avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate stoianminodora

Activitate stoianminodora

Se poate anula un contract de prestari servicii incheiat intre o Societate Comerciala si o Societate de Telefonie Mobila, intocmit de catre un Partener al Societatii de Telefonie Mobila, iar Societatea de Telefonie Mobila nu este in posesia contracului?
Societatea de Telefonie Mobila nefiind in posesia contractului nu a respectat prevederile contractului.
Societatea de Telefonie Mobila doreste intrarea in posesia contracului, cerand o copie Societatii Comerciale. Este obligata Societatea Comerciala sa predea o copie din contractul incheiat, sau este obligatia Partenerului Societatii de Telefonie Mobila sa aiba si sa predea o copie din contract Societatii de Telefonie Mobila?
In concluzie, Societatea Comerciala are suficiente motive pentru anularea contractului?
Buna ziua,
As dori sa imi dati un sfat: am depus o adresa catre fisc, in care solicit restituirea sumei incasate cu titlul de taxa de poluare in baza art. 90 par. 1 Tratatul Constitutiv al Uniunii Europene. Am inteles ca, ar fi trebuit deasemenea sa specific in adresa catre Directia generala a Finantelor Publice si legea 554/2004. Sunteti de parere ca ar trebui sa mai depun o adresa in care sa imi întemeiez cererea de restituire pe dispoziţiile art. 10 din Legea 554/2004, art. 28, art. 220 si art. 110 (fost art. 90 alin. (1) din TCE) din Tratatul CE, art. 11, art 148 alin. (2) si (4), Constituţia României, art. 112 Cod Procedură Civilă?
Pentru adresa depusa in baza art. 90 TCUE am primit un raspuns negativ.
Va rog frumos, sa ma sfatuiti daca sunteti de parere sa mai depun o adresa mai ampla la fisc, sau sa merg mai departe, chemand Directia Generala a Finantelor Publice in judecata?
Am inteles ca ar trebui sa fac o referire si la Administratia fondului pentru mediu, insa am cautat pe internet si nu stiu la ce anume ar trebui sa ma refer. Ma puteti sfatui, va rog?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Consilier juridic definitiv
multumesc.
Am absolvit facultatea de Drept si am fost angajata la o societate de contabilitate in functia de consilier juridic. In prezent sunt asociata la o alta societate de contabilitate si ocup functia de consilier juridic. Am doar un an vechime, insa pe viitor m-ar interesa cum pot deveni consilier juridic definitiv? Va trebui sa gasesc un consilier juridic definitiv care sa ma indrume timp de doi ani, sau dupa doi ani in acesta functie pot sa ma inscriu la Colegiul Consilierilor Juridici?
Pe scurt, imi puteti spune ce pasi trebuie sa urmez pentru a deveni consilier juridic definitiv? multumesc.