Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere sau suspendare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere sau suspendare firma

Buna ziua, am un SRL doar pe hartie, fara activitate in fapt. In situatia in care am datorii la buget este vreo solutie sa inchid sau sa suspend firma? pentru ca imi genereaza in continuare costuri, de exemplu factura lunara catre firma de contabilitate, desi nu prea are ce sa faca. Interesul meu este sa nu mai am alte cheltuieli din moment ce nu mai vreau sa tin firma. Multumesc.
Daca vreti sa o inchideti trebuie sa va achitati datoriile, altfel faceti suspendare pe perioada max 3 ani, timp in care sa va achitati datoriile vechi iar dupa 3 ani o inchideti si gata
Alta solutie nu aveti :( Si eu sunt in aceeasi situatie.. am suspendat-o , o sa platesc datoriile (forfetar pe nimic) si in 3 ani o inchid... macar pe perioada suspendarii nu mai apar si alte datorii.
Lacramioara Constantin, Practician in insolventa
Problema este urmatoarea:
Chiar daca veti efectua suspendarea la Oficiul Registrului Comertului, ulterior va fi necesar sa comunicati acest lucru Administratiei Financiare, in vederea obtinerii regimului derogatoriu..
In cazul in care aveti datorii, Administratia Financiara, cel mai probabil, va refuza sa va acorde acest regim derogatoriu si va continua sa va calculeze penalitati.

Pentru a obtine acest regim derogatoriu, corespunzator perioadei de suspendare a activitatii, Administratia Financiara va va impune sa va achitati datoriile, pe care le aveti la impozite !.
Primoris SRL, Consilier juridic