avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate manug

Activitate manug

Buna ziua, eu beneficiez de indemnizatia pentru crestere copil pana la 2 ani si paralel am si o Intreprindere Individuala(un magazin micut). Cum se calculeaza aceea limita de 3700 pe care am voie sa o realizez? Este diferenta intre incasari si plati sau am voie sa incasez numai 3700 tot anul?
Va multumesc pt raspunsuri
Buna ziua , sunt o mamica care are in intretinere o minora de 14 ani .Intrebarea mea este urmatoarea: in urma divortului minora mi-a fost incredintata mie definitiv si irevocabil , tatal fetei (fostul sot) este stabilit in Germania ,iar eu vreau sa stiu daca fetita mea poate beneficia de alocatia de stat din Germania ? In caz ca este posibil acest lucru ma intereseaza si documentatia necesara pentru a solicita aceasta alocatie.In speranta ca ma poate ajuta cineva , va multumesc anticipat.
Va multumesc pt raspuns
Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine daca se poate in urmatoarea situatie.Tatal meu a fost titularul unei PFA pana in anul 2009.A primit de la Casa de sanatate o instintare din care solicitau deciziile de impunere si declaratiile de sanatate din perioada 2007-2009 si sa justifice plata/neplata acestora.Ulterior a primit o decizie de impunere de la Casa de sanatate cu contributiile restante de plata in valoare totala 2007-2009 de 561 ron.Atasat mai este o decizie cu marorarile de intariere si penalitatile in valoare totatla de 1515.Precizez ca tatal meu nu a platit la vremea respectiva nicio contributie si ca pe atunci se afla in pensie de boala.Ce sfat imi dati?
PS: contributiile sunt calculate pe decizie dupa venitul estimat de la inceputul anului , venit care era mult mai mare decat venitul real de la sfarsitul anului.
Discuție magazin apicol
Buna ziua.Sunt producator apicol si intentionez sa-mi deschid un magazin cu produse apicole (productie proprie si cumpararea de la alti producatori si furnizori),
Am inteles ca vanzarea mierii in magazin, are un regim mai aparte , ma poate ajuta careva cu informatii de la a la z despre aceasta afacere?
Buna ziua, am o intreprindere individulala si o sa-mi cumpar o masina second hand, ce ma sfatuiti ? sa o achizitionez pe intreprindere sau nu ? si de ce? va multumesc
Am primit mai multe variante de raspuns pana cand au inteles exact problema mea.Acum un minut am verificat mailul si am primit un atasament cu un model de declaratiea.Deci ei spun sa trecem 8 ore la suspendat in rest totl ca si pana acum.Asa va fi validat asiguratul si vor fi contributiile zero.Au mai scris ca trebuia sa-l fi rezolvat pe data de 30.06.2012.Deci pe viitor stim ce avem de facut.Cu stima Manu
Eu am mers pe varianta cu neasigurat deoarece oricum baza va fi de 0 lei,deci nu va fi asigurat nici la somaj si nici la sanatate din moment ce nu vor fi declarate si platite contributii.Daca puneti doar la somaj ca neasigurat nu va lasa sa validati deoarece zice ca este asigurat la sanatate si nu poate fi baza de 0 lei (aceeasi poveste ).Eu astept un rasapuns de la anaf,sper sa -l primesc maine pana in orele 16.O sa va tin la curent.

Buna ziua Dna.Carla, ma aflu in aceeasi situatie , eu m-am gandit asa:la date identificare asigurat sa trecem pe varianata de neasigurat atat la sanatate cat si la somaj, dupa care la sectiunea A ore 0 ,baza 0 ,deci de plata 0 , eu am incercat si am putut valida asiguratul , doar ca la Adauga creante o sa va afiseze doar impozitul pe 0 pe care l-ati introdus manual, aici cred ca ar trebuii adaugate toate creantele pe 0.Ce parere aveti?Sau aveti o varanta mai buna.Astept .........O zi buna.

Buna ziua, sunt o societate care vrea sa-si disponibilizeze cei 3 angajati deoarece nu mai pot platii salariile si contributiile salariale.V-as ruga sa ma ajutati cu toti pasii pe care tra sa-i urmez pt. ca salariatii sa poata beneficia de ajutorul de somaj.Cum se intocmeste decizia de desfacere a contractului de munca si ce acte trebuie sa prezint ca si unitate la agentia de somaj?