avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate Florin_76

Activitate Florin_76

Poate imi spuneti si mie unde scrie ca nu mai pot plati leasingu daca suspend activitatea, nu de alta dar as vre sa stiu si eu .ca sa ma pun si eu la pct cu baza legala daca cumva mia scapat.
Răspuns la discuția demisia la zi fara preaviz
Daca firma respectiva nu isi respecta obligatiile din contractul de munca , deci se incadreaza la punctul 8 , de ce ar trb sa stea in preaviz ?
Răspuns la discuția factura in euro
411=%
704
4427
Cu valoarea atat in euro cat si in lei
Incasarea
5124=4111 cu cu valoarea in euro si in lei
si diferenta de curs valutar
5124=765
665=5124
Răspuns la discuția demisia la zi fara preaviz
Art. 79. [definiţia legală, procedura şi efectele demisiei]

(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.
Conform acestui articol din codul muncii puteti sa va dati demisia fara a sta in preaviz , deoarece firma nu isi respecta obligatiile contractuale.
Nici nu e nevoie sa ii justific , faptul ca numai am activitate si suspend activitatea nu inseamna ca firma de leasing ma va amana cu plata datoriei pana la reluarea activitatii.
Da
dar faceti descarcarea tot in kg , tinand cont de greutatea medie pe bucata a produsului respectiv.
La suspendarea activitatii nu aveti voie sa aveti venituri , dar cheltuieli puteti avea.
Răspuns la discuția inregistrare discount
Reduci pretul prin mentinerea valorii si cantitatii.
Ex:
10T*55=550
Discount 20

Te inregistrezi altfel
10T*53=530

Baza legala : norme cod fiscal.
Pana nu vor aparea normele , sincer cred ca numai informatii ambigue veti primi.
Răspuns la discuția avans
Faceti retur cu TVA 19, si puneti clientu sa va dea chitanta ( daca e firma ) in care sa faca refeire la factura de retur.