avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate caldurarodica

Activitate caldurarodica

Buna ziua si multumesc mult echipei pentru raspunsurile date .Inca odata mentionez ca ma aflu in conflict de munca cu patronul la care am lucrat aproape 3 ani.Pe data de 3 iulie m-am prezentat la servici ,atunci avand loc si conflictul de munca.La aceasta unitate lucram pe post de camerista.Eram pusa sa fac menajul privat al patronului(calcat, spalat,aranjat lucruri personale printre care si lenjerie intima a acestuia si a familieilui)Acesta venea numai in wekend la acest punct de lucru si in urma unei amenajari pe care a facut-o la locuinta sa din Bucuresti,mi-au fost adusi 3 saci cu lenjerie,perdele,fete de masa.,camasi,pantaloni,atat ale lui cat si ale fiului acestuia.Ajunsa la saturatie am refuzat categoric a-i face menajul,deoarece eram angajata pe post de camerista,nu de menajera.atunci a intervenit conflictul de munca.MI S-A SPUS VERBAL CA DE A DOUA ZI SA NU MA MAI PREZINT LA SERVICIU SI SA ASTEPT DECIZIA LUI ACASA.La aceasta unitate lucram impreuna cu sora mea.Eu m-am conformat la cele spuse de catre angajator ,iar sora mea a doua zi s-a prezentat la servici.Ea fiind pe post de intendent desi facea munca a 3 persoane(receptioner,bucatar,ospatar)A fost trimisa si ea acasa si tot la fel i s-a spus sa astepte decizia lui desi ea nu intrase in conflict cu acesta.Deci toate acestea se intamplau pe data de 03.07.2010.Pe data de 05.07.2010 am primit amandoua CONVOCARE CERCETARE DISCIPLINARA,fiind invitate pe data de 10.07.2010 la sediul societatii.La acea data cand ne-am prezentat cu un martor ,caci cu un reprezentant al sindicatului nu puteam ,deoarece aceasta societate nu ara sindicat ni s-au inmanat cererile pentru concediu de odihna si dupa aceea un proces verbal cu desfacerea contractului de munca cu acordul partilor.Mentionez ca nu ni s-a inmanat un exemplar al CIM si am fost puse sa semnam in graba acest contract deoarece patronul trebuia sa plece la Bucuresti ,nu ne-a lasat nici macar sa-l citim inainte de a fi semnat(martor bucatareasa unitatii care a patit acelasi lucru dar care a fost data in somaj)In prezent nu mai lucra la aceasta unitate ,eram doar doua salariate.Tin sa mentionez ca nu am semnat niciodata un stat de plata ,vreo condica de prezenta,regulamentul de ordine interioara nu era afisat la vedere si nici nu l-am citit vreodata,deci era cu totul in neregula.Cat am lucrat la aceasta unitate nu am avut concediu de odihna pe motiv ca programul de lucru este in functie de fluxul turistilor.Pana la urma la ce vreau sa ajung ca de povestit sunt multe cu ce am patit la aceasta unitate ,de scris un roman intreg ,dar am stat din dorinta de a avea un servici si metionez ca sora mea este singura intretinatoare in familie avand o fata studenta care frecventeaza universitatea de matematica la zi si nu poate absenta ,pentru a-si lua un job.Deci este normal sa fim trecute in concediu de odihna, fara voia noastra ,unitatea avand doar doua salariate,in concediu de odihna sa fim convocate pentru cercetare disciplinara,sa fim chemate din concediu la punctul de lucru pentru advertisment verbal,dupa aceea advertisment scris ,dupa aceea proces verbal si sa fim date afara fara nici un drept pur si simplu lasate fara nici un venit?Va rog invatati-ma ce sa fac cu acest VATAF nu se poate sa fim badjocoriti tot timpul in aceasta tara mizerabila unde toate drepturile le au numai angajatorii ,iar angajatii sunt considerati slugile patronilor, fara a avea vreun drept.VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI ,ACEST VATAF M-A FACUT RAU DE TOT CU CAPUL SI NE-A ADUS NISTE ACUZATII CARE SUNT TOTAL NEADEVARATE .LE PUTEM DEMONSTRA CU MARTORII CARE AU LUCRAT LA ACEA SOCIETATE SI CU CARTE DE MUNCA SI FARA,DEOARECE EL VROIA SA ANGAJEZE MAI MULT LA NEGRU SA NU MAI PLATEASCA DREPTURILE SALARIALE LA STAT.MAI TIN SA MENTIONEZ CA AM REFUZAT CATEGORIC SA SEMNEZ TOT CE MI-A FOST INMANAT (cercetare convocare disciplinara ,decizia de sanctionare cuadvertisment scris procesul verbal ,cererea de concediu de odihna)
