avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate andre_ya

Activitate andre_ya

Răspuns la discuția referitor spor vechime
Deci ramane la decizia angajatorului daca vrea sa-l acorde sau nu?

Totusi daca angajatul are o vechime in munca de cel putin 4 ani la acelasi angajator( sa nu mai luam in considerare si anii de munca anteriori la alti angajatori) unde si lucreaza momentan, cred ca are tot dreptul sa primeasca acest spor si sa nu mai fie conditionat, pentru ca eu tot am auzit scuze de genul ca " nu ma intereseaza ca are vechime la alt loc de munca "

Ideea ar fi daca as putea sa recuperez acest drept salarial prin instanta (atat sporul de vechime cat si orele lucrate in weekend). Multumesc pentru raspunsuri
E clar ca exista un conflict de munca ,intrucat insista de ceva vreme cu demisia la prima firma si a gasit o modalitate de a concedia mult mai usor prin declararea unor asa zise absente nemotivate

Multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat !
Fiind acelasi patron, acelasi sediu...unde sa ma prezint?

Este o razbunare din partea lui probabil pt a nu plati contributiile si pt a avea lipsa in activitate sau...o metoda mai noua de a concedia angajatul .Poate spune ca nu m-am prezentat la convocare desi ne vedem zilnic si astfel se desface contractul...cat de simplu!
Firma de la care am fost detasata ( amandoua i apartin si punctul de lucru este acelasi, deci detasarea a fost doar in acte) cred ca a declarat-o falimentara la 31.12 2010.

Acum nu stiu cum ramane...detasarea valabila de la 1.01.2011 sau probabil lipsa activitate si poate ( ma gandesc ) ca s-a anulat detasarea.

Deci sunt in situatia in care firma care m a detasat s-a declarat falimentara si automat fara angajati iar la firma unde am fost transferata inca fara CIM....deci cred ca nu apar nicaieri



doar ca ( alta incurcatura) sunt detasata la alta firma (este semnat un ordin de detasare) inca de anul trecut

S-a intocmit de curand (inca nu e inregistrat si cine stie daca va mai fi) un CIM pe firma unde sunt detasata acum.

Ar putea spune ca am absente nemotivate pe firma cealalta atata timp cat sunnt detasata la alta?
Nu se tine nicio evidenta,nu primesc nici fluturas nimic

In schimb ,ma gandesc ca atata timp cat este activitate si programul functionabil (scoaterea zet-urilor zilnice , evidenta in raportul de gestiune este o dovada nu? doar e trecut numele celor care -l intocmesc,respectiv al angajatilor )
Un sfat va rog!

Am primit de la angajator o recomandata prin care imi specifica ca trebuie sa ma prezint la sediu pentru absente nemotivate

De cand prezenta la serviciu reprezinta absenta nemotivata?! Asta chiar e bataie de joc

Sa-l dau in judecata sau sa fac reclamatie la ITM ?





Ce pot face in cazul in care angajatorul refuza sa-mi prezinte statul de salarii?Nu l-a mai adus de luni bune si problema e ca orele trecute in statul de salarii nu corespunde cu efectivul lucrat, iar eu nu primesc nici un fluturas nimic. Unde pot face o reclamatie ceva?
Discuție salarii 2011
Pana la urma un lucrator comercial cat va avea venitul brut 670 sau 804? Trebuie sa semnez contractul iar angajatorul sustine ca 670
Răspuns la discuția ordinul de detasare
Am inteles. Multumesc frumos pentru informatii :)