avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate ank08

Activitate ank08

Adeverinta de salariat pentru concediu medical trebuie sa aiba aceiasi data de emitere? Medicul de familie nu doreste sa accepte adeverinta de salariat pentru ca este emisa pe 18, iar concediul medical pe 17 in aceeasi luna.
Răspuns la discuția Contract de comodat incheiat
Multumesc!
Răspuns la discuția Contract de comodat incheiat
Nu platesc chirie.
Au obligatia doar de a achita intretinerea - la care au restante in curs de achitare, lumina si eventualele reparatii - care au tot fost (instalatia sanitara), etc.

Pe mine ma ajuta deoarece erau cheltuieli in plus.


Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua,

Detin o garsoniera achizitionata prin programul "prima casa" in care de aproximativ un an locuiesc 2 pers (mama + fiica) cu care am incheiat un contract de comodat prin care au obligatia sa achite costurile de intretinere + eventualele reparatii ale imobilului.
Azi am primit o "citatie" sa ma prezint la politie cu persoanele care stau acolo si contractul incheiat. Reclamantul a specificat ca nu exista un contract, ca fac galagie, ca stau mai multe persoane decat sunt trecute la intretinere, etc.
In acest moment nu mai stiu daca a expirat sau nu - a fost incheiat pe 6 luni.

Ce trebuie sa fac in acest caz?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția proces verbal completat gresit
nu am mentionat mai devreme ca masina este pe firma si eu sunt unul din actionari.
In acest caz pe pv trebui sa fie specificata si denumirea firmei ( adresa+ date fiscale)?? potrivit art.16 (6) "In situatia in care contravenientul este persoana juridica in procesul-verbal se vor face mentiuni cu privire la denumirea, sediul, numarul de inmatriculare in registrul comertului si codul fiscal ale acesteia, precum si datele de identificare a persoanei care o reprezinta".
Răspuns la discuția proces verbal completat gresit
aianaa a scris:

Daca in documentele intocmite la parcul auto numarul e trecut corect si doar in PV e gresit atunci evident aveti sanse sa castigati fara a cauta alte motive de nulitate. Verificati insa sa rezulte clar ca masina care v-a fost eliberata din parcul auto a fost ridicata de pe trotuar spre a fi dusa in parc la momentul intocmirii procesului verbal pentru ca asa cum stim cu totii degeaba ai dreptate daca judecatorul nu-si poate forma o convingere in acest sens din examinarea probelor. Evident ca nu puteti conduce 2 masini in acelasi timp, dar puteti conduce 2 masini in aceeasi zi si ambele sa va fie ridicate, de asta am facut referire la practica instantelor.


din fericire pe pv este mentionata ora la care a fost ridicata masina si adresa exacta
Răspuns la discuția proces verbal completat gresit
multumesc mult pentru raspunsuri.
Aianaa - toate celelalte acte de la eliberarea masinii sunt pe pe numarul corect de inmatriculare ( masina fiind si pe firma) , iar pv-ul este pe unul complet eronat ( nu sunt gresite doar cifrele sau 1-2 litere - este complet gresit) . Nu pot conduce 2 masini in acelasi timp :(
azi dimineata mi-au ridicat masina din zona romana, dupa un lung drum de la un parc de masini la altul am aflat ca este in parcul auto au sectorului 1 - Aleea Matelotilor. Acolo mi s-a adus la cunostinta ca trebuie sa achit inca o amenda deoarece masina era parcata pe trotuar si nu era lasat spatiul de 1m pentru pietoni. Agentul de acolo mi-a intocmit procesul verbal si l-am semnat ( fara sa-l citesc) in cele doua locuri. Dupa ce am ajuns la birou si m-am calmat .. am citit procesul verbal si am constat ca numarl de inmatriculare este total gresit: B-06-PEO, numarul masinii mele fiind: B-87-ZMX (masina inregistrata pe firma).
Pot anula acest proces verbal?? si care ar fi pasii pe care trebuie sa-u urmez??

Multumesc anticipat!