Multumesc din suflet echipei pentru raspunsurile date.In urma convocarii cercetar disciplinare pe care am avut-o in data de 10 .07.2010, cercetare pe care am inteles ca patronul nu a facut-o corect,lucru care nu ma mira.Nu trebuia sa intocmeasca 3 exemplare unul dintre ele sa fie trimis catre ITM?El a intocmit decat 2 exemplare ,adica am fost date afara 2 salariate pe acelasi motiv.Convocarile au fost identice doar cu diferenta de nume.Patronul nu ne-a mai primit la serviciu,desi noi ne-am prezentat si dupa cate am vazut cand ne-am prezentat in data de 10 la acea convocare avea deja angajati in locul nostru ,desi cu noi nu losese nici o decizie,avand disponibile doar cele doua posturi.S-a intocmit un proces verbal in favoarea noastra de catre un reprezentant al nostru ,procese ce au fost intocmite in 4 exemplare ,unul catre ITM Bucureste ,unul catre sediul firmei care este tot in Bucuresti, unul catre punctul de lucru care se afla in provincie si unul care a ramas la noi.Dar el nu a trimis catre ITM nici un exemplar ,au fost scoase toare legile de pe internet ,scoase la imprimanta ,pusa stampila firmei si semnatura acestui vataf,dupa care trimise sa ne intimideze.Dupa cate am inteles procesele verbale au fost trimise luni in data de 12.07.2010.La punctul de lucru a fost refuzata aceasta primire a procesului ,la sediul firmei sigur le-a primit dar cred ca la fel a fost refuzata primirea.Nu trebuia primita confirmarea?Am inteles ca daca sunt refuzate stau la posta 10 zile.Va rog sa ma sfatuiti ce este de facut?Nu trece acel termen de 30 zile in care trebuie sa actionez?Daca el nu a trimis catre ITM acele convocari,lucru care sigur asa s-a intamplat pentru ca atunci cand ne-am prezentat la acea convocare el ne baga sub nas la semnat concediu de odihna dupa care desfacerea contractului de munca cu acordul ambelor parti.noi am refuzat categoric de a semna asa ceva.Va rog mai spuneti-mi ce e de facut?
La firma unde am lucrat 2 ani si jumatate nu am semnat niciodata nici un fel de act ,stat de plata , regulament de ordine interioara,condica de prezenta,decat CIM.Nu am primit nici un exemplar al .CIM si nici nu am fost lasata sa-l citesc ,deoareca patronul se grabea sa plece la Bucuresti .Cartea de munca era complectata pana in decembrie 2008,cand ni s-au inmanat ,pentru a face copie dupa acestea legalizate pe motiv sa nu se piarda sau sa se distruga acolo unde sunt depuse.Ne-am conformat ,desi am platit o gramada de bani,bani scosi din buzunarul nostru.La vremea aceea eram 3 angajate.Am dus cartile de munca inapoi la punctul de lucru ,acestea stand pe biroul patronului vreo 2 luni.Ce credeti era normal sa facem copie dupa cartile de munca si acestea sa stea la punctul de lucru atatea luni?Credeti ca asa usor se pierd la ITM dupa cum ne-a spus patronul?La momentul acela nu am avut curajul sa-l intreb de ce nu semnam state de plata ,de ce nu avem o condica de prezenta ,de ce trebuie neaparat sa facem aceste copii legalizate si sa dam o gramada de bani,deoarece dupa cum v-am prezentat si in titlu acesta era VATAF PE MOSIA LUI.Credeti ca ar fi putut sa distruga aceste carti de munca?Acum sunt in conflict de munca cu acesta pentru ca nu m-am subordonat ierarhic refuzand categoric de a-i face menajul personal.Daca firma este la Bucuresti, punctul de lucru la Busteni,noi suntem domiciliate pe raza judetului Prahova ,nu era normal sa avem cartile de munca depuse la ITM Prahova?De ce sunt depuse la ITM Bucuresti?
