Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat solicita renuntare la concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat solicita renuntare la concediu medical

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca este reglementata renuntarea partiala la initiativa salariatului la concediu pentru incapacitate temporara de munca si care ar fi baza legala?

Multumesc.
O zi buna tuturor!
Ordinul 60/2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

art 37 (4) - În situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor.
Va multumesc foarte mult.