avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate adriana.karageorge

Activitate adriana.karageorge

Va multumesc foarte mult.
Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca este reglementata renuntarea partiala la initiativa salariatului la concediu pentru incapacitate temporara de munca si care ar fi baza legala?

Multumesc.
O zi buna tuturor!
Buna ziua!

Supun atentiei dumneavoastra o speta cu care ne confruntam in acest moment:
un salariat in concediu medical de 6 luni se pensioneaza pe caz de boala. Conform CCM unitate trebuie sa-i acordam prima de pensionare. Nu putem efectua acest lucru datorita faptului ca in declaratia D112 apare eroare, contractul fiind suspendat toata luna nu se pot introduce prime sau compensari.
Cum ar trebui sa procedam?

Multumesc.

O zi buna tuturor!
Cu alte cuvinte cm este doar absentare motivata.
In situatia in care legea spune ca plata indemnizatiei pt acc de munca se face numai la angajatorul la care s-a produs accidentul, cum figureaza persoana respectiva daca mai are si alte contracte, la ceilalti angajatori?

Multumesc!
Discuție organigrama
Buna ziua!

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu legea care impune existenta organigramei si baza legala care impune respectarea ei.

Speta:
pozitia de asistent manager(post in organigrama)
Persoana incadrata ca asistent manager, devine absolventa a unei facultati cu profil economic, deci economist si este schimbata functia in economist, insa ea, in fapt, are aceleasi responsabilitati de asistent manager.
Eu consider ca trebuie respectata organigrama, dumneaiei nu realizeaza munca de economist, ci de secretara(asistent manager).
Care este baza legala pentru a demonstra acest fapt?

Multumesc.
Răspuns la discuția aviz medical apt 2 saptamani
Da, acesta a fost avizul medicului. in cazul in care urmeaza un tratament si va fi evaluat in 2 saptamani poate fi apt, daca nu, eu va trebui sa-i inchid contractul.
Răspuns la discuția aviz medical apt 2 saptamani
scuze, art.56 g). Mi-a alunecat "tasta".
cum pot sa inchei cim dupa aceste 2 saptamani cu art.56 j) sau cu art.61 c)?

multumesc.
Sa dea bunul Dumnezeu! In special pe legiuitorii nostri.