avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate MIHAELA IONELA PANAIT

Activitate MIHAELA IONELA PANAIT

Răspuns la discuția Model de lucrare practica
Mai exact de ce lucrare ai nevoie?Ce tema ai pentru lucrare?
Desi sunteti neplatitoare de T.V.A. nu trebuie sa inregistrati acel avans ca si cheltuiala a anului 2010, el reprezentand cheltuiala anului 2011.
Inregistrand chelt. aferenta anului 2010 v-ati redus profitul si nu este ok din punct de vedere contabil.
De si sunteti P.F.A. chiar si neplatitoare de T.V.A. tot trebuie sa tineti o evidenta a chelt. si venit. ca sa ajungeti la un rezultat.
Da asta este situatia,aveti vreun raspuns?

Discuție INFIINTARE
Doresc s-a infiintez o societate S.R.L. ce acte imi trebuiesc la dosar?
ce acte imi trebuie ca s-a suspend activitatea unui S.R.L.

Buna ziua,
Am o problema nu stiu cum s-a emit o factura de prestari servicii catre o societate neplatitoare de tva(BNR) cu tva sau fara?
Discuție pfa
Buna ziua,
Am o mare nelamurire cu OG82 care a parut,sunt persoana fizica autorizata si am ca obiect de activitate comertu;l cu amanuntul, adica vand florii, conform OG58 trebuia s-a depun lunar declaratille acum confor noi ordonante OG82 ce trebuie s-a fac s-a mai depun sau nu , si ce nu mai inteleg ce sunt alea coonvetie civila confor codului civil?
V-a rog s-a ma ajute cineva s-a pot iesi din ceata deasa in care sunt acum.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile primite
O zi buna va doresc
Discuție ajutor
Buna ziua,
Am si eu o intrebare sunt persoana fizica autorizata si vreau s-a comercializez fructe si legume, dar la Registru Comertului pe langa cererea de inregistrare cu codul CAEN pe care trebuie s-a o depun la ei imi m-ai cere si aviz de igiena pentru comercializarea fructelor si legumelor si nu stiu de unde pot obtine un astfel de aviz.
Va rog ajutati-ma cu un raspuns cat mai urgent,
Sunt o persoana fizica autorizata, pana nu de mult am fost administrator la o societate comerciala din anumite divergente nu mai sunt, adica in prezent nu mai am nici o legatura cu societatea respectiva.
Problema mea apare ca am un chiosc cumparat de mine (factura si chitanta pe numele meu),dar toate actele aferente chioscului( autorizatia de constructie, certificat de urbanism, taxa pentru locul ocupat ) sunt pe numele firmei la care am fost administrator.
Intrebarea este cum pot trece acest chiosc si actele aferente lui ca punct de lucru al meu ca persoana fizica autorizata, dar avand in vedere ca nu mai am nici un fel de relatie cu societatea in cauza, societate care oricum nu vor s-a imi de-a nici un act la mana( ceva de genul contract de inchiriere sau cedare spre folosinta ).
Va multumesc anticipat,
P.S. Astept urgent raspuns #-o