avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate haller

Activitate haller

Buna ziua,

La locul de munca actual mi se oprea in fiecare luna suma de 10% din salariu drept garantie (avand functia de asistent vanzari - gestionar). Ulterior am divortat si la cateva luni dupa divort am promovat pe alt post. Nemaifiind necesar sa mi se retina garantia, mi s-a returnat.
Acum sotia sustine ca parte din acea garantie i se cuvine si ei.

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc.
Buna ziua,

Puteti sa imi spuneti daca exista in lege vreo ordine a platilor in cazul contravalorii intretinerii?
Am avut de achitat vreo 5 luni de zile, bineinteles la vreo 3 am avut penalizari. In momentul in care am facut plata eu, din greseala am selectat lunile cele mai recente, uitand sa selectez cea mai indepartata luna. Ulterior aceasta am platit-o mai tarziu.
Stiu ca e undeva in lege, dar nu stiu daca se aplica aici, cum ca ordinea platilor trebuie sa fie cu cea mai indepartata si ulterior urmatoarele...
Multumesc!
Buna ziua,

1. Cum se poate cere un control/audit in legatura cu cheltuielile unei Asociații de părinți din cadrul unei scoli.

2. Cum se schimba presedintele unei Asociații.

Multumesc!
Discuție Negatii
Buna ziua,
As dori sa va rog sa imi spuneti legislatia care reglementează ce se întâmplă când un consumator primeste o negație de înlocuire a unui produs.
Ce optiuni are? Înlocuire produs/banii inapoi/alt produs. Este obligat sa ia acelasi produs daca este pe stoc sau poate sa aleaga din cele 3 variante?
Va multumesc!
Buna seara,

As dori sa cer xeroxarea/legalizarea unei hotarari judecatoresti. Eu locuiesc in Bucuresti, o hotarare a fost data la Tribunalul Olt, cealalta la Curtea de Apel. Stiu ca trebuie platit o taxa de timbru judiciar. Dar, mi-ar fi mai usor sa o platesc in Bucuresti si sa atasez la cererea pe care o fac si ulterior sa trimit cu scrisoare recomandata la cele 2 instante separat.
In Bucuresti, am obtinut legalizarea unei hotarari prin plata la posta a acestei taxe de timbru judiciar!
Cum pot face in aceasta situatie!
Va multumesc!
Buna seara!
As dori sa va intreb cam cat dureaza redactarea unei hotarari si ce as putea face pentru a urgenta redactarea pentru punerea ei in executare!
Va multumesc!

PS: obiect: actiune in raspundere delictuala (accident de munca); hotarare data din decembrie 2013 la ICCJ
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti unde trebuie platit impozit pentru o conventie civila de prestari de servicii prin care s-a platit o remuneratie neta de 140 lei, timp de lucru 4 ore, durata 5.09.2013-6.09.2013.
In contract la obligatiile beneficiarului(firma care m-a platit) se precizeaza ca si obligatie:
"sa declare, sa retina si sa vireze:
- impozitul de 10% prevazut de lege pentru venitul realizat de prestator, impozit calculat la venitul brut;
- contributia individuala de asigurari sociale 10.5% si
- contributia individuala la sistemul asigurarilor de sanatate 5.5%"
Mi s-a spus ca mai trebuie eu sa platesc ceva dar nu mai tin minte ce.
Mentionez ca am domiciliul in Slatina, jud. Olt si locuiesc (viza de resedinta) in Bucuresti!
Se poate plati si online?
Va multumesc!
Buna ziua! De ce se plateste taxa la asociatie pentru firme? Nu exista o taxa generala peste tot in Bucuresti? Am intalnit diverse sume... 50/100 euro, 200 ron... plus ca trebuie trecute mai multe persoane la intretinere... de ex lucreaza 2 pers la firma, la plata se pun 4...
Va multumesc!
Răspuns la discuția Datorii catre RADET
Am cautat si eu asa... apoi am cautat dupa alt filtru: cuantum datorii... si asa am gasit asta:

424785 A.L. BL. 400C SOS. PANTELIMON NR.111 - populatie 4611.89 4194.27 417.62 3

deci se pare ca filtru dupa adresa nu prea merge, trebuie cautat dupa datorii!!!

faceti dvs un search dupa datorii si puteti sa va cautati adresa dupa strada cu CTRL F
Răspuns la discuția Datorii catre RADET
Multumesc pentru raspuns!
La apanova nu gasesc pe net datoriile...