avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate b3rt1

Activitate b3rt1

Rectific: D112 aferent lunii octombrie pentru contribuabilii care au obligatia de a il depune LUNAR
Postez din nou..sper unde trebuie
Intrebare: Se poate face o rectificativa la un D112 depus anterior in care sa schimb numele si cnp-ul unuia dintre angajati?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Apropo de Trezorerii...aveti idee daca in aceasta perioada si ele sunt inchise?
Răspuns la discuția FISA FISCALA PE 2010
Cred ca s-a creeat o confuzie, din cate am citit si eu pe net, FF se refera la cei care au avut venituri din salarii ( adica CIM ). Aici nu sunt incluse CC si CM. Prima fisa este completata doar daca la respectivul angajator, angajatul are CIM de baza ( unde de altfel poate primi si deducerea de impozit ). A 2-a fisa este completata de angajator doar daca la respectivul loc de munca, angajatul are un CIM secundar.
Din cate am observat eu tot completand declaratii si fise si mai stiu eu ce ( ca devin as in fiscalitate desi domeniul meu e cu totul altul ), pentru Asociatiile de Proprietari care au angajati in baza CM si CC se completeaza D205 , care ar trebui sa fie coroborata cu toate D100 pe care le-au despus in respectivul an.



A si inca un aspect foarte important. D205 se depune pana la 28 FEB 2011 pentrul anul 2010. Am citit pe site-ul ANAF. Nu va luati dupa ce va spun angajatele Adm. Fin. ca va pot induce in eroare( pe mine erau sa ma induca :">).
Acum ca s-au mai asezat treburiele vin si eu cu o intrebare:

pot lua in calcul deduceri la salariul unui pensionar cu CIM?
Răspuns la discuția FISA FISCALA PE 2010
Multumesc pt. raspunsul prompt
Din cate am inteles de anul acesta este obligatorie depunerea la adm. fin. si a fisei fiscale pe 2010.
Eu pana acum n-am mai facut fisa fiscala si vreau sa stiu pentru cine o fac. pentru toti cei pe care i-am declarat in D205( CC , CIM si CM )? sau doar pe cei cu CIM??
- de ce intreb: in titlul declaratiei spune " privind impozitul pe veniturile din salarii pentru anul .... "

Scap de draq dau de tac-su X-(...in noapte asta am nevoie de muuuulta cafea :((
In alta ordine de idei. am sunat la Adm. Fin sect 6. la nr. de tel: 021.315.32.70/ int. 221 si o doamna draguta de acolo mi-a raspuns la nelamuriri:
1. CASS nu se plateste la CC
2. Cand depunem D112, va trebui sa folosim cate un cd pt. fiecare pers. juridica pe care sa scriem : denumire societate, cui , si data de raportare ( luna - an )
elga50 a scris:

2. Nu se mai recalculeaza nimic la pensie deoarece el nu plateste CAS.
Impozitul nu se plateste pentru pensie. Pentru pensie se achita CAS-ul.

3. CASS-ul nu se declara de catre angajator, ci asiguratul se duce el singur si isi declara la casa de sanatate CASS-ul.


la punctul 2 corect

in schimb la punctul 3 exista o problema.... daca angajatul nu mai are nici un venit din salarii inseamna ca nu e asigurat la nici o casa de asigurari ( decat daca face dovada acestui lucru ), si de unde stie Casa de Sanatate ca respectivul are de platit CASS ???...

imi vine sa #-o....
Neatza,
Urmaresc acest topic de cand a fost realizat, si din tot ce am putut citi in el + vre-o 2-3 sfaturi de la contabili , mie mi-a rezultat urmatoarele cazuri:

DPDV AL ANGAJATORILOR

1. pentru CIM sau pentru Contract de mandat se calculeaza CASS, CAS si SOMAJ + 16% din venituri). In cazul pensionarilor NU SE VA DECLARA SOMAJ-ul. De fapt nici in D112 daca declari ca este pensionar nu iti ia in calcul SOMAJ-ul.
aici se incadreaza presedintele, cenzorul, comitetul si toti cei cangajati cu CIM in cadrul asociatiei.

2. pentru cei cu CC care SUNT pensionarii se calculeaza doar impozitul pe venit 16% ( adica se depune declaratia 100), urmand ca ei singuri pe baza acestui impozit si a CC sa se duca sa-si recalculeze pensia.

3. pentru cei cu CC care NU au alte venituri din salarii ( nu sunt angajati in alta parte ), angajatorul este OBLIGAT sa ii declare TOATE ASIGURARILE ( CASS, CAS si SOMAJ ). Aici e o mica problema pentru ca D112 (PDF ) nu ne lasa sa calculam CASS_ul dand eroare in cazul in care Sectiunea C punctul 11 este completat.

aici s-ar incadra toti cei care efectueaza activitati cu caracter permanent : ingrijitorul, gospodarul, administratorul

4. pentru cei cu CC care sunt salariati in alta parte, angajatorul ii va declara doar CAS-ul si SOMAJUL. ( CASS-ul il va declara fiecare in parte )- art 257 legea 95 /2010 punctul 7 )

aici se pot incadra cei care efectueaza activitati cu caracter "temporar" ( tunde gardul viu, sudeaza gratarul, vopseste usa, etc )

Legile care au stat la baza concluziilor mele:
95/2006 art. 213, 215, 257
58 / 2010

Ceea ce am scris sunt doar parerile mele nu neaparat modul de completare corect al declaratiei D112.
Poate altcineva are alta parere....?