Multumesc din suflet.
In urma cercetarii disciplinare care a avut loc in data de 05.07.2010,patronul nu a luat nici o decizie pana acum cu privire la statutul meu ca salariat al acestei societati.Ce intentii are atata timp cat nu ma aflu nici in concediu si nici nu am mai lucrat de la data de 04.07.2010( partronul unitatii m-a trimis acasa spunandu-mi ca nu mai are nevoie de serviciile mele si nici de cele ale celeilalte salariate)Societatea are 2 salariate,este societate cu activitate turistica si are deja personal care lucreaza in locul nostru.Mentionez ca patronul societatii nu a luat nici o decizie pana acum avind in vedere faptul ca nu poate demonstra ce a precizat in convocarea disciplinara.Mentionez de asemenea ca prin comportarea pe care o avea fata de noi salariatii a aratat ca de mult urmareste sa scape de noi mai ales ca noi salariatele suntem surori.Partonul acestei societati a procedat la fel si cu celelalte salariate doar ca ele nu aveau contracte de munca.Va rog sa-mi raspunde-ti cat trebuie sa mai astept pentru a primii decizia patronului si cat de repede pot contesta avand in vedere ca in luna august tribunalul este in concediu de odihna.
Ce decizie ar putea lua angajatorul in urma unei cercetari disciplinare in favoarea angajatului(angajatorul nu are probe,dar are nereguli cu condica de prezenta,statele de plata semnate de contabil si nu de salariati)Care este termenul limita de trimitere a acestei decizii.
Am primit in data de 5.07.2010 o convocare de cercetare disciplinara pe care societatea nu o poate demonstra .In data de 10.07.2010 m-am prezentat la sediul societatii unde s-a intocmit un proces verbal de catre un reprezentant legal in favoarea mea.Daca nu am primit pana acum o decizie a societatii care este termenul legal in care pot sa contest o decizie incorecta.Ce se intampla in cazul in care depasesc termenul de contestare avind in vedere ca in luna august tribunalul intra in concediu de odihna.
Convocarea pentru cercetare disciplinara nu trebuie inregistrata la ITM?Se poate trimite pur si simplu de catre angajator dandu-i singur un numar de inregistrare?Nu trebuie intocmita o comisie?Convocarea pentru cercetare disciplinara o poate face pur si simplu doar angajatorul si contabila acestuia?
Discuție Buna seara
Lucrez la o pensiune de trei ani ,in tot acest timp nu mi-a fost inmanat nici un stat de plata ,nici un regulament de ordine interioara ,nici o condica de prezenta pentru a fi semnate desi am carte de munca la aceasta societate.Intrand in conflict cu angajatorul,pe motiv ca am refuzat categoric sa-i mai fac menajul personal (calcat,spalat,aranjat rufe in sifonier,printre care si lenjerie intima,spalat masina) am fost convocata la cercetare disciplinara.Am intrebat contabila unitatii(cu care patronul intretine si relatii intime) cum a depus in tot acest timp statele de plata si mi-a raspuns ca este treaba ei .Va rog sa-mi dati un sfat ce este de facut?