avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut 81

Activitate Ionut 81

Bună ziua am și eu câteva întrebări.
Am cumpărat un expresor de cafea marca philips,oline de la magazinul flanco,acesta a fost fabricat în anul 2009,iar eu a achizițonat in 19.11.2016 cu o garanție aferentă de 2 ani,acest aparat a fucționat 1 an și 4 luni ,în data de 12.03.2018 lam dus la service Magic pentru reparați sau înlocuire,în date de 14.03 anul curent am fost contactat de un reprezentat al service magic care acesta a relatar faptulca a găsit defecțiunea ,aceasta find placa de bază care ar fi luoat conctact cu lihide și nu mai face obiectul garanției că ar trebui să cumpăr această placă care costă între 400-500 lei dacă vreu să rămână în garanție,eu lam relata că nu sunt eu de vină si că trebuie să respecte garanția,pentru că nu putem să vars lichide pe acea placă de bază.Întrebarie sunt:
dacă pot acționa în istanță magazinul Flanco pentru podusul vandut cu an de fabricație 2009 ?, dacă pot acționa în istanță firma Philips pentru acest produs fabricat în 2009?,dacă pot acționa în istanță service Magic pentru nerespectare garantiei și pentru acuzele pe care milea aduc mie?,sau spunetim dv.ce alceva pot să fac,vă mulțumesc.
Discuție vanzare casa
Buna ziua am si o intrebare deti o hot.definitiva si irevocabila pe supafata de teren 0.85 ha pe o suprafata de teren de 0.20 ha se afla construita o casa in care a fost sediu ceapeului aceasta casa este trecuta in patrimoniul primariei Simnicu de Sus
acum cateva zile inante de craciun casa cu pricina a fos vanduta unei persoane fizice .intrebarea mea este daca primaria avea voie sa vanda aceasta casa atat timp cat esista o hot.definitiva pe suprafata de teren?ce pot sa fac sa intru in posesia terenului?.
Discuție TDP
Buna seara am si o intrebare am o sentinta civila obtinuta in 2008 pe o suprafata de teren de 6.50 ha pe pucte,T.si Pin anul 2010 primaria imi elibereaza un TDP pe o supafata care nu se regaseste in sentinta,in anul 2011 vand o suprafata de teren de 2200 mp,aceasta supafaa de teren este trecuta in acest TDP.TDP nu lam ridicat de la primarie bu am semnat pt.el,am facut o copie legalizata pentru a vinde terenul,Intrebarea este daca acest TDP a intrat in circuitul civil? va multumesc.
Discuție cadastru
Buna ziua stie cineva in ce an a icepue sa se faca cadastre,intabulari la terenuri si case ,va multumesc.
Buna ziua am o intrebare ;am avut o contesatie la executare silita pe rolul Tribunalului Dolj,am contstat impozitul pe teren pe constructi,am primit instintintarea de la primarie pe data de 24.12.2014,pe datele 25,26,27,28.12.2014 zile ,zilele 25,26.12.2014 acste doua zile find considerate zile libere cu prilejul sarbatorilor,zilele de 27,28.12.2014 find sambata si duminica tot zile nelucratoare ,zilele 1,2 01.2015 au fost zile libere cu prilejul sarbatorilor 3,4.01.2015 find zile S.si D,eu am depus contestatia pe data de 14.01.2015,actiunea a fost respinsa pt.ne respectarea celor 15 zile cand trebuia sa depun contestatia,hot.a fost data definitiva.inrebarea este in cazul meu cum se socoteste termenul de 15 zile,daca mai pot face ceva ,daca e eoare materiala si daca se poate indrepta si unde sa ma adresez in continuare?,va multumesc.
Buna ziua am o intrebare si eu, am deschis un proces pentru rezolutiunea unui contract de vanzare cumparare ,mentionez ca detin 2 hot. judecatoresca definitiva si irevocabila pe o suprafata de teren obtinuta in 2004,2008 ,procesul lam deschis pentru a castiga terenl care mi-sa vandut unor SC.,mi-a venit sa platesc o taxa de timbru de 3605 lei,nu prin actiunea pe care am dpuso nu am cerut despagubiri banesti sau sa imi plateasca chirie pe teren decat sa se anuleze contractul de vanzare cmparare ,intrebarea este :trebuie platita taxa de timbru ? la actiuna pe carea am depuso in istanta daca da ce terbuie sa fac,va multmesc.
Discuție taxa de timbru
buna seara am si eu o intrebare taxa de timbru semai restituie inapoi ?,daca am pierdut proces sau daca nu mai continui,va multumesc.
Buna sara in anul 2006 am contractat un credit de la bcr unde am platit pana in 2010 dupa aceaia nu am mai platit acel credit,in11 septembire anu curent am primit de la un executor judecatoresc infintarea de poprire pe bunri mobile imobile,am uitae sa mai reatez ca creditul care lam aut la bcr a trecut la secapital S.a.R.L.din luxemburg, careeste reprezentant legal KRUK ROMANIA S.R.L cu sedi in Bucuresti mentionez ca nu am primit din 2010 si pana in data de azi nici un fel de contract de preloare a datoriei de la bcr catre kruk si nici de la aceasta sc,acest dosar de executare nu are nci o hotarare judecatoreasc pentru a imi impune poprirea ,eu stiu ca o datorie se prescrie in termen de 3 ani mentionez ca de cand sa inceiat contractul cu bcr sut 9 ani si de cand nu sa mai platit sunt 5 ani ,mai relatez ca eu am gasit azi 07.10.2015 scrisoarea in cutia postala eu nu locuiesc la adresa unde am primit scrisoarea am cateva intrebari:
poate sa fiu executat in lipsa uei hot.jud.?
sa inplinit termenul de prescriptie a dtoriei ?
mai pot face contestatie la executare mentionez ca au trecut cele 15 zile?
unde ma pot adresa pentru abuzul facut de executor ?,va multmesc
in primul rand eu am primit o amend administrativa si a fost trcuta la roluli mamei mele ca amenda de circulatie,iar impozitul sa prescris sunt in litigiu,va multumesc.
Buna seara am si eu o intrebare ? a si eu un teren de vanzare am si client sa il cumpere,dar am o datorie la primarie la taxe si impozite ,am certificat fiscal cu datoria trecuta in el,se poate incheia actul de vanzare cumparare cu clientul respectiv ,cuprimaria sunt in litigiu pentru acest motiv cu impozitul ,pot sa cer primariei un certificat cu debit zero?,impozitul a fos trecut in mod abuziv.