avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate catalinion84

Activitate catalinion84

Da, paratul a fost de acord cu renuntarea. Eu stiam ca daca nu se achita taxa de timbru se anuleaza actiunea....dar constat ca nu a fost asa, actiunea punandu-se pe rol.
Cineva mi-a recomandat sa fac o actiune in contradictoriu cu primaria, obligatia de a face radiere-taxa de timbru. Daca exista o sentinta care stabileste taxa de timbru in 10 rate lunare si eu nu am achitat nici o rata pana acum (au trecu 6 luni) mai are rost aceasta actiune sau este inutila?
Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie.Am fost reclamant intr-un proces de succesiune si am solicitat acordarea unui ajutor judiciar. Mi s-a aprobat sa platesc in 10 transe egale o suma. Eu nu am platit deloc nici o rata dorind sa renunt la proces. Dupa 5 luni de cand nu am achitat s-a trimis cerere de chemare in judecata catre parat. Eu am depus imediat cerere de renuntare la proces. Insa s-a fixat primul termen. La primul termen eu am spus ca renunt. Acum am ramas sa platesc in continuare taxa de timbru. Nu mi s-a anulat plata acestuia.
1. Eu stiam ca daca nu platesc taxa de timbru se anuleaza cererea. Inainte de a pune pe rol dosarul nu trebuia sa vada daca sunt chitante platite ??? rata/lunara???
Eu acum ce pot sa fac???
Buna ziua
In urma mosternirii detin 3/8 dintr-un apartament. As vrea banii pe partea mea ca sa imi pot cumpara un apartament singur. Copropritarul care are 5/8 nu are bani sa imi dea si nici nu vrea sa vanda. Ce se poate face?
Buna seara !
Va rog sa imi spuneti si mie daca banca poate sa opreasca rata la un credit de nevoie personale din somaj si alocatiile copiilor.
Va intreb deoarece sunt in somaj, am o rata foarte mare, am anuntat banca si am cerut o restructurare a ratei, care mi-a fost respinsa. Banca mi-a oprit banii virati de la somaj si din alocatii. Este prima luna cand sunt in imposibilitatea de plata, nu au trecut nici 30 de zile de intarziere si ei mi-au oprit banii.
Va multumesc pentru raspuns. Mai am insa o intrebare: daca a scris o declaratie de mana ca este de acord ca eu sa obtin creditiul, aceasta declaratie este considerata contract de garantie?
Va rog sa imi spuneti si mie daca intr-un contract de credit de nevoi personale facut de sot, daca sotia nu are venituri si nu a semnat la codebitor, poate fii considerata codebitor???
Buna ziua,
Am un credit la banca obtinut acum aproximativ 3 ani cu o rata lunara de 500 RON. Am fost dat in somaj si m-am dus la banca pentru a anunta si a solicita o restructurare pentru 12 luni- sa platesc nu 500 RON cat era rata ci doar 150 RON, deoarece nu mai am decat un venit de 531 RON reprezentant somaj. banca mi-a respins cererea iar eu acum nu am de unde sa mai achit acea rata. ce pot face? eu am fost de buna credinta, nu am avut pana acum nici o intarziere de plata si am solicitat doar o scadere a ratei pentru 12 luni deoarece nu am de unde sa platesc mai mult.
Buna ziua,
Am un credit la banca obtinut acum aproximativ 3 ani cu o rata lunara de 500 RON. Am fost dat in somaj si m-am dus la banca pentru a anunta si a solicita o restructurare pentru 12 luni- sa platesc nu 500 RON cat era rata ci doar 150 RON, deoarece nu mai am decat un venit de 531 RON reprezentant somaj. banca mi-a respins cererea iar eu acum nu am de unde sa mai achit acea rata. ce pot face? eu am fost de buna credinta, nu am avut pana acum nici o intarziere de plata si am solicitat doar o scadere a ratei pentru 12 luni deoarece nu am de unde sa platesc mai mult.
Nu stiu daca este sau nu in insolveta .
Buna ziua
Va rog sa imi spunei si mie daca desfiintarea postului poate insemna reorganizare judiciara. Sunt in plata stimulent insertie pentru copil cu varsta de pana la 2 ani (si unic intretinator de familie) si am fost dat afara prin desfiintarea postului.
Va multumesc