avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate hd76avr

Activitate hd76avr

Răspuns la discuția Nerăspuns la petiție
Multumesc!
Bună ziua!
Ordonanţa Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor. reglementează un timp de 30 de zile pentru răspuns (45 de zile în cazuri speciale).
În cazul în care o instituție a Statului nu a răspuns în niciun fel la o petiție înregistrată legal la registratura instituției, cu nr de înregistrare, am două întrebări:
1- există o repercursiune legală pentru nerespectarea acestei legi? Dacă da, vă rog să mi-o indicați
2- într-o astfel de situație, cel care a inaintat o petiție la care nu a primit răspuns, poate să dea în judecată instituția respectivă și, eventual, să ceară daune?
Vă mulțumesc!
Buna ziua!
Un titlu conferit de presedintele Romaniei, acum 10 ani, unei persoane straine pentru "merite" deosebite, poate sa fie retras de presedintele in exercitiu? Sau de un altul, viitor? Multumesc.
Buna ziua!Anul acesta am infiintat o asociatie sportiva in a carei denumire apar cuvintele "Asociatia Sportiva................" (nu-i scriu numele complet ca nu-i voie).In Statutul de organizare scrie f. clar ca scopul asociatiei este de a promova mersul pe bicicleta si:ORGANIZAREA de concursuri de ciclism montan, alergare montana si triatlon.Am si organizat deja un concurs de ciclism montan.Pentru restrictia circulatiei rutiere sau inchiderea unor tronsoane de drum public, am primit o adresa in care se mentiona ca in mod OBLIGATORIU...trebuie sa prezentam o serie de avize si documente (pe care le putem obtine relativ usor).Un singur element ma nelinisteste:Inscrierea in Registrul Sportiv.Si cum ""obligatoriu"" , pentru mine inseamna exact ceea ce reprezinta cuvantul, va pun o intrebare legitima:O ASTFEL DE STRUCTURA DEJA INFIINTATA, poate sa fie inscrisa in Registrul Sportiv sau nu?Va multumesc.
Ok, lucrurile sunt clare cu o singura exceptie: si, totusi, ce forma juridica recomandati alta decat club afiliat?Multumesc.
Multumesc domnului George pentru raspunsul tehnic, la obiect, cat si domnului Radu pentru raspunsul nuantat deoarece, asa este situatia, nuantata.
Nici nu se pune problema infiintarii unui club de ciclism afiliat la FRC deoarece nici nu pot sustine asa ceva si nici nu vreau asa ceva.Nu ma intereseaza competitiile si punctajele oficiale in speta..Ma intereseaza doar competitiile de amatori cum sunt zeci organizate in tara asta pentru promovarea acestui sport si a zonelor respective.Asta vreau sa fac si eu.prin 99 am organizat ca persoana ficica un concurs de ciclism si un triatlon national....doar facand o cerere la primarie spre aprobarea unui eveniment de acest gen in localitatea cu pricina, s-a aprobat si gata...le-am facut cu tot ce trebuie fara nicio problema.Anii au mai trecut.... de asta intreb ....s-ar mai putea face asa ceva ca persoana fizica?Daca primarul imi aproba o cerere in sensul asta e ok? Restul...stiu ce am de facut...ma refer la organizare.Daca pe site-ul oficial al competitiei pun un cont personal pentru taxa de participare e vreo problema? Asta ma intereseaza cel mai mult.... in ce fel pot sa fiu ""atacat"" de FISC?Sau se sesizeaza el din oficiu...sau cum este?Poate ca suflu in iaurt degeaba.... la nicio competitie la care am fost nu mi s-a eliberat chitanta.(nici nu-mi trebuie).Daca, prin absurd se autosesizeaza fiscul din localitate....pot face ulterior o balanta (intrari - iesiri) si pe ce ramane (daca ramane ceva) sa spun ca platesc impozit?MULTUMESC pentru eventualele raspunsuri.
Buna seara!
Mobilul intrebarii: doresc sa organizez un concurs de ciclism montan la mine in zona.
Fiind un ciclist cu experienta, participand la f. multe astfel de curse, am obervat pe site-urile oficiale ale curselor ca organizatorul nu este niciodata o persoana fizica ci una juridica (de regula: Asociatia .... ). Intrebarea principala este: "aceasta forma " de organizare ce trebuie sa fie?Asociatie?Fundatie?ONG?
Imi trebuie o astfel de forma de organizare pt. a putea strange taxele de participare si contributiile sponsorilor.
Ceva legat de fiscalitate imi puteti spune?
Concret, care sunt pasii si costurile pentru infiintarea unei asociatii de acest gen si cam in cat timp se poate realiza?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua.Am acasa 100 de gaini si vand oua facand evaziune la greu, nu ca nu-mi place asa dar, vreau sa stiu, exista o posibilitate de a vinde oua legal?Ce se poate face?Ceva certificat de producator, sau cum?
Multutmesc anticipat.
Răspuns la discuția asigurare obligatorie cladiri
Adrian.Tudor, multumesc pt. raspuns, a fost unul cat se poate de coerent si va multumesc si pt. celelalte raspunsuri( stiti ca aceste imobile ale mele au mai fost subiectul unor discutii).
Asa cum dvs. mi-ati dat, intr-un fel, dreptate, eu sunt convins ca si Justitia poate face acest lucru mai ales ca eu am sa atasez la dosarul de judecata si o declaratie notariala ca nu am nici o pretentie de la Statul Roman in caz de eveniment nedorit.
Asa ca aceasta "dura lex, sed lex" ar putea deveni, in instanta, "nula lex".
Răspuns la discuția asigurare obligatorie cladiri
Eu am deja 3 locuinte asigurate ( m-a obligat banca sa le asigur) atunci cand am contractat un credit.Am fost pus in fata unei decizii: vrei credit?Te asiguri!Nu vrei credit?Nu te asiguri.
Nu ar fi super corect si in acest caz al calamitatilor naturale sa se intample asa?Adica: vrei despagubiri?Te asiguri!Nu vrei despagubiri?Nu te asiguri dar, dai declaratie pe proprie raspundere ca in caz de calamitate nu ai nici o pretentie de la STATUL Roman.Asa ar fi corect.Nu e corect ca printr-o lege sa ingradesti libertatea de alegere a unui om si nici nu-l poti obliga sa consume ceva ce nu vrea.Poimaine , poate, o sa apara o lege prin care o sa li se impuna romanilor sa consume 50 kg de banane pe an doar ca sa-si faca o firma a lui nu stiu cine vanzare.
Sunt curios daca pe cele 3 locuinte care sunt deja asigurate o sa ma oblige statul sa mai fac inca o asigurare, asta "obligatorie".Daca da, o sa chem STATUL ROMAN in instanta sa vedem daca si instanta zice ca-i asa de obligatorie in situatia expusa.
Prea s-a obisnuit acest Stat sa faca legi aberante iar "prostimea" prea s-a obisnuit sa accepte totul numai ca are statut de, vezi Doamne, LEGE.Uite ca unele legi ce se doresc impuse nu trec de curtea constitutionala (vezi incercarea de reducere a pensiilor).Sunt convins ca sunt multe alte "legi" care nu a-r trece de instanta. "Desteapta-te romane din somnul cel de moarte !!!!!!!!!!!!!! "