avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate Radu 26

Activitate Radu 26

Răspuns la discuția Expertiza Judiciara
La un apartament retrocedat conform legea nr.10/2001 cum se face evaluarea ?
care sint metodele:
Buna seara
Sint anumite legi sau decrete la care trebuie sa tina cont experti cind fac expertize judiciare la un apartament retrocedat conform legea nr.10/2001

Ce diferenta este intre :
Decret nr.256/1984 Catalog de preturi unitare pe articole de deviz RpC-1982. SI
>
Intre Decret nr.256/198 4Decizia CE-CPMB febr./1980
Varog un raspuns de la un expert judiciar
Multumesc
Discuție Va rog un sfat
Buna ziua
In anul 2007 mi sa retrocedat un apartament.
Pina in anul 2007 apartamentul era al Spatiului Locaiv
Era o locuinta nationalizata care apartinea de Spatiul Locativ
In acest apartament sint chiriasi din 1990.
Chiriasi au facut in anul 2005 mai multe investitii au pus geamuri termopan instalatii electrice centrala termica instalatii sanitare au reinoit. toate aceste investitii au facat fara aprobarea proprietarului spatiul Locativ.
Au dreptul sa cera pretentii daca au facut fara aprobare.
Mau dat in Judecata pentru pretenti
In octombrie 2010 a fost facuta expertiza pentru investitile nu au avut facturi depuse la dosar. Eu eram de acord reclamantii nu au fost de acord cu expertiza. Au cerut o contra expertiza si au depus la dosar facturi cu o valoare 113000 ron, Pe facturi este scris material si manopera din 2005. firma este o asocieatie cu un singuri administrator.
fara muncitor fara magazin de materiale cum putea sa execute toate aceste lucrari.
Dar acesta asociatie exista numai din anul 2006 si este inregistrata la Registrul comertului din 2006. In 2005 nu a existat acesta firma care a scris facturile aceste. facturi sint false?
Avocata mea si Judecatoarea stie ca sint false
Si totusi Judecatoarea a admis aceste facturi pentru contraexpertiza?
Acuma a fost facuta contraexpertiza dupa aceste facturi din dosar.
La prima expertiza Expertul a calculat fara facturi 8000 euro.
La contra expertiza afost calculata dupa facturi si a iesit o suma de 19000 euro .Eu vreu sa cer o comisie cu trei Experti.
Dupa care criterile va face comisia expertiza vor calcula si ei dupa facturi? Intrebarea mea este ce pot sa fac eu ca aceste facturi false ca comisie de trei Experti sa nu ia in considerare aceste facturi. sa faca expertiza dupa Decret nr.256/1984 nu din factur false.
Sa cer in instanta inscriera lor in fals.
Ce consecinte am eu depurtat.
Va rog frumos un raspuns
Discuție O intrebare
Buna ziua
Prin prezenta procedura de actualizare a lucrarilor facturate expertul nu certifica autenticitatea facturilor si a datelor inscrise (valori,preturi.indentitate.comerciala)
Ce inseamna asta? Va rog un raspuns
Discuție Un sfat va rog
Buna ziua. va rog un sfat ? Sint in proces pentru pretenti la Judecatorie ca pirit.Reclamantii au cerut o contra expertiza si au depus la dosar facturi de la o societatea care in anul 2005 a emis facturi da societatea sa infintat in 2006 este scris in registrul comertului din 13.03.2006 sint facturi false.

Cum se poate ca osocietate cu un singuri administrator fara nici un muncitor sa execute lucrari de termoizolatie instalati sanitare tencuieli zugraveli fara magazin materiale de constructii aceste lucrari sint toate pe facturi se poate asa ceva?

Doamna judecatoare, fata de actele care s-au depus la dosar, a incercat sa le explice ca daca se va formula un denunt penal si vom solicita declararea in fals a actelor folosite de ei, aceasta cauza se suspenda pana la terminarea cercetarilor penale si vor primi, eventual, daca mai raman niste despagubiri peste 3 an

daca formulam un denunt penal si vom solicita declararea in fals a actelor folosite de ei ,Dupa ce Procurorul
preia aceste acte mai avem noi de facut ceva cu actele?. ce consecinte am eu
ca Pirit trebuie sa platesc ceva.

1)Ce se intimpla cu aceste facturi si chitante la urma dupa ce se termina urmarire penala se scoate din dosar sau rimine la dosar?

2)Daca se suspenda cazul, pina cind se gata urmarire penala.
si la urmarire penala reiese ca sint acte false ce se intimpla cu aceste acte ? si cum mere mai de parte atuncea cu cazul se va relua de acolo de unde fost suspendat?. Multumesc frumos.


Buna ziua. va rog un sfat ? Sint in proces pentru pretenti la Judecatorie ca pirit.Reclamantii au cerut o contra expertiza si au depus la dosar facturi de la o societatea care in anul 2005 a emis facturi da societatea sa infintat in 2006 este scris in registrul comertului din 13.03.2006 sint facturi false.

