Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prin desfiintarea postului poate insemna reorganizare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prin desfiintarea postului poate insemna reorganizare judiciara ????

Buna ziua
Va rog sa imi spunei si mie daca desfiintarea postului poate insemna reorganizare judiciara. Sunt in plata stimulent insertie pentru copil cu varsta de pana la 2 ani (si unic intretinator de familie) si am fost dat afara prin desfiintarea postului.
Va multumesc
1. Reorganizare judiciara este procedura ce se aplica debitorului in insolventa, persoana juridica, in vederea achitarii datoriilor acestuia, conform programului de plata a creantelor. Procedura de reorganizare presupune intocmirea, aprobarea, confirmarea, implementarea si respectarea unui plan, numit plan de reorganizare, care poate sa prevada, nelimitativ, impreuna sau separat:
a) restructurarea operationala si/sau financiara a debitorului;
b) restructurarea corporativa prin modificarea structurii de capital social;
c) restrangerea activitatii prin lichidarea partiala sau totala a activului din averea debitorului.

2. Angajatorul dvs este in insolventa ?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu stiu daca este sau nu in insolveta .
Legea 85/2014 se refera la un angajator in insolventa cand face referire la reorganizarea judiciara.