avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate raluk_s

Activitate raluk_s

Răspuns la discuția pentru Avocat din oficiu
daca am depus cererea si raspunsul la Apelul fostului sot, lui o sa ii trimita un exemplar pana marti? mentionez ca am depus ieri
Răspuns la discuția pentru Avocat din oficiu
Avokitten a scris:

daca sunteti din bucuresti, adresati-va serviciului SAJ din cadrul palatului de justitie. sau mergeti la baroul de avocati din orasul dvs.


sunt din Cluj-N. .... in data de 5 oct trebuie sa ma prezint la tribunal....am facut o cerere in care cer un avocat din oficiu, iar in acea cerere am scris ca sunt la facultate in anu3 si mama a unui minor de 1 an si 10 luni si nu am nici un venit:(
Răspuns la discuția pentru Avocat din oficiu
netshark a scris:

trebuie sa dovediti ca aveti venituri reduse.

din pacate nu lucrez....copilu are 1 an si 10 luni, in plus sunt la facultate in anul 3....
Răspuns la discuția pentru Avocat din oficiu
dolimp a scris:

Doriti avocat din oficu in materie civila sau penala?
Pentru a beneficia de ajutor public judiciar in materie civila in conditiile OUG 51/2008 trebuie sa va adresati cu o cerere in acest sens instantei de judecata.
In materie penala instanta va desemna avocat din oficiu in situatia in care asistenta juridica este obligatorie conform legii.


In materie civila.... am trecut printr-un divort, care s-a incheiat cu bine , zic eu, doar ca s-a gresit in Sentinta numele copilului, si am pus o cerere de schimbare a numelui, mi-a sosit acasa raspunsul si a spus ca in termen de 30 de zile va fi sentinta definitiva si irevocabila si o sa imi trimita acasa un exemplar corectat cu numele copilului si stampilat si scris definitiva si irevocabila.......aceasta a fost in data de 27 iulie....luna trecuta tot am asteptat acea sentinta...dar nu mi-a venit.....mi-a sosit la inceputul lunii Septembrie o citatie, de la fostul sot cum ca el nu a primit sentinta(dar ca fapt divers stia cand era oraru lui de vizita si ce pensie de intretinere are de dat inca de la prima zi de vizita)...ca sentinta i-a sosit pe vechea adresa unde avea buletinu(cu totu ca in sentinta era scrisa adresa actuala si in toate actele de la Tribunal, mai putin cea de deschidere de dosar care in care am deschis eu cazul) si cere o actiune de APEL SI CERERE DE REPUNERE IN TERMEN DE APEL inaintata de el ....Acuma doresc avocat din oficiu, si nu stiu daca trebuie cerere...iar daca trebuie, as dori un exemplu cum ar trebui conceputa acea cerere..un model...
Multumesc
buna ziua

As dori sa va intreb daca am nevoie de o cerere pentru a cere un avocat din oficiu?:-/
Multumesc
av.tonicadaniela a scris:

Dosar nr.......
legalizare sentinta civila

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata......domiciliata in......., cu CNP....... , rclamanta/parata in dosarul cu numarul............va rog respectuos sa dispuneti legalizarea sentintei civile nr....... pronuntata la data de ...... de Judecatoria...... cu mentiunea definitiva si irevocabila.
Depun taxa judiciara de 2 lei di timbru judiciar de 0,15 lei.
Va multumesc!

semnatura,



DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI.......

va multumesc
simonette12 a scris:

Acea stampila presupune formularea unei cereri de legalizare , plata unei taxe de timbru de 2.00 lei si plata unui timbru jud. de 0,15 lei.
De asemenea daca ati formulat o cerere de indreptare erorii materiale instanta se pronunta printr-o incheiere care vi se comunica la domiciliu si care are aceeasi cale de atac ca si hotararea a carei indreptare se cere, in functie de obiectul actiunii.
Atentie! discutam de o indreptare a erorii materiale doar in situatia in care numele copilului este gresit in dispozitivul sentintei, eventualele greseli in expozeul hotararii neavand nici o relevanta.
Abia dupa expirarea termenului respectiv incheierea se va legaliza ca si sentinta in maniera aratata mai sus, adica cerere, taxa de timbru si timbru jud.

termenul a expirat in 8 iulie...am adaugat cererea inaintea termenului....numele este gresit in sentinta dar si in unele locuri in expozeu....
ma puteti ajuta cu un model de cerere de legalizare? cum ar trebui conceputa acea cerere daca va rog frumos?
multumesc
buna seara,
As avea o intrebare, daca ma puteti ajuta...
Doresc sa imi schimb buletinu, la buletine mi s-a spus ca imi trebuie stampila pe sentinta ca sa arat ca este definitiva si irevocabila...
In sentinta s`a gresit numele copilului, am facut cerere...am depus`o (se poate sa se fi schimbat deja in sentinta?)....am fost la registratura sa mi se puna stampila pe sentinta sau sa imi faca copie dupa sentinta,daca s`a schimbat....si m`au lat foarte tare....la registratura nu era nimeni pentru ca se terminase programu inainte cu 1 minut( adica la ora 11:01 eu am ajuns acolo si nu m`au primit) si am intrat la arhiva...si acolo m`au scos afara...i`am explicat ca imi trebuie doar o simpla stampila si a inceput sa zbiere la mine ca trebuie sa fac cerere pentru acea stampila si sa explic in cerere pentru ce am nevoie , iar apoi ne`au poftit afara sau daca nu cheama paza sa ma scoata ei(eram cu copilul)
este adevarat ca trebuie o cerere pentru o simpla stampila? si daca da ce fel de cerere? eu sincer nu am mai auzit asa ceva ca pentru o stampila sa am nevoie de o cerere

multumesc
Marat Safin a scris:

raluk_s a scris:

.si in legatura cu pensia alimentara, din cate stiu eu, legea spune ca se da pana la terminarea studiilor, cel mult pana la implinirea varstei de 26 de ani, sau nu zic bine????


aveti ferma convingere ca acest copil se va scolariza pana la 26 de ani???

NU???

in cazul asta, nici legiuitorii si nici judecatorii!

de asemenea, legea nu scrie pana la terminarea studiilor CI PANA LA MAJORAT, dar daca circumstantele copilului permit (de exemplu...continuarea studiilor...) atunci, DA...dupa 18 ani in functie de circumstantele respective, copilul va avea posibilitatea sa solicite mentinerea sustinerii financiare de la parintele in cauza...

have fun! o sa urmeze niste ani interesanti!


multumesc
Răspuns la discuția gresire nume in sentinta
hornea alina a scris:

Va puteti adresa la registratura instantei de judecata cu o cerere de indreptare eroare materiala, in sensul de a se rectifica numele minorului.Cererea va fi primita de judecatorul de serviciu si rezolvata de judecatorul care a pronuntat sentinta.
Veti primi incheierea de indreptare eroare materiala acasa si va trebui s-o legalizati alaturi de sentinta, dupa ramanerea definitiva si irevocabila si a acesteia.
Succes.
av.M.Hornea


multumesc mult...