avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate vyca2007

Activitate vyca2007

Discuție DEMISIA
buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie cum sa procedez in cazul schimbarii locului de munca fara sa inregistrez vreo intrerupere pe cartea de munca.
Mentionez ca noul contract de munca incepe cu data de 01 .01.2012 dar semnarea
lui efectiva o voi face la inceputul lunii decembrie.
va multumesc
la data de 31.03.2010 s-a desfacut casatoria cu sotia mea,fetita noastra fiind incredintata ei,iar mie acordindu-mi program de vizita,lucru pe care eu l-am cerut in instanta,cu posibilitatea luarii acesteia la domiciliul meu(,fetita avind virsta de 4ani)
de doua ori pe luna ,la srbatori, si in vacante.Ulterior fosta sotie a facut CONTESTATIE impotriva acestei sentinte, ptr nelegalitate si netemeinicie,invocind ca nu este de acord cu luarea fetitei la domiciliul meu,invocind ca a-si surmena copilul.Mentionez ca eu nu m-am prezentat la acest ultim proces.Ulterior am primit COMUNICAREA acasa,ca mi s-a anulat dreptul de vizita(de al lua la domiciliul meu) si surprinzator ma obliga la plata sumei de 1209 in baza art. 274.
intrebarea mea este :..de ce sunt obligat sa platesc aceasta suma din moment ce legea imi dadea dreptul de vizita?...daca ea contesta hotaririle aducind martori mincinosii cind doreste ia eu trebuie sa platesc??
Ce ma sfatuiti sa fac? ...sa contest aceasta hotarire fiind in termen, si sa deschid iar actiune? intrucit ea NU imi permite nici la domiciliul ei sa vizitez fetita.

va multumesc!
Asi dorii sa ma lamuriti intr-o problema.Anul trecut in luna mai mi s-a suspendat permisul pentru depasire pe linia continua, si lipsa centurii de siguranta cu amenda.Deoarece nu am fost de acord cu depasirea pe linie continua,am facut contestatie....a urmat un proces lung de un an de zile,dupa care am primit comunicare ca procesul a fost pierdut cu drept de recurs in 15 zile.Mentionez ca ,comunicarea am primit-o pe 2 07 2010. Am decis sa nu mai fac recurs ca am constatat ca este in zadar doar bani cheltuiti. INTREBAREA MEA ESTE cind si unde ar trebuii sa predau permisul si sa pltesc amenda?sau trebuie sa mai astept ala comunicare de la judecatorie ca hotarirea ramine definitiva si irevocabila.?sau pur si simplu il predau la politie? VA multumesc!
Am o mare rugaminte ,sa-mi spune-ti si mie daca in urma decesului tatalui meu ,care avea o pensie de 1100 ron,mama ar putea sa renunte la pensia ei de 500 lei si sa beneficieze de cea a tatalui, si care sunt pasii de urmat ptr. a obtine acest lucru
multumesc!