Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dupa cate zile/ore de absenta se poate desface ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dupa cate zile/ore de absenta se poate desface contractul de munca conform art. 61 lit. a din Codul muncii

Buna ziua,

Am inteles ca se poate desface contractul de munca doar dupa 3 zile de absenta? Este adevarat? Este valabil si in preaviz? Multumesc!
Depinde de ce este scris in regulamentul intern. Poate exista situatia cand, lipsa nemotivata si neanantata de catre salariat astfel incat sa poata fi inlocuit, sa aduca prjudicii imense procesului de productie (un operator la o instalatie chimica). Si atuncii... revin la regulamentul intern.
Si in perioada preavizului salariatul este obligat sa-si respecte obligatiile contractuale.
Sanctiunea privind desfacerea disciplinara a c.i.m. pentru absente nemotivate se poate aplica si dupa o singura zi de absente nemotivate ... totul depinde de modul in care este prevazut in R.I. al socieatatii.

Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.
Va multumesc pentru raspuns! Ce se intampla in cazul in care nu este nimic specificat in regulamentul intern?
In acest caz, ramane la latitudinea angajatorului sa decida dupa cate zile de absente nemotivate va proceda la desfacerea disciplinara a c.i.m., potrivit dispozitiilor legale in materie.