avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate Anddy

Activitate Anddy

Va multumesc pentru raspuns! Cine face aceasta cercetare? Un reprezentant ITM? In cazul in care mi se desface contractul de munca in acest fel nu trebuie sa primesc o notificare din partea ITM sau a angajatorului?
Buna ziua,

Imi puteti spune care este procesul de desfacere al contractului de munca cu litera a? In cat timp de la demisie se poate face? Se poate ca fostul angajator sa imi desfaca contractul de munca fara ca eu sa fiu anuntata? Multumesc!
"In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator."

Conteaza daca este vorba despre demisie sau preaviz? Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns! Ce se intampla in cazul in care nu este nimic specificat in regulamentul intern?
Buna ziua,

Am inteles ca se poate desface contractul de munca doar dupa 3 zile de absenta? Este adevarat? Este valabil si in preaviz? Multumesc!
Buna ziua,

Am semnat un act in care era specificat ca demisionez conform articolului 79(1) din Codul Muncii. Eu nu am luat salariul pe luna aprilie, se aplica articolul 79(8) in acest caz? Daca angajatorul nu mi-a dat drepturile salariale si eu refuz sa mai vin in preaviz, imi poate desface contractul de munca cu litera a? Mentionez ca ziua de salariu este dupa data la care am semnat eu demisia si nu stiam daca o sa primesc salariul sau nu. Multumesc!