avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am doua întrebari: 1.Daca o persoană ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am doua întrebari: 1.Daca o persoană ce beneficiază ...

Buna ziua,
Am doua întrebari:
1.Daca o persoană ce beneficiază de 21 zile concediu de odihna pe an isi ia toate zilele de concediu iar apoi isi da demisia firma isi mai poate recupera banii?
2.Este legal ca o persoana sa isi ia in avans zilele de concediu de odihna care i se cuvin pana la sfârșitul anului.
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:24, 29 Iunie 2021
1. Da, isi mai poate recupera banii societatea prin angajarea raspunderiipatrimoniale a angajatului. Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

2. Este posibil ca o persoana sa isi ia in avans zilele de concediu de odihna care i se cuvin pana la sfârșitul anului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. avem urmatoarea situatie: un angajat si-a dat demisia ... adelaioanamoldovan adelaioanamoldovan Buna ziua. Avem urmatoarea situatie: Un angajat si-a dat demisia imediat ce firma si-a reluat activitatea ( in perioada martie-iunie toti salariatii au fost ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna anual; retinere co efectuat in plus alina.simo alina.simo buna ziua, CCM la nivel de unitate prevede 21 zile de CO anual. angajatul si le planifica, conform legii. si ca se acorda pentru perioada lucrata. este ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna necuvenit eliss pavel eliss pavel Buna ziua, Am mare nevoie de ajutor. Din 01.02 - 01.03.2010 am avut o angajata in concediu de odihna. A venit la serviciu in zilele de 02.03 si 03.03 2010 ... (vezi toată discuția)