avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate elenapp

Activitate elenapp

Parintii vor sa treaca pe numele meu apartamentul in care locuim. Ce este mai ieftin la notar? Actul de vanzare cumparare sau donatia? Mentionez ca apartamentul este evaluat la 60.000 lei. Multumesc!
Problema. Matusa mea are act de vanzare-cumparare pe casa si terenul bunicilor si este totdata tutorele bunicii mele, bolnava de Alzheimer. Matusa mai are trei surori. Dorind sa faca cartea funciara, a aflat ca in actul de vanzare/cumparare nu sunt inclusi 100 de mp, aflati in spatele casei. A fost la notar si i s/a spus ca atata timp cat bunica este in viata (bunicul este decedat) nu se poate face succesiunea pe cei 100 mp sau sa intre in posesia acestui teren, chiar daca celelalte surori sunt de acord. Mentionez ca bunica mea figureaza ca proprietarul acestui teren printr/un act de mostenire. Exista vreo solutie pentru a intra legal si in posesia celor 100 mp?
Cel mai bine ar fi sa intrebati la asociatie. Eu am intentionat sa/mi declar copilul la intretinere chiar de a doua zi de cand am iesit din maternitate, dar presedintele asociatiei mi/a spus ca nou nascutii se trec la trei luni de la nastere. Depinde deci de ce s/a stabilit de fiecare asociatie in parte.
Discuție un nou locatar
Am nascut recent si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez ca sa/mi declar copilul ca si locatar al imobilului in care locuim. mA intereseaza sa stiu cat timp am la dispozitie, potrivit legii, ce acte trebuiesc depuse si unde?
...nu ca reprezinta pentru mine o problema urgenta, dar vecinii abia asteapta samanta de scandal, si nu vreau sa le dau ocazia....
Locuiesc pe o strada cu multe scoli, dintre care trei sunt scoli speciale (nevazatori, surzi, educatie incluziva). Unul dintre vecini a inceput demersurile pentru amenajarea unui bar, chiar vis a vis de acestea. Mai exact, copiii nu trebuie decat sa traverseze strada ca sa dea nas in nas cu betivii. . Este legal? Cine ar trebui sa ia masuri? Multumesc!
Răspuns la discuția autorizatie primarie?!
Casa are deja un gard, jumate beton, jumate scandura. daca il fac din grilaj de fier, fara suport de beton, tot am nevoie de autorizatie? Si cat ar costa o asemenea autorizatie?
Am nevoie de autorizatie de la primarie pentru a construi un gard din beton la o curte din centrul orasului? Dar daca modific bordura de la trotuar pentru a/mi crea spatiu pentru parcarea masinii in curtea cu pricina?
Pot desfasura o activitate de voluntariat pe perioada concediului de crestere a copilului, tinand cont ca nu obtin venituri?
Intre vechiul loc de munca si actualul loc de munca am lipsa 13 zile calendaristice pe cartea de munca (1/13 aprilie 2010). In prezent sunt insarcinata si urmeaza sa nasc pe 7 aprilie 2011. Daca nasc la termen, am dreptul la indemnizatie de crestere a copilului? Multumesc!
Buna ziua. Sunt angajata cu contract de munca ca asistent personal la o persoana cu handicap grav. Luna viitoare voi intra in concediu prenatal, urmand apoi postnatalul si concediul de maternitate. Batrana de care am grija doreste sa stie daca in timpul acesta, Directia de Asistenta Sociala, acolo unde am cartea de munca, poate angaja pe altcineva sa o ia in ingrijire. Batrana este persoana nedeplasabila, nevazatoare si a gasit deja pe altcineva sa ma inlocuiasca. Multumesc.