avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate S_GABYTA_80

Activitate S_GABYTA_80

Buna ziua,
Am doua întrebari:
1.Daca o persoană ce beneficiază de 21 zile concediu de odihna pe an isi ia toate zilele de concediu iar apoi isi da demisia firma isi mai poate recupera banii?
2.Este legal ca o persoana sa isi ia in avans zilele de concediu de odihna care i se cuvin pana la sfârșitul anului.
Mulțumesc
Am si eu o intrebare: stie cineva in ce acte normative sunt prevazute obligatiile angajatorului in cazul in care in mediul de lucru este prea cald (gen hale industriale) si eventual ce inseamna prea cald(de la ce temperatura interioara)?

Va multumesc!
Are 7 ore descoperite deoarece a venit doar 1 ora la program (nu i se poate acorda nici invoire de 7 ore).
Este legal sa fie trecuta nemotivata cu posibilitate de recuperare?

Cornel Vasile a scris:

Cam greu de dat raspunsul , mai ales ca are 3 ore descoperite .... o posibilitate ar fi recuperarea acelor ore in alte zile dupa program ....

În cazul in care o persoana vine la munca si dupa 1 ora invoca motive personale sau medicale si doreste sa plece, cum este pontat? In contractul colectiv de munca este stipulat ca nu se poate invoi mai mult de 4 ore /zi. Mulțumesc
Care este incadrarea funcției de production area coordinator(persoana care are in subordine 8 team leaders) in COR.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, am reușit sa creăm un sistem de calificare interna. S-au creat module de școlarizare, testare și un modul de practica.
Buna ziua,
Am o cabana pe care as dori sa o inchiriez turistilor(in aceasta cabana locuiesc si eu).As dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru a intra in legalitate? Multumesc
Răspuns la discuția Procedura de calificare interna
Este vorba despre domeniul.electronic
Răspuns la discuția Procedura de calificare interna
Acesta calificare va fi recunoscuta doar intern,din acest motiv nu cred ca trebuie autorizat de ANC.
Ma gandesc ca trebuie insa pregatita o documentatie si aprobata de ITM in cazul unui control.
Ma puteti ajuta?
Multumesc
Care este procedura de calificare interna? Ce documente trebuie duse la ITM pentru a valida procedura?