....Ce putem face ca sa ne protejam impotriva lor deoarece sunt infractori amandoi si sa poata lasa totul doar copilului nostru?
Răspuns la discuția executare silita
In cererea depusa la judecatorie pe 18.08 fosta sotie recunoate debitul,arata ca este in masura sa il plateasca deoarece din luna august munceste in italia ,a deschis un cont pt virarea lunara a salariului si o imputerniceste pe avocata ei sa citez>sa ridice banii din cont pt a-mi fi platiti in decurs de 6 luni,o imputerniceste sa achite sulta,sa faca demersuri pt notificare ,oferta reala de plat,sa ma reprezinte,in cazul unei eventuale executari silite in fata executorului si a instantei jud.inmasura in care va fi necesar,putand formula contestatie la executare,cereri de suspendare a executarii silite,cerere termen acordare termen de gratie si la nevoie sa depuna recurs.anexeazacererea catre judecatorie cerand plata esalonata in 6 luni invocand art 499c.proc.civ,procura pt avocata,somatia de la executor.Nu depune copie dupa contract de munca....ISa inteleg ca nu contesta executaera ci cere doar esalonare????Deci,in mod cat mai real,sa imi spuneti va rog daca se va scoate sau nu la licitatie in septembrie..Termenul pt judecarea cererii va fi in luna 11.Sunt sresat deoarece mama mea re cancer....Va multumesc