avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate MONA PARASCHIVU

Activitate MONA PARASCHIVU

Răspuns la discuția accident autoturism-atv
eu conduceam masina care a depasit cele doua masini stationate in paralel iar masina este o dacia papuc

am depasit doua masini stationate si dupa ce m-am incadrat mai mult de jumatate cu masina pe sensul meu de mers am intrat in coliziune cu un atv care a patruns pe contrasens cu viteza foarte mare mutand masina un metru in spate.Atv-ul era neinmatriculat si era condus de un minor in varsta de 17 ani avand ca pasager un alt minor de 16ani. In urma accidentului eu m-am ales cu tendonul de la mana dreapta rupt iar cei doi au avut unul in jur de 13zile spitalizare iar celalalt in jur de 30zile spitalizare.dosarul este inca la politie si din cate am inteles unul din ei a depus plangere penala.
Ce ma sfatuiti sa fac?
In contractul de comodat nu specifica nicaieri ca eu utilizator sunt obligat sa platesc polita de asigurare acolo unde vor dumnealor. Specifica doar obligatia platii politei CASCO. pe care o achit intodeuna la timp.Ce lega trebuie sa studiez ca sa ma edific asupra cazului meu? Multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua .Am semnat un contract de novatie in anul 2009 prin care am preluat ratele la un autoturism si am devenit utilizator cesionar.In luna decembrie 2009 am facut RCA la o firma de asigurari,inainte de expirarea celei vechi., dupa care la scurt timp am primit o factura si o polita de asigurare da la firma de leasing prin care mi se solicita plata altei asigurari RCA Eu am urmarit pe CSA.ro si figuram cu autoturismul asigurat la firma la care l-am asigurat eu.E posibil ca fima de leasing sa ma oblige sa platesc RCA acolo unde vor ei? Se pot emite mai multe asigurari RCA la acelasi autoturism?:

Azi 02.06.2010
am primit raspuns la cerea trimisa de catre sotul meu in care se spune sa se prezinte de urgenta la sediul firmei din Brasov pentru solutionare aspectelor invocate.El a fost acum 2 saptamani si nu l-a primit nimeni sa stea de vorba .Mai scrie in recipisa ca procedurile interne ale firmei prevad ca atat procesul de angajare cat si cel de lichidare au loc la sediul societatii.De unde, povesti el cartea de munca a dus-o la PL Craiova, tot aici a semnat si contractul de munca in dublu exemplar, au fost puse in plic si trimise la Brasov prin soferul care aducea marfa. La 2-3 saptamani cand a ajuns la Brasov a mai semnat niste hartii gen contract colectiv de munca, regulament de ordine interioara si i s-a dat CIM stampilat de ITM si asta a insemnat procesul de angajare, sa nu mai vorbim ca alti colegi de la Craiova cand au plecat din firma s-a trimis carnetul de munca tot prin sofer cu plicul si procesul verbal l-a intocmit facturista . De asemenea il mai informeaza ca trebuie sa se deplaseze la Brasov si pentru a i se inmana CM pentru ca asa prevede legea si intocmire unui proces verbal. Mai este informat ca i s-a incheiat CM in temeiul art. 79 alin. 1din Codul Muncii. Am cautat pe net ce inseamna asta si nu am inteles mare lucru , dar ce am inteles ca pot cere in instanta anularea deciziei in termen de 30 zile de la icetarea activitatii, ori noi azi am aflat lucrul acesta.Ce ma sfatuiti sa fac mai departe? Sotul incearca sa-si faca timp de la servici sa se duca la Brasov dar parca vad ca ori nu il primesc , se pitula toti ori incep iar cu tot felul de amenintari.Imi puteti explica ce este cu acest art. 79 alin 1?Multumesc mult de tot.
Depun actiunea la tribunal fara sa mai astept raspunsul da la ITM?
Si in privinta garantiilor si a salariului? Este legal sa nu i le acorde?Am incercat pe cale amiabila, sotul meu chiar s-a deplasat pana la Brasov dar nu a gasit nici o persoana competenta sa ii dea un raspuns clar.De cand am trimis cererile de revendicare a drepturilor au incetat si amenintarile telefonice.
Multumesc pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor.
Cerere de restituire a drepturilor am facut una la sdiul central siuna catrePL Craiova iar sesizarea am facut-o catre ITM Dolj.Acum nu stiu cat timp sa astept un raspuns din partea ITM.
Răspuns la discuția intrebare
Pe criza asta puteti face un asemenea gest? Dupa 3 ani se prescriu si nu ii mai primiti.
Răspuns la discuția obligat sa demisionez
Cum se poate demonstra in instanta ca un angajat a fost fortat sa demisioneze atata timp cat in birou a fost angajatul si sefl lui?