avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate alina_gabriela

Activitate alina_gabriela

Răspuns la discuția proces neplata salarului
OK. Multumesc!
Răspuns la discuția proces neplata salarului
ioana2525 a scris:

Am dat in judecata firma la care lucrez pentru neplata salarului. Am avut prima infatisare sapt trecuta si azi am citit pe site solutionarea: firma este obligata sa-mi plateasca salarul, dar mai scrie ca cererea in legatura cu bonurile de masa a fost respinsa (eu am anexat la dosar si o copie dupa contractul de munca in care se vedea ca eu am dreptul si la bonuri lunar). Dc bonurile nu???

Multumesc anticipat.

Am si eu o intrebare, daca se poate si aveti timp sa-mi raspundeti v-as fi recunascatoare.
Nu am mai primit salariul de 5 luni, dupa multe insistente ni s-a mai dat un salariu (pe ianuarie). Alta solutie nu vad decat sa dau in judecata angajatorul, insa nu am mai avut nicio experienta de genul acesta, si as vrea sa va intreb daca implica anumite costuri, si daca se solutioneaza repede, si de ce acte am nevoie ca sa dovedesc neplata salariului? Voi avea si nevoie de un avocat, nu? Remuneratia acestuia reprezinta un procent din banii ce urmeaza sa-i primesc sau cum se face?
Multumesc
Sunt angajata la o firma, care mi-a facut cartea de munca, insa contabila nu mi-a trecut functia de baza. Nu mai sunt angajata in alta parte, si mi s-a parut logic ca sa am treacuta functia de baza la ei, din moment ce ei sunt cei care mi-au facut cartea de munca. Contabila mi-a zis ca trebuia sa fac o cerere, dar eu de unde sa stiu daca nu mi-a zis. Dar asta doar pentru mine, deoarece o colega care nici ea nu mai lucrase in alta parte, are functia de baza trecuta la ei ( si nu a facut nicio cerere). Intrebarea mea este, dacapoti fii angajat dar sa nu ai functia trecuta, si daca se mai poate face ceva? sa-mi da banii din urma, sau sa-mi modifice acum - mentionez ca la sfarsitul lunii mi se termina contractul de munca.
Multumesc!
Sunt angajata pe perioada determinata, la o firma ce are finantare de la fonduri nerambursabile, - la sfarsitul lunii mi se termina contractul de munca. Insa din ianuarie nu am mai fost platita (de fapt nici secretara sau alte persoane implicate in acest proiect). Daca il dau in judecata trebuie sa o fac cat mai repede pana se termina proiectul? Pentru ca am auzit tot felul de variante, ba ca mai este o perioada de 3 luni dupa terminarea proiectului in care firma mai poate primi rambursarea, samd, insa peste tot unde am citit scrie ca aceasta rambursare se face daca el (firma) a platit efectiv chiria, lectorii, samd si pe baza actelor doveditoare cei de la fonduri ii ramburseaza banii. Deci, ne "duce cu zaharelul" acest angajator? Cum pot sa imi recuperez banii (salariul) in aceste conditii/ Sa mai astept sau sa iau masuri, si care ar fi acelea?
Va rog sa ma lamuriti, daca se poate ca nu stiu pe cine sa cred. Multumesc
Va multumesc pentru raspuns, insa as vrea sa stiu daca pot sa dau angajatorul in judecata si dupa terminarea contractului? Faptul ca proiectul este finantat cu fonduri europene reprezinta un caz aparte? Se poate sa nu mai fie posibil sa dau in judecata dupa finalizarea proiectului? Timpul - aceasta este "buba". Exista un termen limita de chemare in judecata? Si inca o intrebare: Acest proces se judeca la urgenta, sau pot sa stau cu anii prin tribunale?
V-as fi tare recunascatoare daca ati mai gasi putin timp pentru a ma lamuri.
Sunt angajata cu CMI pe perioada determinata, in cadrul unui proiect cu finantare europeana. Din luna decembrie 2010 nu am mai primit banii, pe motivul ca nu au primit banii de la fonduri. La sfarsitul lunii iunie se termina contractul de munca si respectiv proiectul. Cum pot sa-mi recuperez acesti bani de la angajator? Daca se termina acest proiect mai pot da in judecata angajatorul, sau ce alte cai sunt? Va rog sa ma sfatuiti ca am auzit multe variante pana acum, dar tot nu stiu care e cea corecta. Multumesc!

PS. Nu am mai fost anagajat pana acum, la aceasta firma mi sa- facut cartea de munca, dar eu nu am trecuta functia de baza, am vazut cand am primit fisa fiscala. Pot fi anagajata intr-un sg loc dar fara sa ma functia de baza trecuta? adica ce consecinte pot exista?