Cum se poate ca osocietate cu un singuri administrator fara nici un muncitor sa execute lucrari de termoizolatie instalati sanitare tencuieli zugraveli fara magazin materiale de constructii aceste lucrari sint toate pe facturi se poate asa ceva?

Doamna judecatoare, fata de actele care s-au depus la dosar, a incercat sa le explice ca daca se va formula un denunt penal si vom solicita declararea in fals a actelor folosite de ei, aceasta cauza se suspenda pana la terminarea cercetarilor penale si vor primi, eventual, daca mai raman niste despagubiri peste 3 an

daca formulam un denunt penal si vom solicita declararea in fals a actelor folosite de ei ,Dupa ce Procurorul
preia aceste acte mai avem noi de facut ceva cu actele?. ce consecinte am eu
ca Pirit trebuie sa platesc ceva.

1)Ce se intimpla cu aceste facturi si chitante la urma dupa ce se termina urmarire penala se scoate din dosar sau rimine la dosar?

2)Daca se suspenda cazul, pina cind se gata urmarire penala.
si la urmarire penala reiese ca sint acte false ce se intimpla cu aceste acte ? si cum mere mai de parte atuncea cu cazul se va relua de acolo de unde fost suspendat?. Multumesc frumos.
cum pot sa dovedesc eu ca reclamantii erau de rea credinta
au sustinut in fata instantei ca ei au fost de buna credinta si nu stiau ca societatea nu a fost infiintata legal. au depus facturi pentru investitile facute la un apartament 2 camere in valoare peste 100,000 ron. Societatea are numai un singuri administrator
nici un muncitor cum putea sa faca aceste lucrari la care au ei pretenti

C
Buna ziua

Am primit de la avocata mea
Desi actele depuse de catre familia XXXXXX, facturile si chitantele, evident sunt false, au sustinut in fata instantei ca ei au fost de buna credinta si nu stiau ca societatea nu a fost infiintata legal. Acest lucru, evident, este absurd, deoarece, chiar daca ar fi reala aceasta sustinere, societatea care a eliberat aceste acte nu putea sa prevada numarul Codului fiscal si cel de la ORC pe care-l va primi anul viitor.

Au sustinut ca ei nu au facut nici un fals sa fie cercetati cei care au eliberat acele acte daca vreti sa depuneti denunt penal.

Doamna judecatoare, fata de actele care s-au depus la dosar, a incercat sa le explice ca daca se va formula un denunt penal si vom solicita declararea in fals a actelor folosite de ei, aceasta cauza se suspenda pana la terminarea cercetarilor penale si vor primi, eventual, daca mai raman niste despagubiri peste 3 ani.
Nu inteleg de ce a admis Doamna judecatoare aceste acte false cind se va face contra expertiza Nu trebuia scoase din dosar?
Facturile sint din 2005 dar Firma care a emis aceste facturi sa infintat in 2006
si este inregistrata in lista comertului din 2006
Daca fac un denunti trebuie sa platesc sau cum sa procedezi Va rog unsfat Multumesc
Discuție O intrbare
Buna seara sint depuse pentru expertiza judiciara pentru investitiile facute de reclamantii la un apartament mai multe facturi din anul 2005 cu o suma de100.000 ron
Firma de la care sint facturile are numai 1 administrator nu are nici un muncitor si este inregistrat
in registrul comertului nr de inmatriculare din 30.03.2006 anul infintiri 2006
pe facturi scrie ca au executat termoizolatie exterioara pus geamuri termopan #pus gresie cu materiale si manopera
Pe facturi nu este emblema firmei si sint complectate manuel nr de inregistrare si anul sint scrise cu mina. cum au putut sa execute lucrari in anul 2005 daca a fost infintat in 2006. cind primeste o firma stampila nu dupa ce a
facut inregistrarea in in registrul comertului Facturile sint stampilate
unde se poate verifica daca facturile nu sint false
va rog frumos un raspunzi multumesc
Buna ziua va rog un sfat sint dat in Judecata pretenti. pentru investitile facute
de chiriasi la un apartament Retrocedata .sa facut o expertiza la care chiriasul nu a fost de acord si acuma cere o contra expertiza .Eu ca proprietar am cerut folosul nerealizat la expertiza acuma chiriasul stie ca folosul nerealizat se compensaza cu investitile facute Expertul a calculat 100 euro.lunar.acma chiriasul a cerut ca vrea sa preda apartamentul.daca eu preiau apartamentul inseamna ca rimine gol? dar rimine mai departe in litigiu. insemna ca eu nu pot sa
vind sau sa dau inchirie.va rog un sfat trebuie sa preiau apartamentul sau sa rimina chiriasul si sa plateasca flosul nerealizat pina cind Judecatoria hotireste sentinta finala asta poate ca mai dureaza 2-3 ani Multumesc


nu este cumparat de chiriasul apartamentul a fost retrocedat.pina in anul 2006
au plitit a avut contract cu spatiul locativ si din 2006 .din 2006 apartamentul este retrocedat cu proprietarul nu au facut contract nou.si acuma nu platesc chiria dar stau in apartament.