avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate scv

Activitate scv

Nu reusesc sa inmatriculez masina nou_nouta E5, mi_sa respins dosarul de 2ori din cauza taxei de poluare,politia ma trimite la finante pt calcularea taxei de poluare , cei de la finante nu o pot calcula pt ca este inca valabila legea veche cu taxa 0 pt E5 (mentionez ca masina a fost cumparata anul trecut )chiar daca vreau sa le platesc taxa cei de la anaf nu au cum sa_mi calculeze pt ca legea nu prevede pana la 31-01-2011 si nici o hartie care atesta ca taxa este 0 nu au cum sa_mi elibereze, daca ma poate ajuta cineva multumesc

Chiar nu ma poate ajuta nimeni #-o referitor la problema care am pus_o
Răspuns la discuția taxa de poluare 2011
m78 eu ma chinui sa_mi inmatriculez autoturismul nou_nout euro5 de 2 zile si_mi resping cei de la inmatriculari actele pe motiv ca masinile e5 se taxeaza incepand cu 01-01 2011 iar cei de la finante ANAF nu au cum sa_mi calculeze taxa de poluare pt ca lege veche (cu taxa 0lei E5) este inca valabila pana pe 31-01-2011 daca ai cumparat masina inainte de 31-12-2010, asa ca pt tine cred ca este destul de dificil si costisitor sa inmatriculezi o masina adusa de afara dar bafta
nu reusesc de 2 zile sa_mi inmatriculez masina nou_nouta E5, mi_sa respins dosarul de 2ori din cauza taxei de poluare,politia ma trimite la finante pt calcularea taxei de poluare , cei de la finante nu o pot calcula pt ca este inca valabila legea veche cu taxa 0 pt E5 chiar daca vreau sa le platesc taxa ei nu au cum sa_mi calculeze pt ca legea nu prevede pana la 31-01-2011 si nici o hartie care atesta ca taxa este 0 nu au cum sa_mi dea,vedeti articolul cu pricina



Art. II
(1) Pentru autovehiculele achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 31 decembrie 2010 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se aplica nivelul taxei pe poluare pentru autovehicule prevazut in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008, cu modificarile si completarile ulterioare, in vigoare pana la data de 1 ianuarie 2011.
(2) Prin autovehicule achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 31 decembrie 2010 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, in sensul prevederilor alin. (1), se intelege:
a) autovehiculele pentru care a fost lansata comanda ferma anterior datei de 31 decembrie 2010 (IN CAZUL MEU FACTURA CU PLATA INTEGRALA EMISA PE DATA DE 27-12-2010)si pentru care se face dovada platii integrale sau a unui avans;
b) autovehiculele ce au fost introduse in tara si pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM si/sau dovada radierii din tara de provenienta, documente emise inainte de 31 decembrie 2010;
c) autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de inmatriculare provizorie de catre autoritatile din tara de provenienta a autovehiculului, emisa inainte de 31 decembrie 2010.
(3) Pentru a beneficia de prevederile alin. (1), persoana fizica sau juridica pe numele careia urmeaza a se inmatricula autovehiculul trebuie sa fi efectuat achizitia acestuia in vederea inmatricularii si prezinta autoritatii fiscale competente pentru calculul taxei pe poluare, in vederea luarii in evidenta, pana la data de 31 ianuarie 2011, o cerere (NU SI IN CAZUL MEU CEREREA AU ZIS CEI DE LA FINANTE) insotita de unul dintre documentele prevazute la alin. (2) lit. a) sau b), iar in situatia prevazuta la alin. (2) lit. c) documentul va fi insotit si de declaratia pe propria raspundere, in forma autentica, din care sa reiasa ca autovehiculul a fost achizitionat anterior datei de 31 decembrie 2010 in vederea inmatricularii in Romania si nu a fost inmatriculat in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(4) In vederea calcularii cuantumului taxei datorate potrivit alin. (1), cererea si documentele prevazute la alin. (3), inregistrate la autoritatea fiscala competenta, se completeaza, in termen de maximum 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, cu documentele prevazute la art. 3 alin. (2) din anexa la Hotararea Guvernului nr. 686/2008 privind aprobarea normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule.
(5) Termenele prevazute la alin. (3) si (4) sunt termene de decadere.

VA ROG URGENT AJUTOR CA NU STIU CE SA MAI FAC ,PRACTIC CEI DE LA ANAF MA POT LUA DREPT ANGAJAT DUPA CAT TIMP AM PETRECUT LA EI IN INSTITUTIE

SURSA [ link extern ]

ma ajuta si pe mine cineva, cine_i de vina cei de la anaf sau inmatriculari ? multumesc
Răspuns la discuția legea 58din 1974
multumesc
vreau sa cumpar o casa dar din contractul pe care il are proprietaru reiese ca doar casa face obiectul contractului terenul nu ca ar fi trecut in proprietatea statului comform legi 58 din 1974?,ce pot face unde este terenul cine este proprietarul? multumesc
cineva care ma pote ajuta privind lege 58 din 1974?