avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate jenicaprod

Activitate jenicaprod

Bună ziua. Mi-a fost reținut certificatul de înmatriculare pt ITP expirat. Am avut dovada de circulatie si am făcut ITP- ul la o statie autorizata RAR. M-am prezentat la politie cu dovada ca am facut ITP si sa ridic certificatul de înmatriculare, dar am fost refuzat pe motiv ca nu am facut ITP la RAR si mi-a fost eliberata o alta dovada de circulatie cu aceeași mentiune" ITP EXPIRAT", total neadevarat, deoarece am facut ITP la o statie autorizata RAR. Cum procedez sa pot ridica certificatul ? Va multumesc.
Buna seara. Am casa cu calcan, construita cu zidul din spate, chiar pe mejdina. In urma cu vreo 2 ani, cu acordul verbal al vecinului, am izolat-o si am facut si un geam de 80 cm X 80 cm, care da in curtea vecinului. In urtma unor discutii contradictorii, vecinul meu ma obliga sa-l despagubesc, pt ca prin izolatia efectuata, i-am luat din latimea curtii 10 cm, pe o lungime de 15 m. In plus, ma obliga sa desfinterz si geamul si sa zidesc la loc. Am incercat sa ma inteleg cu el, dar fara succes. Ce pot face? Trebuie sa dau izolatia jos? Trebuie sa zidesc geamul care da in curtea lui? Va multumesc mult!
In urma cu cativa ani (3 ani), am cumparat o motocicleta de la o societate din Brasov, dar nu am facut nici un fel de act de vanzare cumparare, convenind ambii, ca ulterior sa intocmim actele necesare vanzarii, respectiv cumpararii. Din anumite motive cele mai multe obiective, (am fost internat in spital unde am suferit o interventie chirurgicala, urmata de un program de recuperare), am neglijat sa mai iau legatura cu vanzatorul, care acum este de negasit. Nu-mi raspunde la telefon, nici la emailurile trimise pe adresa societatii. Cum pot afla daca motocicleta mai este inscrisa in circulatie si cum as putea proceda sa intru in posesia actului de vanzare cumparare. Certificatul de inmatriculare si cartea de identitate, in original sunt la mine. As putea circula cu ea pe drumurile publice in baza actelor pe care le detin? Va multumesc.
Buna seara. Sunt o persoana cu handicap accentuat. Am fost scutit de impozitul pe cladire conform certificatului de handicap. In urma decesului sotiei mele (august 2020), am fost instiintat de catre serviciul de impozite si taxe ca am o diferenta de plata pe anul trecut-2020 pe ultimele 4 luni. Am spus ca nu e adevarat ca, pensionar fiind, prima grija este de a plati datoriile catre stat. Mi s-a explicat ca in urma decesului sotiei, trebuie sa platesc 50 % din impozit. Este normal, legal ? Care este legea care reglementeaza acest lucru. Mentionez ca apartamentul in care locuiesc a fost cumpa rat impreuna cu sotia mea. Va multumesc. Cu stima, Jenicaprod
Buna seara. Am o intrebare, referitor la scoala de motociclisti pentru permis categ. A1. Este posibil ca un candidat la examenul pentru obtinerea permisului de conducere pt Motociclete din categ. A1 sa faca 2 sedinte a cate o jumatate de ora in oras, dupa care urmeaza examenul? Ce poate invata acel candidat in o jumatate de ora de condus in oras? Si atunci ne intrebam de ce sunt atatea accidente in care sunt implicati motociclistii? Nu din cauza faptului ca instructorii nu_si dau interesul ca sa invete elevul cat mai mult si bine, astfel incat cand va iesi in trafic sa fie in stare sa se descurce?








































Buna ziua. In urma cu aprox 5 ani, am cumparat o motocicleta de la o persoana fizica. In momentul vanzarii, am intocmit o chitanta de mana, urmand ca ulterior sa facem demersurile pt definitivarea actelor de vanzare cumparare. Am neglijat, chitanta am pierdut-o, vanzatorul nu mai raspunde la telefon. Motocicleta este (era) inscrisa in circulatie la data vanzarii. Cum se poate rezolva legal aceasta problema, astfel incat motocicleta sa o trec pe numele meu? Va multumesc!
Discuție Handicap
Buna ziua. in urma cu aproximativ 3 ani, am suferit o interventie chirurcicala, in urma careia mi-a fost scos un rinichi. Am fost la comisia judeteana pt. intocmirea dosarului de handicap, si am fost incadrat la categoria persoanelor cu handicap accentuat. Nedumerirea mea este urmatoarea: de ce mi s-a aprobat dosarul cu REVIZUIRE ANUALA? Este normal? Se mai regenereaza rinichiul pierdut? Va multumesc.
Buna ziua. Se vorbea intr-o anumita perioada ca vor primi si pensionarii la limita de varsta tichete de masa. Acum nu se mai spune nimic. Se vor acorda si lor, in special celor care au o pensie sub 2000 de lei, pt. a le mai indulci un pic viata? Multumesc!
Răspuns la discuția scutire/reducere impozit
Va multumesc
Răspuns la discuția scutire/reducere impozit
Va multumesc. Daca detin tot mostenire o suprafata de teren in alt judet, se beneficiaza de reducere? Multumesc.