avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate mamon

Activitate mamon

buna ziua!
In 2014 am beneficiat de scutire impozit pe profit reinvestit.
La 31.12.2014 am 121 creditor de 83.814 lei.
Am facut urmatoarele contari.
la 31.12.2014
129=1068 25305(valoare utilaj)
Adica in balanta lunii decembrie si in bilant am:
121 creditor 83814
129 debitor 25305
1068 creditor 25305
la 01.01.2015 am inregistrat
121=129 25305 lei
121=117 58509 lei(83814-25305)
Va rog,astept si parerea dumneavoastra.
Va multumesc!
Buna ziua!
Societatea de care ma ocup presteaza numai livrari servicii intracomunitare,avand ca perioada fiscala trimestru.La 01.12.2014 patronul a cumparat un telefon din UE,cu cod TVA de la furnizor.Poate fi considerat acest telefon(379 euro)o AIC,adica trebuia depusa D092?
Va multumesc!
Buna ziua!
Calculez,platesc ,declar in D100 impozitul pe profit,la trimestru.
La 30.09.2014,am putut beneficia de facititatea neimpozitarii profitului reinvestit.
Aceasta reducere a impozitului o declar in D100,aferenta trim 3?(in acest fel diminuand suma pe care as fi platit-o daca nu beneficiam de facilitate_
Va multumesc!
Buna ziua!
Am prezentat cazul mamei mele,pensionara ,careia i s-au calculat si oprit bani din pensie.
Am citit acum articolele pe aceasta tema si vreau sa va intreb:Statul mai restituie sumele din debitele deja recuperate?
Mama a terminat deja de achitat,prin opriri lunare din pensie,aceste debite,inainte de emiterea acestei legi.Mai poate depune cerere ?
Va multumesc?
Buna ziua!Mama mea a iesit la pensie anticipata in 2003(sector agricol).In 10.07.2012 primeste decizie pt limita de varsta.Acestei decizii ii este atasat si un buletin de calcul.Este instiintata ca are de primit si suma de 1000 lei,drepturi restante.In urmatoarea luna,august,este instiintata ca a fost un calcul eronat.Adica trebuie sa restituie cei 1000 de lei si,culmea inca 700 lei ,drepturi calculate gresit din urma.
Poate sa ceara acesti bani dela casa de pensie,in baza aceste amnistii fiscale date de guvern?Daca da,cum se procedeaza?
Va multumesc!
Buna seara!
Am nevoie de ajutorul dv.
Societate romaneasca,cod TVA,inscrisa in ROI,presteaza servicii in UE(reparare masini).Pe baza devizelor de lucrare,primeste banii in cont(euro).Pe baza acestor sume facturez.Va rog sa mi spuneti:
1.Pot face factura in lei,la cursul BNR, cu data intrarii banilor in cont?
2.Vor sa trimita bonuri si facturi din UE cu cheltuielile efectuate de salariat.Cum le contabilizez in tara,cum demonstrez ca sunt cheltuieli efectuate in scopul obt.de venituri?
3.Cum sa procedez sa fie corect si din pct de vedere al ITM-ului?Salariatul(ca si administratorul ) este stabilit in UE ,dar are facut contract de munca.
Va multumesc!
Buna ziua!
Am achizitionat,in leasing,3 utilaje :2 stivuitoare si un utilaj JCB-multifunctional.
Aceste utilaje sunt folosite in incinta intreprinderii,nu circula pe drumurile publice,nu sunt inmatriculate.
Va rog sa-mi spuneti cand trebuiau declarate la Primarie,departament taxe si impozite persoane juridice,la data achizitionarii(data contract leasing)sau la data finalizarii contractului de leasing?La data finalizarii contractului societatea de leasing ne-a inmanat ,printre alte documente,si un certificat fiscal persoane juridice privind taxele si impozitele locale.
va multumesc!
Buna ziua!
Am o societate,un singur angajat,posibilitatea incheierii contract de prestari servicii in UE(salariatul este mecanic auto),nu ma incadrez sa scot declaratia A1;
Ce alternativa ar fi,pentru a demonstra celor cu care voi incheia contracte de prestari servicii ca angajatul respectiv este asigurat in sistemul public de asigurari in Romania,?
Mentionez ca pentru a putea factura am facut inscrierea in ROI,am depus cerere de evitare a dublei impuneri.
Va multumesc!
Buna ziua!
In luna ianuarie 2014,MPF lansase,pentru dezbatere publica pe site-ul ministerului,un proiect prin care vroiau sa limiteze platile in numerar efectuate de societatile comerciale.
Au finalizat acest proiect?
va multumesc!
Buna ziua!
Nu am stabilit si declarat in D100 taxa pt persoanele cu handicap(am peste 50 salariati).Am primit de la fisc o notificare;trebuie sa declar si sa platesc aceasta taxa afernta anului 2012.
Exista posibilitatea achizitionarii ,in contul aceste datorii din 2012,de la unitati specializate,acum in 2013?
Va multumesc!