Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta de salariat pentru concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta de salariat pentru concediu medical

Adeverinta de salariat pentru concediu medical trebuie sa aiba aceiasi data de emitere? Medicul de familie nu doreste sa accepte adeverinta de salariat pentru ca este emisa pe 18, iar concediul medical pe 17 in aceeasi luna.
Medicul este obligat sa acorde concediul medical doar pe baza adeverintei. Daca aceasta este eliberata a doua zi dupa primirea certificatului medical, este evident ca medicul nu a respectat prevederile legale si va fi penalizat. De fapt, medicul a favorizat pacientul, problema este ca unii angajatori dau aceste adeverinte abia a doua sau a treia zi de la solicitare.