avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona38

Activitate Ramona38

Sunt luate in considerare in calculul vechimii in munca , orele suplimentare si turele de noapte? Aceste ore trebuie sa apara in adeverinta de vechime eliberata de angajator? Multumesc.
Cum procedezi daca vecinul te inunda , cate putin , dar de multe ori : in baie- peretele interior, in balcon - peretele extetior , de la o conducta sparta a unitatii exterioare a aerului conditionat. Pot sa fac asigurarea locuintei?
Trei frati vor sa deschida succesiune pentru un teren agricol detinut de parintii lor .
Tatal ,vaduv, s-a recasatorit cu o persoana care la randul ei avea doi copii majori la data casatoriei, proveniti din alta relatie.
Tatal si mama vitrega au murit in urma cu mai mult de 3 ani. Fratii vitregi au dreptul de mostenire asupra terenului agricol?

Multumesc
Răspuns la discuția Mostenire teren agricol
Multumesc pentru raspunsuri .
Tatal meu a fost proprietar al unui teren agricol impreuna cu o sora, un frate si mama vitrega. Terenul a fost dat in arenda unei societati comerciale, prin contract, pana in 2017.
Tatal meu , sora lui si mama vitrega au decedat. Pamantul a ramas sa fie lucrat in continuare de catre firma cu care a incheiat contractul.
Cum as putea sa intru in dreptul de mostenitor si sa vand partea care imi revine din acel teren ?
Mentionez ca din partea tatalui meu, sunt singura mostenitoare, din partea sorei lui, un mostenitor, iar mama vitrega a avut doua fiice care au murit si ele.

Multumesc
Buna ziua,

m-am inscris in luna aprilie anul acesta la un curs de 80 de ore pentru care am platit un avans de 100 de lei. Cursul a inceput abia la mijlocul lui iulie. Am participat la prima intalnire, nu mi-a placut programa de studiu, nici felul in care se desfasurau orele, asa ca am facut cerere de retragere.
Secretara mi-a spus ca se retine 15% din pretul cursului, mai putin decat avansul pe care l-am platit ( penalizare pentru retragere) si ca urmeaza sa fiu anuntata cand sa revin sa iau diferenta de bani. Dupa o saptamana, neprimind nici un raspuns , am luat legatura din nou cu ei si mi-au spus ca avansul platit ramane la ei si nu mai returneaza nici un ban.
Vreau sa stiu in baza carei legi functioneaza firmele care furnizeaza asemenea servicii si ce pot face in situatia in care am fost inselata.
Este parerea dumneavoastra ca rezolvarea problemelor se face prin scandal. Teoretic politia ar trebui sa previna prin interventia ei , acte mai grave.
Tragediile este mai bine sa le citesti din carti , nu sa le traiesti.

Lectura placuta !
Pentru elena138.
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca mai are rost sa apelez la politie in cazul in care sunt agresata.

Povestea este urmatoarea: am avut o relatie nefericita care a inceput in urma cu trei ani. Neintelegerile au degenerat in certuri si de acolo in violente fizice. Am facut o reclamatie in primul an la politia din zona in care locuiesc , apoi dupa doi ani la politia din alta localitate, unde ma aflam in vizita. Cand am revenit acasa, m-am dus la sectia de politie de care apartin pentru a cere interdictia acelui barbat de a se mai apropia de mine. Mi s-a spus ca pot sa fac acest lucru, dar ca cererea mea nu are valoare si ca cel mai bine este sa chem un echipaj atunci cand va mai veni la mine.
Acest lucru s-a intamplat de curand . Am procedat asa cum am fost sfatuita , dar dialogul cu functionarul respectiv, a fost in parte acesta:
- Ma cunoaste-ti?
- Nu , ar trebui sa va cunosc?
- Nu dumneavoastra ati facut reclamatie acum doi ani pentru aceeasi persoana?
- Da , eu . Dar de ce este important lucrul asta acum?
- Pai este. De ce v-ati mai intalnit cu el de atunci?
- Domnule, am apelat la dumneavoastra ca sa nu ajung la ceva mai grav. Pentru ca au fost precedente violente. Eu deocamdata locuiesc aici, nu el. Celelalte sunt probleme personale pe care nu le rezolvati dumneavoastra.
- Asa, atunci am sa va dau amenda pentru ca m-ati chemat degeaba si n-aveti decat sa ma dati in judecata . Stiu eu ce am sa scriu in raport.



Multumesc pentru sfat.
Cum as putea avea control asupra unei parcele agricole, daca nu locuiesc in localitatea respectiva ?

Terenul este lucrat de 3 ani de zile de o familie de tarani din localitate, fara consimtamantul meu, fara a fi incheiat un contract intre noi.

Impozitul pe teren il platesc, dar nu beneficiez cu nimic de pe urma lui. Am incercat sa-l dau in arenda asociatiei agricole din zona, dar au refuzat pe motiv ca nu este de calitate.

Si nici nu-l pot vinde acum, pentru ca nu am gasit cumparator,terenul fiind izolat de alte suprafete agricole.

Multumesc