Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am doua întrebari: 1.Daca o persoană ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am doua întrebari: 1.Daca o persoană ce beneficiază ...

Buna ziua,
Am doua întrebari:
1.Daca o persoană ce beneficiază de 21 zile concediu de odihna pe an isi ia toate zilele de concediu iar apoi isi da demisia firma isi mai poate recupera banii?
2.Este legal ca o persoana sa isi ia in avans zilele de concediu de odihna care i se cuvin pana la sfârșitul anului.
Mulțumesc
1. Da, isi mai poate recupera banii societatea prin angajarea raspunderiipatrimoniale a angajatului. Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

2. Este posibil ca o persoana sa isi ia in avans zilele de concediu de odihna care i se cuvin pana la sfârșitul anului.