avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate feola

Activitate feola

De dua zile primesc mail-urile de la avocat net in spam,de ce se intampla asa? eu nu le-am redirectionat.
Am avut un caz in care un client in urma insistentelor nu a achitat debitul,a fost actionat in instanta si in timp ce asteptam comunicarea instantei ,apoi si investita cu formula executorie clientul a intrat in insolventa ,nu am fost instiintati de lichidator ptr.inscriere la masa credala si acum nu pot inregistra debitul pe cheltuiala deductibila .Cum pot afla in timp util intrarea in insolventa,este un sait care poate fi accesat ?
Am vandut un mijloc de transport in 1999 numai cu chit.de mana.Cumparatorul si-a luat angajamentul ca va achita impozit in locul meu.Intre timp mi-am schimbat domiciliul si am uitat sa verific daca a mai platit conform angajamentului verbal. In iunie 2010 primeste instiintare tatal meu ca voi fi executat pentru neachitarea impozitului la mijlocul meu de transport din 2002si pana in 2010.(eu inainte locuiam la adresa tatalui).Am fost la politie sa radiez masina dar este radiata din oficiu in 2007 ).stiam ca daca nu primesti somatie de plata datoria mai veche de 5 ani se prescrie,mai este valabil?este corect ca datoria a fost prinsa la rolul tatalui meu?tatal meu a platit an de an impozitul chiar primea si bonificatia de plata pana la 31 martie dar pana acum nu a fost instiintat nici el de datoria mea.
S-a girat un imprumut bancar cu un teren intravilan ,dupa care pe acel teren s-a construit o lucuinta.In ultimul timp a intrat in imposibilitate de plata a ratelor la imprumut.In aceasta situatie poate banca executa terenul in situatia in care nu este girata si constructia?
S-a girat un imprumut bancar cu un teren intravilan ,dupa care pe acel teren s-a construit o lucuinta.In ultimul timp a intrat in imposibilitate de plata a ratelor la imprumut.In aceasta situatie poate banca executa terenul in situatia in care nu este girata si constructia?
Sunt contabil la o unitate de prestari servicii .Programul emite factura pentru fiecare comanda de reparatie,incasarea lor se face cu bon fiscal dar sunt unele persoane juridice care solicita chitanta.Este posibil ca la un eventual control sa avem probleme fiindca nu emitem bon fiscal pentru toate incasarile?
Am distribuit tichete de masa in data de 27iulie2010 pentru luna iulie.Se retine impozit pentru ele la lichidarea lunii iulie ?Se retine 16% numai pentru valoarea lor sau se introduce val.tichetelor in net si se ia impozit cumulat?