avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate marianmarianc

Activitate marianmarianc

Răspuns la discuția executor si penalitati
credeti ca pot ajunge la o intelegere cu executorul incazul in care ajung la asa ceva sa pot plati lunar o suma sa zicem sub forma unei rate.credeti ca se poate ?asta in masura in care eu nu am venituri si nici imobile in romania.va multumesc
Răspuns la discuția executor si penalitati
multumesc pentru raspuns.puteti sa i-mi spuneti care este procedura de executare mai concret(vad pe forum ca sunteti de meserie)incepind de la banca de la preluarea dosarului si ce urmeaza? multumesc
Răspuns la discuția executor si penalitati
dovanda penalizatoare in cazul declararii scadentei anticipate a contractului de credit. ok asta am inteles,dar intrebarea mea era (poate nu mam exprimat corect si exact)in afara acestei dobanzi care cred eu ca se pune de banca atunci cind se ajunge la asa ceva,executorul poate adauga si alte penalitati.va multumesc
buna ziua. poate cineva sa-mi spuna daca stie cat de mari sunt penalitatile in cazul in care ajung la executor.poate pune penalitati dupa bunul plac ?daca creditul meu este in franci asa va fi preluat de executor?suma datorata este de 60000 lei in franci.la cum creste francul tot platesc si tot mai mult am de platit/va multumesc
va multumesc f mult ati foarte clara in raspuns.mai exista un aspect, apartamentul parintilor mei este deocamdata pe numele tatalui meu care este decedat nu am reusit sa facem succesiunea [tot din probleme financiare]mama mea locuieste in el,daca doamne fereste se intimpla ceva si cu ea,ar trebui facuta succesiunea pe unul din noi nu eu fireste unul din frati cind se va face aceasta nu pot intervenii acesti executori?va multumesc
puteti sa-mi explicati mai clar (asta doar daca banca va ceda creanta unei asemenea firme)

de ce ati scris asta?se poate ca banca sa ma dea in judecata?maine am sa discut cu cei de la banca si voi reveni cu amanuntele discutiei va multumesc
va multumesc frumos pentru raspuns.insa daca nu am nici un imobil si nici un venit in tara daca cumva se ajunge la executare ce pot sa-mi ia doar bunurile viitoare sau poprire pe salariu ?sau ?intentia mea este sa platesc dar momentan nu imi permit ,am facut 2 sau 3 restructurari de credit am crezut ca ma ajuta dar dupa perioada de gratie rata a crescut deci nu mau ajutat deloc.intrebarea mea e cat se poate de simpla:se poate evita ajungerea in instanta daca cumva ajung la o intelegere cu cei dela recuperari?am mai citit pe forum si sunt cativa care spun ca firmele de recuperare au cerut toata suma ,sincer nu stiu ce sa fac?k nu reusesc sa mai platesc nimica ajung la executare silita?asta in cazul in care nu ma inteleg cu banca sau cu recuperatorii?ce se intimpla ce executa sau ce se intimpla dupa asta?cred ca vor urmarii in viitor tot ce am eu ca bunuri sau ?intentia mea este de a platii indiferent cui dar pentru moment nu pot .va multumesc
multumesc mult pentru raspuns.daca puteti sa ma lamuriti si in cealalta privinta adica ,am credit in franci va trebui sa platesc firmei de recuperare tot in franci daca preia dosarul meu de la banca?apoi, intentia mea este sa platesc si firmei de recuperare daca se ajunge acolo dar nu o rata asa de mare cum platesc bancii,credeti ca se poate evita ajungerea in instanta daca ajung la o intelegere cu firma de recuperare?mentionez ca pentru moment lucrez in strainatate cu toate astea tot nu ma descurc sa platesc o rata de 300 euro pe luna .nu castig atat incat sa platesc cheltuielile mele aici si rata .daca vin in tara sa lucrez nu i-mi mai pot permite nici sa maninc.va multumesc
buna ziua ,ma numesc marian,am un credit in franci elvetieni,nu mai pot plati ratele ,acestea sau dublat triplat nici nu mai stiu .am ramas fara loc de munca,am facut si 2 restructurari de credit dar tot nu ma descurc. ce trebuie sa fac?daca nu mai platesc cred ca ma vor da la firme de recuperari,nu am proprietati sau bunuri pe numele meu.intrebarea mea este?daca preia o firma de recuperari datoria mea de la banca ,ea va fi tot in franci elvetieni sau in lei,si daca stiti in cit timp banca da dosarul meu firmelor de recuperari?suma este destul de mare acum, fiind vorba de franci acestia sau dublat de la data cind am facut creditul.daca dosarul meu va fi preluat de una din aceste firme de recuperare ma pot obliga sa platesc toata suma o data? va multumesc
buna ziua .ma numesc marian si va intreb ce se poate intimpla in situatia urmatoare;am un credit pa pyreus . am tot intirziat cu plata ratelor {ultima oara 2 luni}adica am platit dar nu cit trebuia mai putin ,{salariu mic}.ma sunat cineva de la banca si a zis ca daca nu platesc o anumita suma pina miercuri i_mi blocheaza contul. ADICA oprire din salariu la firma si sechestru pe bunurile actuale si viitoare.ce pot face va intreb eu.nu i_mi mai permit sa platesc rata acum am salariul mult mai mic decit atunci cind am facut imprumultu va multumesc