avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate tszaki

Activitate tszaki

Buna ziua,

Acum 1 luna am dat unui partener un BO in alb, pe baza de incredere, drept garantie pentru plata la termen. Am completat data emiterii, data scadentei si semnatura, restul ramanand in alb. Dupa 2 saptamani, mi-am intrebat furnizorul daca a completat vreo suma pe el si ce facturi acopera la care mi s-a raspuns pe e-mail ca nu s-a completat nimic.

Surpriza a fost cand in urma cu 2 zile, BO a intrat in banca si am vazut ca s-a girat catre o alta firma inca de la data emiterii si suma trecuta este de 5 ori mai mare decat suma datorata si la acel moment si in prezent. Din lipsa de fonduri BO a fost refuzat.

Pentru ca nu am primit nici o explicatie pentru folosirea abuziva a acestui intrument, doresc sa stiu ce masuri pot lua impotriva furnizorului.

Nu am decat corespondenta pe e-mail, nu s-a facut un PV la predarea BO.

Va multumesc!
Buna ziua,

Firma mea isi desfasoara activitatea intr-un apartament inchiriat de circa 7 ani, am punct de lucru, toate utilitatile pe firma. De cca un an, datorita faptului ca proprietarul a fost plecat din tara, am continuat sa platesc fara sa mai avem contractul reinnoit si vizat la finante.

In acest moment, proprietarul doreste sa ma evacueze din spatiu deoarece am acumulat restante la plata chiriei. Eu doresc sa raman si sa aduc la zi, in urmatoarele luni chiria.

Ma poate forta/ obliga sa parasesc spatiul intr-un timp determinat, daca nu ne intelegem?

Multumesc.
Buna ziua, firma la care lucrez are restante la buget, din aceasta doar o suma de sub 100 lei pentru somaj. Firma care tine contabilitatea firmei spune ca nu pot sa faca actele de somaj decat dupa plata intregii sume pentru Anaf din partea firmei, lucru dificil deoarece firma este in blocaj. Ce solutie am sa beneficiez totusi de somaj?

Multumesc.
Buna ziua, am un SRL doar pe hartie, fara activitate in fapt. In situatia in care am datorii la buget este vreo solutie sa inchid sau sa suspend firma? pentru ca imi genereaza in continuare costuri, de exemplu factura lunara catre firma de contabilitate, desi nu prea are ce sa faca. Interesul meu este sa nu mai am alte cheltuieli din moment ce nu mai vreau sa tin firma. Multumesc.
Răspuns la discuția Credit personal creditare firma
Multumesc pt raspuns, daca societatea este pe pierdere ce ar mai putea face bancile? se poate ajunge la sechestru asupra masinilor, etc?
Buna ziua, am facut un credit de nevoi personale negarantat pe care l-am bagat in propria firma, creditand-o. La momentul actual, am probleme cu plata ratelor. As vrea sa stiu daca banca poate sa se indrepte impotriva firmei sau ce masuri poate lua? Pe numele meu nu detin nimic, dar firma are bunuri mobile nu si imobile.
Buna ziua, am un credit la RBS. Pentru ca nu am primiti nici notificare de la banca am fost personal azi si am cerut actul aditional pt modificare contractului, dar cei de la banca mi-au spus ca au o directiva interna in care se prelungeste pana pe 29 septembrie incheierea actelor aditionale? Este valabila sau e o tactica de inducere in eroare???
Răspuns la discuția Pasaport si buletin expirate
Da, asta am zis si este de acord sa vina, dar vrea sa stie daca vor fi probleme la granita sau are amenda de platit pentru expirarea actelor.
Buna ziua!

Am un frate in Franta de circa 6 luni, iar intre timp i-au expirat actele de vreo 1 luna, atat buletinul cat si pasaportul. Cred ca nu este in regula sa stea asa cu actele si i-am recomandat sa vina in tara sa le reinnoiasca. Va rog sa-mi spuneti care ar fi cea mai buna cale sa-si refaca aceste acte, eventual daca le poate face acolo, el fiind la Paris. Sunt amenzi contraventionale in acest caz sau alte masuri contraventionale? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,

Am o mare neclaritate, am tot studiat pe internet si as vrea sa stiu daca microintreprinderile mai sunt obligate sa achite taxa Radio-TV sau nu.

Multumesc.