Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum infiintez o asociatie sportiva?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum infiintez o asociatie sportiva?

Buna seara!
Mobilul intrebarii: doresc sa organizez un concurs de ciclism montan la mine in zona.
Fiind un ciclist cu experienta, participand la f. multe astfel de curse, am obervat pe site-urile oficiale ale curselor ca organizatorul nu este niciodata o persoana fizica ci una juridica (de regula: Asociatia .... ). Intrebarea principala este: "aceasta forma " de organizare ce trebuie sa fie?Asociatie?Fundatie?ONG?
Imi trebuie o astfel de forma de organizare pt. a putea strange taxele de participare si contributiile sponsorilor.
Ceva legat de fiscalitate imi puteti spune?
Concret, care sunt pasii si costurile pentru infiintarea unei asociatii de acest gen si cam in cat timp se poate realiza?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Se are în vedere O.G. nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, Legea nr. 69/2000 a educatiei fizice si sportului si H.G. nr. 884/2001-regulamentul de aplicare a legii.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Depinde si daca se doreste sau nu ca acel concurs sa fie o competitie oficiala, inscrisa in calendarul competitional al federatiei sportive nationale de profil. Legislatia sportiva este destul de neclara, dar interpretarea predominanta este ca pentru a organiza competitii neoficiale, ce nu vizeaza sportul de performanta in sensul Legii 69 / 2000, pot fi de fapt organizate si de persoane juridice care nu au calitatea de Club Sportiv in sensul Legii 69 / 2000. Este totusi recomandabil ca structura organizatoare sa obtina Certificatul de Identitate Sortiva de la MTS chiar daca nu se va afilia la federatia sportiva de profil. De mentionat ca in domeniul ciclismului montan, cea mai mare parte din competitiile din ultimii ani sunt organizate in afara calendarului competitional oficial al FRC si fara egida, ba chiar cu opozitia acesteia....
Multumesc domnului George pentru raspunsul tehnic, la obiect, cat si domnului Radu pentru raspunsul nuantat deoarece, asa este situatia, nuantata.
Nici nu se pune problema infiintarii unui club de ciclism afiliat la FRC deoarece nici nu pot sustine asa ceva si nici nu vreau asa ceva.Nu ma intereseaza competitiile si punctajele oficiale in speta..Ma intereseaza doar competitiile de amatori cum sunt zeci organizate in tara asta pentru promovarea acestui sport si a zonelor respective.Asta vreau sa fac si eu.prin 99 am organizat ca persoana ficica un concurs de ciclism si un triatlon national....doar facand o cerere la primarie spre aprobarea unui eveniment de acest gen in localitatea cu pricina, s-a aprobat si gata...le-am facut cu tot ce trebuie fara nicio problema.Anii au mai trecut.... de asta intreb ....s-ar mai putea face asa ceva ca persoana fizica?Daca primarul imi aproba o cerere in sensul asta e ok? Restul...stiu ce am de facut...ma refer la organizare.Daca pe site-ul oficial al competitiei pun un cont personal pentru taxa de participare e vreo problema? Asta ma intereseaza cel mai mult.... in ce fel pot sa fiu ""atacat"" de FISC?Sau se sesizeaza el din oficiu...sau cum este?Poate ca suflu in iaurt degeaba.... la nicio competitie la care am fost nu mi s-a eliberat chitanta.(nici nu-mi trebuie).Daca, prin absurd se autosesizeaza fiscul din localitate....pot face ulterior o balanta (intrari - iesiri) si pe ce ramane (daca ramane ceva) sa spun ca platesc impozit?MULTUMESC pentru eventualele raspunsuri.
Nu recomand organizarea unui concurs de MTB ca persoana fizica, pentru ca sunt riscuri si implicatii serioase. De exemplu un eventual accident in care rezulta o ranire grava sau un deces se asimileaza si cerceteaza ca un accident de munca... chiar daca nu s-a perceput taxa de participare si organizatorul si-a facut tot soiul de disclaimere semnate de participanti... Cand se mai si ia taxa, raspunderile sunt si mai mari, chiar daca doar se acopera costuri si nu ramane un "profit". A percepe taxe de participare la un eveniment, ca persoana fizica, are sanse mari sa atraga atentia fiscului si va fi greu sa convingeti autoritatile ca ar fi legal sa desfasurati o asemenea activitate ca simplu cetatean, fara o auroizare si inregistrare fiscala... Discutia e complicata dpdv juridic dar consider ca nu merita riscul....
Ok, lucrurile sunt clare cu o singura exceptie: si, totusi, ce forma juridica recomandati alta decat club afiliat?Multumesc.